Munkaügyi ellenőrzés: a leggyakoribb szabálytalanságok
Mintegy 40 százalékkal kevesebb, a munkavállalókat érintő szabálytalanságot tárt fel az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) a társhatóságokkal közösen végzett áprilisi ellenőrzése során, mint egy éve - derül ki a szervezet közleményéből.
A Kikelet II. akció keretében - a tíz társhatósággal közösen végzett áprilisi ellenőrzés alatt - a szabálytalanságot elkövető munkavállalók aránya 38 százalék volt. A 4958 vizsgálat során 2202 esetben szabtak ki bírságot, összesen mintegy 525 millió forint értékben.
Az OMMF az ellenőrzésben leggyakrabban a rendőrséggel, a Vám- és Pénzügyőrséggel, az adóhatósággal és a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatósággal működött együtt.
Az ellenőrzések két nagy típusa a munkaügyi és a munkavédelmi ellenőrzés. A munkaügyi ellenőrzések alkalmával 2954 munkáltatót vizsgáltak a felügyelők, elsősorban az építőipar, a kereskedelem illetve a vendéglátás területén. A munkáltatók 72 százalékánál tártak fel szabálytalanságokat, melyekben a munkavállalók 56 százaléka volt érintett. Az ellenőrzött munkavállalók közül 3801 főt foglalkoztattak feketén.
A fekete foglalkoztatást legtöbb esetben az alkalmi munkavállalói könyvvel való visszaéléssel leplezték, színlelt szerződések ritkán fordultak elő. Az OMMF közleménye szerint gyakori tapasztalat volt, hogy a munkáltatók ismerték ugyan a jogszabályokat, de figyelmetlenségük, hanyagságuk miatt mégis jogsértést követtek el. A legtöbb jogsértés a munkaidő-nyilvántartás hiányából, kettős vezetéséből, illetve a munkaidő, pihenőidő, rendkívüli munkavégzés szabályainak megsértéséből fakadt.
A munkavédelmi felügyelők az ellenőrzött munkáltatók 93 százalékánál fedeztek fel szabálytalanságokat, az ott foglalkoztatott munkavállalók 29 százalékát illetően.
A súlyos veszélyeztetéseket legnagyobb számban továbbra is az építőiparban tapasztalták a felügyelők, ahol jellemzően és ismétlődően visszatérő hiányosság például a magasban történő munkavégzéshez előírt védelem hiánya. Jellemző továbbá, hogy elmarad a teljes körű kockázatértékelés, illetve az egyéni védőeszközök biztosítása.