2008. július. 17. 06:26 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. július. 16. 21:32 Karrier

Mennyit keres egy titkárnő?

A titkárnőké a világ? Milyen esélyeik vannak, hol keresnek a legtöbbet? Összefoglalónk a HVG Kiadó gondozásában megjelent Szakmák Könyve adatain alapul.

2005-ben e foglalkozási körben átlagosan havi 162 ezer forintot, átszámítva évi 7800 eurót kerestek (az összes foglalkozási ág átlaga 150 ezer forint, évi 7200 euró). Ezzel itthon a kereseti éllovas mezőnybe tartoznak a titkárnők az irodai foglalkozás-főcsoporton belül, amely az Európai Unió statisztikáiban 2003-ban és 2004-ben évi 6 ezer euró egy főre jutó átlagkeresettel szerepel.

© sxc.hu
A titkárnők/titkárok havi alapbére és bruttó keresete 2000-ről 2005-re egyenletesen nőtt, a bérek mintegy 70 százalékkal. A megyék közötti különbségek szerkezete jócskán eltér az összes hazai foglalkozási ág átlagától (aszerint 7 megyében átlagos volt a kereset, 12-ben átlag alatti, s csak a fővárosban átlag fölötti), amennyiben 17 megyében átlag alatti, és csak 2-ben átlagos a kereset.

A titkárnők körében a fővárosiak vitték haza a legtöbbet, itt a havi kereset átlagosan csaknem 30 ezer forinttal múlta felül az országos átlagot, a 160 ezer forintot. A legrosszabb helyzet Somogyban és Nógrádban állt fenn, itt 105 ezer forint körül alakult az átlagkereset. A nők e munkakörben kevesebbet keresnek az elenyésző számú férfinál (titkárok), átlagosan 70 ezer forinttal.

Munkaerőpiac

Az e foglalkozási körbe tartozók  2005-ben kilenctized részben alkalmazottak voltak, a 35–49 év közötti korosztály körében e hányad valamivel nagyobb volt.

A szakmakör
Ide tartozó foglalkozások (munka-körök): titkárnő ● ügyintéző titkár
Kapcsolódó foglalkozások: általános titkár ● gyors- és gépíró ● írnok ● irodai adminisztrátor
A 49 év fölöttiek között akadt pár százaléknyi férfi, ám e munkakörben leginkább nők dolgoznak. A titkárnők létszámukhoz mérten valamivel nagyobb arányban jelennek meg álláskeresőként a munkaügyi hivatali regisztrációban, mint az összes hazai foglalkozási ág átlaga (2005-ben körülbelül 10 százalék). Az álláskeresőknek 2005-ben 13 százaléka volt pályakezdő, arányuk 2000 és 2005 között csökkent.

Titkárnőket a munkáltatók nem a munkaügyi hivatalokon keresztül keresnek, 2006 tavaszán például e körben csak igen kevés volt a bejelentett álláshely. Az uniós hirdetéselemzések szerint 2005-ben Csehországban volt kiemelkedő álláshely-túlkínálat e munkakörben.

2000-ről 2005-re a munkaügyi hivataloknál bejelentkezett álláskeresők száma 10 százalékkal, a bejelentett állásoké 12 százalékkal csökkent. Hat év alatt összesen 3,6-szer annyi munkakeresőt regisztráltak, mint ahány betöltetlen állást. 2005-ben – a KSH adatai szerint – az irodai foglalkozás-alcsoportban a foglalkoztatottak mintegy 24 százaléka nem a lakóhelyén dolgozott.

A Nemzeti Szakképzési Intézet jövőelemzése szerint e munkakörben megnő a nyelvtudás fontossága, kiszélesednek a nemzetközi munkakeretek, specializálódnak a munkakörök, és megnő a migráció.

Foglalkozásjellemzők
Főbb tevékenységek: adatbevitel ● gazdálkodáshoz kapcsolódó munka ● gépírás és iratkészítés, -kezelés ● irodavezetői, csoportvezetői munka ● protokollfeladatok ● pr-tevékenység szakmai irányítással ● rendezvények, események szervezése ● személyi titkári munka, menedzserasszisztencia ● személyügyi munka szakmai irányítással ● titkári munka idegen nyelven írásban, szóban ● ügyintézés ● ügyvitel-technikai eszközök, berendezések használata
Elvárt szakmai ismeretek: helyesírási szabályok, irattározási általános szabályok ismerete, társalgási szinten egy idegen nyelv ismerete, az ügyiratkészítés formai, tartalmi szabályainak iismerete
Elvárt szakmai készségek: adatbázis-kezelő rendszerek használata, elektronikus levelezési rendszer használata, gyorsírás, internetes böngészőprogramok használata, irodagép-használat (fénymásoló, fax, iratmegsemmisítő, szkenner, diktafon), szövegszerkesztés, táblázatkezelés, tíz ujjal vakon gépelés.













hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.