2009. október. 14. 17:35 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 14. 17:20 Karrier

Százmillióval tartozik dolgozóinak a salgótarjáni öblösüveggyár

Százmillió forinttal tartozik dolgozóinak a felszámolás alatt álló salgótarjáni öblösüveggyár, a pénzt a bérgarancia alapból fizetik ki.

A júliusi és augusztusi elmaradt munkabérekre 43 millió forintot igényeltek az alapból, ezt már ezen a héten megkapják a gyár dolgozói - mondta Balázs Miklós felszámoló. A szeptember havi munkabért - 28 millió forintos összeg - várhatóan két héten belül kapják meg, és további 33 millió forinttal tartoznak azoknak, akik már korábban távoztak a gyárból - tette hozzá.
 
Az R-Glass Hungary Kft. néven működő salgótarjáni öblösüveggyár felszámolása szeptember 18-án kezdődött meg. A felszámoló nem tudott még pontos összeget mondani a gyár adósságáról. Mint közölte, a könyvelési nyilvántartás szerint 1,5 milliárd forintról van szó, de a hitelezők zöme még nem nyújtotta be a követelését.
   
alázs Miklós azt is elmondta, hogy három olyan befektetővel tárgyal, aki készségét fejezte ki, hogy bérlőként működtetné az öblösüveggyárat. Ha ez megvalósul, a dolgozók döntő többsége megtarthatja munkahelyét, a felszámoló őket kirendeléssel foglalkoztatja, majd a bérbe vevő cég állományába kerülnének.
  
Az öblösüveggyár 277 dolgozót foglalkoztat, az egyik legrégebbi salgótarjáni gyár, elődjét 1893-ban alapították.
  
A gyár történetében ez már a második felszámolás, 2006 októberében négy sikertelen pályázat után vásárolta meg a céget a hárommillió forint törzstőkéjű losonci R-Glass Hungary Kft. 
  
Akkor 3,7 milliárd forintot meghaladó volt a hitelezői követelés, a felszámolás megkezdésekor 650-en dolgoztak a gyárban. A szlovák tulajdonosok 540 embert vettek át munkajogi jogutódlással. A 90 százalékban exportra termelő gyár árbevétele 2008-ban meghaladta a 2 milliárd forintot.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.