Brüsszelben „szimulálnak” a magyar egyetemisták
Az autók szén-dioxid-kibocsátásáról tárgyalnak az egyetemi és főiskolai hallgatók egy nemzetközi szimulációs játék keretében csütörtökön és pénteken Brüsszelben.
Az Európai Tanács és az Európai Parlament döntéshozó mechanizmusát szimulálja majd a több mint ötven magyar és külföldi egyetemről érkező résztvevő Brüsszelben. A tárgyalások témája az autók szén-dioxid-kibocsátása. Az Európai Parlament épületében zajló tárgyalásokat szakmai zsűri értékeli és díjazza.
Az Európai Unió döntéshozatali folyamatát valósághűen leképező kétnapos szimulációban részt vevő hallgatók a Tanács ülésein tagállamokat képviselnek, majd frakciókká alakulnak a parlamenti napon. A játékon 19 felsőoktatási intézmény hallgatója vesz részt, Magyarországról többek között az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Szegedi Tudományegyetem és a Pécsi Tudományegyetem diákjai mérik össze tudásukat olyan egyetemek küldötteivel, mint a Middlesex Egyetem (London), a Ghenti Egyetem (Belgium) vagy a Nagyváradi Egyetem (Románia).
A diákok az üléseken bővíthetik tárgyalástechnikai ismereteiket, és prezentációs technikákat sajátíthatnak el. Eredeti helyszínen, saját bőrükön tapasztalva értik meg a tárgyalási folyamatokat, valamint nemzetközi kapcsolati tőkéjüket építik. Az EU Negotiation Moot Társaság első nemzetközi, angol nyelvű versenyét 2009. október 22-23-án tartotta Brüsszelben. A magyar résztvevők akkor többek között a University College London és a francia Politikatudományi Intézet hallgatóival mérték össze tudásukat. A 27 tagállamot és a parlamenti frakciókat számos felsőoktatási intézmény 17 különböző országból érkezett hallgatója képviselte, a tárgyalások az EU roaming szabályozásáról folytak. A játékot akkor magyar egyetem hallgatói nyerték, így a mostani tárgyalásnak a címvédés is a tétje.