2010. május. 26. 21:15 MTI Utolsó frissítés: 2010. május. 26. 21:14 Karrier

Fellendült a munkaerőpiac a Mexikói-öbölnél

A Mexikói-öbölben történt olajkatasztrófa után átmenetileg fellendült a helyi munkaerőpiac - hangzott a CBS News szerdai tudósításában.

A Deepwater Horizon tengeri olajfúró platform több mint egy hónapja történt felrobbanása és elsüllyedése valószínűleg a legnagyobb amerikai olajkatasztrófát idézte elő. A szivárgás - amelyet szerdáig nem tudtak elállítani - minden bizonnyal halászok, éttermi dolgozók, hajós alkalmazottak és a turizmusban foglalkoztatottak ezreinek megélhetését teszi tönkre. A hatalmas kárelhárítási műveletek egyelőre azonban fellendülést eredményeztek más állásokat tekintve a Mexikói-öbölnél fekvő öt állam - Texas, Louisiana, Mississippi, Alabama és Florida - part menti térségeiben. A szennyeződés által eddig leginkább sújtott Louisiana államban olyan munkaerőpiaci felélénkülés tapasztalható, amilyen a 2005-ös Katrina hurrikán után volt: akkor több ezren jutottak munkához a tisztítási-eltakarítási-újjáépítési műveletekben. A helyi közösségek - amelyek jelentős mértékben a turizmusból élnek - meg fogják szenvedni az olajszennyeződést, de a katasztrófa-elhárítás átmenetileg fellendülést eredményezett.

Az olajfoltért felelős BP vállalat eddig már több mint 750 millió dollárt költött a térségben kárelhárításra, több mint 20 ezer embert béreltek fel különböző feladatokra, sokan közülük az úszó olajterelők tengerre fektetésében segítenek. Sok alkalmazott közvetlenül a partok közelébe költözött, elszállásolásuk, étkeztetésük, ellátásuk fellendítette a helyi keresletet. A szakképzetséget nem igénylő, nehéz és piszkos munkákra is sok a jelentkező Texastól Floridáig. A halászattól eltiltott hajóknak is jut munka: közreműködnek az öblökben és a part menti szigeteknél a vízi gátak lefektetésében. A helyi közösségek azonban érzik: a rövid távú fellendülésnek egyszer vége fog szakadni, és súlyos árat kell fizetni a szennyeződés miatt. A közvélemény már most úgy könyvelte el, hogy Louisiana partjai olajban úsznak, s ez a turizmus és rá épülő szolgáltatások végét jelenti - mondta egy helyi illetékes.

 

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.