2010. május. 25. 20:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. május. 25. 22:24 Karrier

A munkahelyi stressz ritka, ám alattomos következménye

Az állandó munkahelyi stressz megnövelheti annak kockázatát, hogy valaki asztmás lesz - állítják kutatók, akik hangsúlyozzák, hogy a betegség késői kialakulásánál több tényező is szerepet játszik.

Akik nem képesek munkahelyi problémáikról megfeledkezni, amikor kilépnek az ajtón, és még szabadidejükben is azon agyalnak, hogyan oldhatnának meg egy kényes helyzetet vagy éppen azt elemzik, mi történt aznap az irodában, nagyobb kockázatnak vannak kitéve: gyakrabban fordulhatnak elő náluk asztmatikus panaszok, mint azoknál, akik le tudják vezetni a munkahelyi stresszt - ismertették német kutatók egy felmérés eredményét, amelyről a brit Mail Online is beszámolt.

A kutatók 5 ezer 40 és 65 év közötti férfit és nőt vizsgáltak nyolc éven át. Kiderült, hogy azoknál, akik a vizsgálat kezdetén nem szenvedtek asztmatikus panaszoktól, 40 százalékkal nagyobb valószínűséggel alakult ki a betegség akkor, ha folyamatos nyomásnak voltak kitéve munkahelyükön.

Stiller Ákos

A Heidelbergi Egyetem kutatói leszögezik: a legtöbb asztmásnál már gyerekkorban kialakul a betegség, ám akadnak olyanok is, akiknél csak felnőttkorban diagnosztizálják. A munkahelyi stressz - amit okozhat a sok túlóra, a kedvezőtlen munkakörülmények vagy éppen a rugalmatlan munkabeosztás - azonban önmagában ritkán vezet a betegség kialakulásához. A felmérés készítői szerint ehhez az is kell, hogy az érintett folyamatosan átélje a stressz minden következményét, vagyis elsősorban azok veszélyeztetettek, akik nem képesek levezetni a felgyülemlett feszültséget. Mivel a stressz egyéb, súlyos betegségek kialakulásához is vezethet - magas vérnyomás, gerincbántalmak, szívbetegség -, fontos, hogy meg tudjunk szabadulni tőle. Jó megoldás lehet a testmozgás - sportolás, sétálás, túrázás vagy éppen a takarítás -, a relaxálás, a jógázás. Van, akinek az is segít, ha kibeszélheti magából a problémáit: barátoknak vagy egy szakembernek.

 

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.