2010. január. 08. 12:50 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. január. 08. 13:22 Karrier

Újra oktatnak a 61 napig megszállva tartott bécsi egyetemi előadóban

Újra megkezdődött a tanítás csütörtökön a tavalyi diáktüntetések idején elfoglalt egyetemi előadóteremben Bécsben.

A termet előzőleg 61 napon át tartotta "megszállva" a felsőoktatási körülményekkel elégedetlen hallgatók egy csoportja. Csak a karácsonyi ünnepek előtt távoztak, az egyetemi vezetés határozott kérésére. A termek kiürítéséhez a rendőrséget is kivezényelték, beavatkozásra azonban nem volt szükség.
  
Az Ausztria, Németország és Svájc több egyetemén követőkre lelő diákmozgalom a követelések széles skáláját fogalmazta meg. Mindenekelőtt rugalmasabb tantervek és a jelenlegi nyitott oktatási rendszer fenntartása mellett kardoskodnak, valamint több pénzt akarnak a felsőoktatásnak. Ausztriában a követelések egy részét - elsősorban az anyagiakra vonatkozókat - több egyetem szenátusa is támogatja, de a kormánnyal folytatott párbeszéd mindeddig kevés kézzelfogható eredményt hozott.
  
Bécsben a rektorátus biztonsági okokra hivatkozva szorgalmazta a demonstráció befejezését, többek között azért, mert az éjjel-nappal nyitva álló helyiségben jócskán megfogyatkozott a tüntetők száma, megnőtt viszont az ott menedéket kereső hajléktalanoké. A rendőrség szerint a kiürítéskor 15 hallgató és 80 fedél nélküli egyén tartózkodott a teremben.
  
Az egyetemi vezetés szerint a teremfoglalás 1,5 millió euró kiadást jelentett az intézménynek, beleértve annak a költségét is, hogy az oktatás zökkenőmentessége érdekében az egyetem egy konferenciaközpontban bérelt másik termet.


hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?