2008. június. 13. 09:55 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. június. 13. 10:16 Karrier

A négy leggyakoribb ok a lógásra

Kellemes munka, túlóra és idegeskedés nélkül, segítőkész kollégákkal? Keveseknek adatik meg, hogy maradéktalanul elégedettek legyenek állásukkal. Akad, aki kompromisszumot köt, mások minden alkalmat megragadnak a lógásra. Melyek a kedvetlenség, elégedetlenség leggyakoribb okai?

„Nincs kedvem dolgozni, mi lenne, ha beteget jelentenék?” - nincs olyan, aki ne vágyna legalább egyszer arra, hogy munka helyett otthon pihenhessen. Akad, aki csak a kimerültségtől szabadulna pár potya szabadnappal, míg mások úgy érzik, a mindennapi taposómalomból akár hazugság árán is menekülnének, ezért nem riadnak vissza attól, hogy betelefonáljanak az irodába és közöljék főnökükkel, hogy megbetegedtek. Súlyosabb a helyzet, ha betegségre hivatkozva valaki hosszú heteket tölt otthon, kiszámíthatatlan, mikor tud dolgozni, és mikor „betegszik meg” újra.

Unalmas munka, hiányzó kihívások

Ha belefásultál a mindennapi robotba és nincs lehetőséged arra, hogy más és más közegben mozogj, új impulzusok érjenek; érdekes feladatokkal, kihívásokkal szembesülj, érdemes elgondolkodnod azon, nem érett-e meg az idő a váltásra. Amikor úgy érzed, inkább otthon maradsz és beteget jelentesz, minthogy húzd az igát, kedvetlenül ücsörögj munkahelyeden, ideje elbeszélgetned főnököddel! Ha félsz a váltástól, nem vagy biztos benne, hogy egy másik helyen, hasonló munkakörben jobban éreznéd magad - és a kollégákkal sincs bajod -, törekedj arra, hogy jelenlegi munkádat feldobd. Ehhez sokszor elég egy, a megszokottól eltérő munkanap, ha kizökkensz a régi kerékvágásból. Kérdezd meg főnöködtől, nem lenne-e valami plusz feladat számodra, ami ugyan nem tartozik szorosan munkakörödhöz, mégis el tudod végezni. A sikerélmény átlendíthet a holtponton.

Hajszolt életmód, stresszes mindennapok

Lógás. Fel is út, le is út.
© sxc.hu
Míg az unalmas munkába könnyű belefásulni, addig a pörgős, hajtós munka is hamar kifejti romboló hatását: a dolgozó a felmerülő egészségügyi problémákon kívül (stressz, fej- és hátfájás a monitor előtti gubbasztástól, szív- és érrendszeri megbetegedések, cukorbetegség) lelkileg is „elhasználódik”. Az agyonhajszolt dolgozó szervezete ugyan felveszi a tempót, ám ha hosszú távon az illető nem tud lazítani, kikapcsolódni, csak arra tud gondolni, hogy behozza a lemaradást, minél többet és jobban teljesítsen munkahelyén (a teljesítményalapú bérezés rákfenéje), hamar kiég. Hogy ezt elkerüld, mindig szánj időt a regenerálódásra, családra, barátokra. Ne vidd haza a munkát és a benti gondokat!

Kibírhatatlan főnök, idegesítő kollégák

Egy maximalista főnök, néhány háklis, rosszindulatú vagy pletykás kolléga megkeserítheti a mindennapokat. Sokszor már a benti szurkálódás, folyamatos bírálás is elég ahhoz, hogy gyomorgörccsel ébredjen valaki, és úgy menjen be a munkahelyére, hogy arra gondol, csak ezt a napot élje túl. Ha főnököd kiállhatatlan és személyes ellentétek feszülnek köztetek, nehéz rávenni magad, hogy négyszemközt beszélj vele a problémáról, ám érdemes megragadni a kínálkozó alkalmat. Ha személyes ellenérzéseteket nem tudjátok - vagy csak felettesed nem képes - háttérbe szorítani a közös munka idejére, a hatékony együttműködésnek is lőttek. Ugyanez a helyzet a kellemetlenkedő kollégákkal. Ha nem jönnek rá, hogy a közös munka záloga a kiegyensúlyozott munkakapcsolat, beszélgess el velük egy kávé mellett vagy egy céges rendezvényen, ahol oldottabb a hangulat, mint az irodában.

Felelősség, kockázat

Előfordulhat, hogy valaki azért jelent beteget, mert nem készült el egy határidős munkával, nem akar részt venni a céges megbeszélésen, esetleg úgy érzi, ha kimarad egy induló projekt tervezéséből, később kevesebb feladata lesz, kisebb felelősség hárul majd rá. Ha nem bírod a rád nehezedő nyomást, elúsztál munkáddal, kérj segítséget kollégáidtól. Jobb, ha személyesen keresed meg őket, és szívességet kérsz tőlük, mintha azzal szembesülnek, hogy kész helyzet elé állítottad őket: dolgozniuk kell helyetted. Kellemetlen, ha csak akkor értesülnek a plusz munkáról, amikor a  főnök utasítja őket, hogy végezzék el határidős feladataidat, mert te beteget jelentettél. Ne szúrj ki kollégáiddal, így kisebb az esély rá, hogy ők is kibabrálnak veled.