2010. február. 01. 15:10 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. február. 01. 15:03 Karrier

Visszaélés miatt eljárás folyik a reptéri utasbiztonsági ellenőrök ellen

Jelenleg hét (Ferihegy 1 terminálján dolgozó) utas biztonsági (UB) ellenőrrel szemben folyik eljárás, folytatólagosan elkövetett számítástechnikai rendszer és adatok ellen elkövetett bűncselekmény vétség megalapozott gyanújával - derült ki a Repülőtéri Rendőri Igazgatóság közleményéből.

2008 decemberében, a BA Zrt. által alkalmazott görög utas biztonsági ellenőröknek a ferihegyi repülőteret üzemeltető cég saját, személyes kódot biztosított. A görög munkavállalók elutazását követően olyan bejelentést kapott az igazgatóság, amely szerint több magyar UB ellenőr jogtalanul használja a görögöknek  kiadott kódokat. A bejelentést követően a rendőrség kivizsgálta az ügyet, s ennek eredményeként indultak meg az eljárások.  A rendőrség még vizsgálja a Ferihegy 2 terminálján esetlegesen előforduló visszaéléseket, így a jövőben várhatóan növekedni fog a gyanúsítottak száma.  A RRI-hez olyan jellegű bejelentés nem érkezett , mely szerint a görög munkavállalók éltek volna vissza a röntgengépek használatához szükséges kódokkal- fűzi hozzá PRI.
  
Horváth Katalin Fanni sajtószóvivő elmondta, hogy a belépő kódok illetéktelen használata vétségnek minősül, így pénzbírsággal, vagy legfeljebb egy év szabadságvesztéssel büntethető. Bűncselekmény azonban nem történt, így az érintett munkavállalókról - akik illetéktelenül a görög utas biztonsági ellenőrök kódjával léptek be -, a munkáltatónak kell döntenie. 
  
A PRI hangsúlyozta, hogy minden bejelentést kivizsgál, így a reptéri szakszervezetekét is. A 2008 decembere óta érkezett, összesen 9 szakszervezeti bejelentés, illetve feljelentés többségénél sem a szabálysértés, sem a bűncselekmény gyanúja nem állt fenn, ahol mégis, ott nyomozást rendelt el a RRI, vagy továbbította az ügyet az ügyészségnek - áll az RRI hétfői közleményében.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.