Vadásszák a diákokat a romániai egyetemek
Kevés a felsőoktatási intézményekbe jelentkező diák Romániában: a most kezdődő beiratkozási szakaszban nagyságrendekkel kevesebb hallgatóra számítanak az intézmények, mint az elmúlt években.
Idén a népesség és ezzel együtt a diákok számának csökkenését a korábbi évekétől elmaradó érettségi eredmények is súlyosbítják Romániában. A középiskolát végzettek alig fele felelt meg az idei záróvizsgán, ezért kevés frissen érettségizőből lehet válogatni - írja az Új Magyar Szó című bukaresti napilap internetes oldalán. A drámai helyzetet jól jelzi, hogy a bukaresti egyetem jogi karára hétfőn, a beiratkozás első napján csupán 28 érdeklődő tévedt be, mindannyian a költségtérítéses helyek iránt érdeklődtek. Az erdélyi magyar egyetemeken ugyanúgy érzékelhető a demográfiai hullámvölgy, mint a nagy romániai egyetemi központokban, ez ellen az intézmények a kínálat bővítésével és átalakításával igyekeznek küzdeni.
A Sapientia - Erdélyi Magyar Tudományegyetemen a fotó-film-média szakra eddig csak két diák jelentkezett, pedig 12 tandíjmentes helyet biztosítanak a továbbtanulók számára, 13 helyet pedig azoknak tartanak fenn, akik a tandíjfizetést is vállalják. Várja a jelentkezőket továbbá a környezettudományi szak, összesen 25 hellyel, és a nemzetközi kapcsolatokra összpontosító szak is, ahová 42 jelentkezőt várnak. A fotó-film-média szakra július 18-ig, a többi fakultásra július 23-ig lehet jelentkezni, a felvételi eredményéről július 26-án tájékoztatják az érdekelteket.
A kolozsvári Babes–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) az idén is "ipari" léptékben gondolkodik: 21 karon összesen 11914 helyet hirdettek meg. Több mint kétezer magyar nemzetiségű hallgatót vár az egyetemvezetés. A BBTE-n is hétfőn kezdődött a beiratkozás, és július 23-ig tart. A hallgatói létszámot illetően nem borúlátó a Partiumi Keresztény Egyetem (PKE) sem: itt 14 alapszakon és 5 mesteri programmal várják a jelentkezőket: összesen 652 diák tanulhat tovább a PKE padjaiban. Az egyetemvezetés itt is a sokirányú képzés vonzóerejében bízik, a klasszikus bölcsészképzésen, közgazdaság-tudományi kínálaton túl speciális szakterületekkel foglalkozó mesteri képzésekre is lehet jelentkezni, mint a "kortárs politikai filozófia", a "többnyelvűség és multikulturalitás", a "társadalmi marginalitás és inklúzió", valamint a "filozófia és művészet a nyilvános térben".