2009. október. 19. 10:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 19. 10:58 Karrier

Hogyan előzhetők meg a munkahelyi balesetek?

A munkahelyi balesetek többsége kockázatértékeléssel megelőzhető, így ez a terület áll a középpontjában az október 19-én induló Európai Munkavédelmi Hétnek - közölte az Európai Munkavédelmi Ügynökség.

A munkavédelmi hét célja annak tudatosítása és hangsúlyozása, hogy minden munkahelyen fontos a kockázatértékelés. "Bár sok olyan vállalat van, még kisvállalatok is, amelyek jó példával elöl járva rendszeresen hatékony kockázatértékelést végeznek, e téren még mindig nagy hiányosságok vannak" - idézi a közlemény Jukka Takala-t, az Európai Munkavédelmi Ügynökség  (EU-OSHA)  igazgatóját.
  
A kockázatértékelés a központi témája az ügynökség 2008-ban indított "Egészséges munkahelyek" kampányának is, amely arra irányul, hogy hatékonyabb kockázatértékeléssel csökkenjen a munkahelyi balesetek és a foglalkozási megbetegedések előfordulása. A kampány különösen a kis- és középvállalkozásokra és a nagyobb kockázatnak kitett ágazatokra - például az építőiparra, a mezőgazdaságra és a szállításra - irányul.
  
Magyarországon az Európai Munkavédelmi Héten október 20-án rendezik meg az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) közreműködésével az Országos Munkavédelmi Fórumot. A résztvevők megismerhetik az OMMF ellenőrzési tapasztalatait, illetve a munkavállalók és a munkáltatók érdekképviselete által delegált előadók bemutatják a munkavédelem fontos lépéseit, gyakorlatát, és felhívják a figyelmet az esetleges hiányosságokra is.
  
Magyarországon tavaly több mint 22 ezer munkahelyi baleset történt, ebből 116 volt halálos. 2009 első félévében pedig 7800 munkahelyi baleset történt, 53 volt halálos kimenetelű. A munkavédelmi törvény előírása szerint a kockázatértékelés munkavédelmi szaktevékenységnek minősül, így azt csak megfelelő végzettséggel rendelkező személy végezheti el. 
 
Az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség azért jött létre, hogy kielégítse a munkahelyi biztonságra és egészségvédelemre irányuló információs szükségleteket. A bilbaói székhelyű EU-OSHA célja a munkavállalók munkakörülményeinek javítása azáltal, hogy ösztönzi a műszaki, tudományos és gazdasági információk áramlását a munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi kérdésekkel foglalkozók között.


hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.