2010. május. 27. 20:56 MTI Utolsó frissítés: 2010. május. 27. 21:31 Karrier

Mi lesz veled, munkanélküliség?

Vegyesen vélekedtek az MTI által megkérdezett szakértők a csütörtökön közölt munkanélküliségi adatokról: van, aki szerint jók az előjelek, és júliusra több mint 1 százalékponttal is csökkenthet az állástalanok aránya a jelenlegi 11,8 százalékról, míg mások szerint egyelőre nem egyértelmű a fordulat, és ki kell várni a következő havi adatokat.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön közölt adatai szerint megállt a munkanélküliség növekedése a februártól áprilisig tartó három hónapos időszakban: a munkanélküliségi ráta 11,8 százalék volt, ugyanannyi, mint január-márciusban. Az első negyedév átlagához képest a munkanélküliek száma ezerrel csökkent és 497 ezer fő volt, míg a foglalkoztatottak száma 12 ezerrel 3 millió 731 ezerre nőtt. A foglakoztatási arány és a munkaerőpiacon megjelenő népesség arányát jelző aktivitási ráta egyaránt 0,1 százalékponttal javult az első negyedévhez képest, 48,5, illetve 55,0 százalék volt február-áprilisban. Az egy évvel korábbihoz képest a munkanélküliek száma 85 ezerrel nőtt, a foglalkoztatottak száma 36 ezerrel csökkent, a munkanélküliségi ráta 1,9 százalékponttal emelkedett.

Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. makroelemzője pozitív jelként értékelte a foglalkoztatottak számának 12 ezres növekedését. Úgy vélekedett: ez egyrészt a szezonális munkák beindulásának, másrészt annak köszönhető, hogy az exportra termelő cégeknél is elkezdődött a munkaerő felvétele. Ugyanakkor éves összehasonlításban a mostani fellendülés ellenére még mindig kevesebb a foglalkoztatott - fűzte hozzá. A szakember ugyancsak pozitívumnak nevezte, hogy noha nem csökkent a munkanélküliségi ráta - és a munkanélküliek száma ezerrel esett csak vissza - ennél mégis sokkal többen jelentek meg a munkaerőpiacon. A továbbiakban is szükség van a munkaerőpiacon jelenlévők számának növelésére - mondta Suppan Gergely.

A foglalkoztatottak száma tovább nőhet a következő hónapokban, sőt az év második felében tovább stabilizálódhat a munkaerőpiac annak kapcsán, hogy a magyar gazdaság "magára találásával" párhuzamosan a belső piacra termelő cégek sem bocsátanak már el - vélekedett az elemző. Nagy kérdés ugyanakkor, hogy hányan jelennek meg a munkaerőpiacon új munkanélküliként, de alapvetően arra lehet számítani, hogy júliusig 10,6-10,7 százalékra csökkenhet a munkanélküliségi ráta.

Kondrát Zsolt, az MKB Bank Zrt. vezető elemzője ugyanakkor azt mondta: február-áprilisra már csökkenő, 11,4 százalékos rátát vártak, mivel azonban gyakorlatilag szinten maradt a munkanélküliek száma, ezért ki kell várni a következő havi adatokat. Ha akkor sincs jelentősebb javulás, az aggodalomra adhat okot. Az idei első félévre az állástalanok arányának kisebb növekedésével számolnak, az év második felében pedig stagnálást várnak.

A foglalkoztatottak számának növekedése Kondrát Zsolt szerint a várakozásoknak megfelelő. Hozzáfűzte: több cég jelentett be beruházást, ám az ennek kapcsán várható munkaerőfelvétel még nem támaszt alá eléggé egy munkaerőpiaci fordulatot, így meg kell várni a következő adatokat. A régió országaiban a magyarországinál kedvezőbbek voltak a napokban közzétett munkanélküliségi adatok - tette hozzá.

Itthon Iványi Blanka 2024. november. 29. 10:27

A magyarokat még mindig az alacsony fizetések aggasztják, nem az LMBTQ – elkészült Magyarország 2024-es problématérképe

A kormánypárti szavazókat a megélhetési gondok, a Tisza Párt táborát a korrupció aggasztja a legjobban az ország gondjai közül. Az akkumulátor gyárakat már égetőbb problémának látják a magyarok, mint az orosz befolyást vagy az LMBTQ ügyeket. A Policy Solutions felméréséből kiderül, mi aggasztotta leginkább a magyarokat 2024 őszén.