Mi tántoríthat el az álomállástól?
Mielőtt elfogadod a felkínált állást, mérlegeld, biztosan azt kapod-e, amire vágysz. Alacsony a fizetés? Utálatosak a kollégák? Kizsigerelnek? A legfontosabb szempontok.
Hiába csörren meg a telefonod, és hangzik el a várva várt ajánlat - ahhoz a céghez hívnak, ahol mindig is dolgozni szerettél volna -, érdemes minden tényezőt figyelembe venni, mielőtt döntesz. Hiába a sok pénz, az ideális munkahelyi környezet vagy a jó megközelíthetőség, ha a legfontosabb körülmények nem adottak.
Vágyott munka, alacsony fizetés
Nincs annál rosszabb, mint mikor kiderül, hogy minden a szád íze szerint való: tiéd a megpályázott poszt, ideális környezetben, igazi csapatban dolgozhatsz, ám mindezért olyan keveset fizetnek, hogy megélhetésed veszélybe kerül. Mielőtt megjelensz az állásinterjún, gondold át a bérezéssel kapcsolatos igényedet: kalkuláld ki, hogy mi az a reális összeg, ami alatt nem éri meg elvállalni az állást (mert nem tudod kifizetni a rezsit, a lakás törlesztőrészletét, esetleg nem tudod eltartani a családot). Ha drasztikusan össze kell húznod a nadrágszíjat, a megélhetési gondok előbb-utóbb munkakedvedre is rányomják bélyegüket.© sxc.hu |
Vágyott munka, ingázás
Minden nap órákig utazol munkahelyedre és vissza, mindezt állandó feszültségben, mert egyfolytában rohansz? Ha úgy érzed, az ingázásra nem vagy felkészülve, előbb-utóbb egészséged, esetleg magánéleted sínyli meg ezt. Az amerikai Robert Half intézet munkavállalók körében készített felméréséből kiderül, hogy az ingázó amerikaiak 17 százalékát a munkaadó szállítja - céges busszal, autóval - , míg 11 százaléknak jár valamilyen extra szolgáltatás – céges telefon, utazási hozzájárulás -, hogy az ingázás költségeit csökkenthessék. Különösen azoknak érdemes elgondolkodni az ingázás hátrányain, akik ezzel családjuktól veszik el az időt.
Ha van rá lehetőséged, és úgy érzed, a lakóhelyedtől való távolság visszatart attól, hogy elvállald a felkínált állást, beszélj a cégvezetővel, hátha találtok megoldást. Abban az esetben, ha munkád más városhoz köt, és nincsenek családi kötelezettségeid, jó megoldás lehet a munkahelyhez közeli céges lakás. Amerikában és az unióban bevett szokás, hogy a dolgozók egy-egy állás kedvéért átköltöznek egy másik városba, esetleg országrészbe. Ennek költségeit néhol a munkaadó állja - ez persze függ a betöltött poszttól. (Egy vezető pozícióban dolgozó munkatárs „megtartása”, „megszerzése” presztízskérdés lehet a cégnek.) Családos alkalmazottaknál a vállalati autó megkönnyíti az ingázást, ám a munkáltatók alaposan megfontolják, kinek biztosítják ezt a lehetőséget. Leginkább azok kapnak céges autót, akik munkájukból kifolyólag amúgy is sok időt töltenek utazással. Ha a bérelt lakás költségeit - egy másik városban - munkáltatód nem állja, gondold át, hogy fizetésedből fent tudod-e tartani, mindent egybevetve érdemes-e föladni megszokott életedet.
Biztos, nyugalmas állás vagy a bizonytalan „álommunka”
Előfordulhat, hogy valaki akkor jut a régen vágyott álláshoz, amikor már éveket töltött egy cégnél, ahol megszokta munkáját és biztonságban érzi magát. A bizonytalanért, amely sok jóval kecsegtet, ám éppen ezért óvatosságra int, csak akkor érdemes otthagyni előző állásodat, ha gondosan számításba vetted az új pozíció előnyeit és hátrányait. A racionális érvek mellett - fizetés, feladatok, kollégák, előrejutás, tapasztalat - a személyiség is döntő szerepet játszik abban, hogy valaki mi alapján mérlegel. A vállalkozó szelleműek, akik nem riadnak vissza a kalandtól, gyorsabban rábólintanak a váratlanul jött, kecsegtető ajánlatra, míg az óvatosabbak szeretik alaposan megrágni a dolgot, figyelembe véve az összes körülményt, problémát, amely a munkahelyváltás kapcsán felmerülhet.
Ha elégedett vagy jelenlegi állásoddal, és nem vonzanak a kihívások, a kockázat, visszariadsz attól, hogy mindent elölről kezdj - új környezetben, új kolllégákkal körülvéve -, akkor ne hagyd el a járt utat. Ha jól érzed magad jelenlegi helyeden, ám kicsit elégedetlen vagy, már érdemes elgondolkodni a távozáson.
Egyéb körülmények
A már felsorolt tényezőkön kívül személyes okok, egyéb körülmények is meghatározhatják, hogy valaki elvállal-e egy állást. Kisgyermekes szülőként fontos szempont lehet, hogy milyen messze van az óvoda, iskola a munkahelytől. Nem mellékes szempont a munkaidő sem, a rugalmas időbeosztást csak kevés vállalat - munkakör - teszi lehetővé. Akadnak, akiknél döntő szerepe van a parkolási lehetőségnek: ha a cég közelében nincs a dolgozók számára kijelölt parkolóhely, és havonta több tízezer forintba kerül a kocsi „tárolása”, inkább más állás után néznek.