2008. december. 03. 15:29 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. december. 03. 15:28 Karrier

Aggódnak a britek: ki fog dolgozni?

A fokozódó munkanélküliség Nagy-Britanniát sem kerüli el. A válság hatására középpontba került a kérdés: mi lesz azokkal, akik egyik pillanatról a másikra veszítik el állásukat. Vajon tudatosul a brit társadalomban a probléma, vagy perifériára szorul - teszi fel a kérdést internetes oldalán a BBC.

Azok, akik a válság miatt veszítik el állásukat Nagy-Britanniában, csatlakoznak az állás nélkül maradt milliókhoz, akik hosszú ideje nem dolgoznak, esetleg alkalmi munkákból tartják fenn magukat. Jelenleg 1,8 millió munkanélkülit tartanak nyilván a szigetországban, ugyanakkor nyolcmillióra teszik a „gazdaságilag inkatívak” számát, azokét, akik ténylegesen nem dolgoznak. Közülük 2,2 millióan - többségében nők - háztartást vezetnek, kétmillióan tanulnak, a többiek pedig valamilyen egészségügyi probléma miatt munkaképtelenek. A nyolcmillió inaktív emberből mindössze kétmillió szeretne elhelyezkedni valahol - olvasható a BBC oldalán.

Mi lesz veled Európa?
Egymás után jelentik be leépítési szándékukat és terveiket az európai nagyvállalatok: az autóiparon és a pénzügyi szektoron kívül az idegenforgalom is érzékeny terület. Hogyan érinti a válság a külföldön munkát vállalókat? A témáról írt cikkünket itt elolvashatja.
Az elmúlt néhány évben egyre nehezebb volt szőnyeg alá söpörni a problémát, azt a látszatot keltve, hogy a munkanélküliség kérdése szinte már nincs napirenden - vélekedik David Fryer, a brit napilap által megszólaltatott pszichológus.

Mi lehet a megoldás? A brit munkaügyi miniszter jelezte, hogy a kormány mindent megtesz azért, hogy visszavezesse a munkaerőpiacra azokat, akik kiszorultak onnan. Kérdés, hogy a válság idején hogyan valósítható meg mindez. Különösen, ha a baj forrásáig nem ásnak le. „A legnagyobb gond - egyes vélemények szerint - , hogy az ország vezetői figyelmen kívül hagyják a munkanélküliség hátterében meghúzódó társadalmi bajokat” - fogalmaz a BBC újságírója.

Nagy-Britanniában októberben közölték, hogy a brit kormány bevándorlási stopot vezetne be, hogy megakadályozza a bevándorlók számának ugrásszerű növekedését, ezzel pedig azt, hogy a szigetország lakóinak száma meghaladja a 70 milliót. Ugyanakkor májusban a londoni Institute for Public Policy Research (IPPR) kutatóintézet nyolc EU-tagállamra kiterjedt felméréséből kiderült, hogy a Nagy-Britanniába érkezett kelet-európai munkavállalók fele már hazament, és a briteknek nem kell újabb rohamra számítaniuk. Ezt később, pontos adatokkal alátámasztva a brit a belügyminisztérium is megerősítette.