Mennyit keres egy minőségellenőr?
Milyen piaci esélyeik vannak a minőségellenőröknek? Mennyit visznek haza havonta, és mi a feladatuk? Összefoglalónk a HVG Kiadó gondozásában megjelent Szakmák Könyve adatain alapul.
2005-ben a műszaki ellenőr foglalkozási körben átlagosan havi 180 ezer forintot, átszámítva évi 8600 eurót kerestek (az összes foglalkozási ág átlaga évi 150 ezer forint, átszámítva évi 7200 euró). Ezzel itthon a kereseti felső középmezőnybe tartoznak a minőségellenőrök a beosztott irányítói foglalkozás-főcsoporton belül, amely az Európai Unió statisztikáiban 2003-ban és 2004-ben évi 8 ezer euró egy főre jutó átlagkeresettel szerepel.
A minőségellenőrök havi alapbére és bruttó keresete 2000-ről 2005-re nagyjából egyenletesen nőtt, a bér és a kereset is mintegy 70 százalékkal.
© sxc.hu |
Munkaerőpiac
Az e foglalkozási körbe tartozók 2005-ben csaknem mindannyian alkalmazottak voltak, ebben korosztályonként sincs jelentős eltérés az átlagtól. A foglalkoztatottak átlagosan 40 százaléka volt férfi, ezen belül a 35–49 éves korosztály kisebb hányada.
A minőségellenőrök a létszámukhoz mérten kisebb arányban jelennek meg álláskeresőként a munkaügyi hivatali regisztrációban, mint az összes hazai foglalkozási ág átlaga. Az álláskeresők elenyésző hányada volt pályakezdő, arányuk 2000 és 2005 között gyakorlatilag nem változott.
Minőségellenőröket a munkáltatók nem a munkaügyi hivatalokon keresztül keresnek, 2006 tavaszán például e körben nem volt számottevő bejelentett álláshelykínálat.
2000-ről 2005-re a munkaügyi hivataloknál bejelentkezett álláskeresők száma 20 százalékkal nőtt, a bejelentett állásoké 31 százalékkal csökkent.
2005-ben – a KSH adatai szerint – a technikus és hasonló műszaki foglalkozás-alcsoportban a foglalkoztatottak 37 százaléka nem a lakóhelyén dolgozott (az összes foglalkozási ágra ez 32 százalék).
Foglalkozásjellemzők |
Főbb tevékenységek: adatelemzés ● auditálási feladatokat ellátása ● belső és külső kommunikáció ● folyamatkezdeti ellenőrzés ● folyamatközi ellenőrzés ● minőségügyi dokumentáció készítése és kezelése ● beszállítók minősítése ● oktatási feladatok ● ügyfélszolgálati feladatok ● végátvételi ellenőrzés |