Kilencezres leépítés az ArcelorMittalnál: a válság csak ürügy?
A francia kormány nem fogja hagyni, hogy az ArcelorMittal acélipari konszern a "válságot alibinek" használva bármit megtegyen - közölte Laurent Wauquiez munkaügyi államtitkár, miután kiderült, hogy a cég 1400 fős létszámleépítésre készül Franciaországban.
„Egyelőre nincsenek számok. Nem tudjuk, mi várható. Nem fogom hagyni, hogy a csoport franciaországi üzemeiben bármit megtegyenek” - mondta Laurent Wauquiez államtitkár. Vannak olyan vállalatok, amelyek tényleges nehézségekkel küzdenek, mások viszont alibinek tekintik a válságot a létszámleépítésekhez - tette hozzá.
A világ legnagyobb acélipari vállalata, a Magyarországon is érdekeltséggel rendelkező ArcelorMittal múlt héten jelentette be, hogy a világban 9 ezer adminisztrációs munkahelyet, ebből hatezret Európában kíván megszüntetni. Hétfőn este Daniel Soury-Lavergne, a franciaországi vezérigazgató a szakszervezetetekkel folytatott tárgyalásokat követően közölte, a leépítés keretében Franciaországban a 28 ezer foglalkoztatott közül 1400 önkéntesen távozó munkahelye fog megszűnni a jövő év elején, szintén adminisztrációs munkakörökben.
A francia szakszervezetek vádolták meg először azzal a céget, hogy a pénzügyi és gazdasági válságot ürügyként használja a leépítésekhez. A francia ellenzék pedig "botránynak minősítette a francia leépítési programot, miközben a cég 2008-ban 5-7 milliárdos nyereségre számít, amelyből 4,5 milliárdot a részvényeseknek utalnak át".
November elején jelentette be az Arcelor, hogy a rekord eredménnyel zárt harmadik negyedév ellenére termeléscsökkentésre készülnek. Az EBITDA- eredmény 76 százalékkal nőtt a július-szeptember közötti időszakban, 8,6 milliárd dollárra, de elmaradt az elemzők 8,9 milliárd dolláros várakozásától. A bevétel 38 százalékkal 35,2 milliárd dollárra emelkedett, elemzők 38,8 milliárdot vártak. Az adózott eredmény 29 százalékkal 3,8 milliárd dollárra nőtt az 5,9 milliárdos elemzői várakozással szemben. A társaság indiai vezérigazgatója akkor elmondta, hogy átmenetileg 15 százalékkal tervezik csökkenteni a termelést a világgazdasági növekedésnek és a keresletnek a lanyhulása, valamint az árak csökkenése miatt, középtávon azonban optimistán látják az ágazat jövőjét.