Felfüggesztette a csoportos létszámleépítést a BorsodChem
Felfüggesztette a csoportos létszámleépítést a kazincbarcikai székhelyű BorsodChem Zrt.(BC Zrt.), az intézkedés a vállalat és a kormány között létrejött elvi megállapodás eredménye.
A BorsodChem február 3-án jelentette be, hogy 550 dolgozót elbocsát, mert a világgazdasági válság miatt piacai beszűkültek, megrendelés-állománya és árbevétele elmarad a várttól. Ezt követően kezdődött tárgyalássorozat a vállalat, a helyi önkormányzat és a kormány képviselőinek részvételével a lehetséges megoldásokról.
Wolfgang Büchele, a BorsodChem vezérigazgatója elmondta: az elvi megállapodás után várhatóan 3-4 hónap alatt kidolgozzák a megállapodás részleteit. Ez a munka újabb tárgyalásokat, megbeszéléseket jelent, de annyi biztos, hogy a csoportos elbocsátás rövid távon elkerülhetővé vált.
A költségcsökkentési és hatékonyságnövelési program részeként a nyugdíjkorhatár közelében lévő munkatársak számára a vállalat felajánlja a korengedményes nyugdíjazás lehetőségét, amelynek pénzügyi fedezetét a cég biztosítja. Jelenleg 150 olyan munkavállaló van, aki jogosult erre - tette hozzá Wolfgang Büchele.
Úgy fogalmazott, hogy az elvi megállapodás eredményeként "nyilvánvalóan lesznek bizonyos pénzügyi kedvezmények, amelyet a társaság élvezni fog", ám ennek részletei a elkövetkező hetek tárgyalásain dolgozzák ki.
Arról is szólt, hogy hosszú távon a BC Zrt. munkavállalói létszáma mindenképpen csökkeni fog a versenyképesség növelése érdekében, ám a körvonalazódó megállapodás lehetővé teszi, hogy ezt ne egy csoportos létszámleépítés keretében, hanem sokkal hosszabb időszak alatt érje el a vállalat, élve a korengedményes nyugdíjazás lehetőségével is - mutatott rá a vezérigazgató. Hozzátette: a korengedményes nyugdíjazás önkéntes alapon történik, a cég senkit nem kényszerít erre.
Arról is beszámolt, hogy a jelenleg 2830 embert foglalkoztató vállalatnál az elmúlt három évben folytatódott a hosszú távú stratégia megvalósítása, amelynek célja, hogy a BC Zrt. regionális szereplőből Európa egyik vezető vegyipari vállalatává váljon, illetve az, hogy a társaság termékportfóliójában az izocianátok - az MDI és a TDI - játsszák a főszerepet.
A BC Zrt.-t érzékenyen érintette a gazdasági válság, gyakorlatilag tavaly novemberben a megrendelések "eltűntek, megálltak" - mondta Wolfgang Büchele. Hozzátette, hátrányként éli meg a társaság azt is, hogy viszonylag kevés ágazatra koncentrálódik a termelésük: arra az építő-, bútor-, illetve járműiparra, ahová szintén begyűrűzött a recesszió. Reményei szerint a gazdaság viszonylag hamar magára talál, és a vállalat folytathatja a felfüggesztett, késleltetett fejlesztéseket, beruházásokat - közölte.
Gúr Nándor, az Országgyűlés Foglalkoztatási és Munkaügyi Bizottságának elnöke a sajtótájékoztatón azt mondta: a kormány arra törekszik, hogy a hazai iparvállalatokat minden rendelkezésére álló eszközzel segítse a recessziós időszak átvészelésében és a munkahelyek megőrzésében.
Szitka Péter, Kazincbarcika szocialista polgármestere úgy fogalmazott, hogy az önkormányzat azért kezdeményezett egyeztetéseket a BorsodChem és a kormány között, mert a vállalat évtizedek óta nemcsak a kazincbarcikai kistérség, hanem a 21,6 százalékos munkanélküliségi rátával küzdő Borsod-Abaúj-Zemplén megye legnagyobb foglalkoztatója is.
A 31 ezres lélekszámú észak-borsodi településen és környékén pedig a szociális háló túlfeszített, ezért elengedhetetlen a munkahelyek megtartása a térségben - jegyezte meg a polgármester.