2008. május. 23. 06:40 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. május. 28. 16:51 Karrier

Négy tipp, hogyan kerülheted el a főnök bosszúját

Bármilyen jó kapcsolatban vagy főnököddel, akadhatnak olyan pillanatok, amikor a legszívesebben elkerülnéd az irodáját. Szeretnél láthatatlanná válni, hogy ki ne derüljön: késtél vagy elrontottál valamit, és még nem volt időd helyrehozni? Tanácsok.

Még az idilli főnök-beosztott viszonyt is beárnyékolhatja a fizetésemelésre tett utalás, egy félbehagyott és be nem fejezett munka vagy egy panaszkodó üzlettárs. Úgy érzed, egy ideig nem akarsz a főnök szeme elé kerülni? Előbb rendbe hoznád, amit elrontottál, és nem szívesen magyarázkodnál, hogy ne hozd magad még kellemetlenebb helyzetbe?  Íme néhány ötlet, hogy megőrizhesd tartásodat!

Válj láthatatlanná!

Láthatatlan kaméleon?
© sxc.hu
Főnököd véleménye - egy fontos szakmai kérdésben - nem egyezik a tiéddel?  Nézeteltérésetek volt?  Elszúrtál valamit, és ez rosszul érinti a céget? Nem a legelegánsabb módszer, de hatásos, ha igyekszel látótávolságon kívül maradni, míg főnököddel tisztázzátok a félreértést. Ne keresd mindenáron felettesed társaságát, ne akard meg nem történtté tenni a dolgokat. Ha egész nap a szeme előtt vagy, igyekezz visszafogottan viselkedni, ne adj okot rá, hogy rossz véleményt alakítson ki rólad.  Várd ki a megfelelő időpontot, és hozd helyre hibádat, tisztázzátok a félreértést.

Ne pusmogj főnöködről a háta mögött!

Egy-egy hibát a legtöbb ember hajlandó elnézni, különösen, ha értékes munkaerőről van szó. Azt viszont már kevesen tűrik el, ha az, aki nyilvánvalóan hibázott, mások előtt az áldozat szerepében tetszeleg.  Azon túl, hogy mindenért - még a rossz döntésekért is - érdemes vállalni a felelősséget, arra is figyelj, hogy kinek, mit mondasz. Ne főnöködet okold, ha saját hibádból kellemetlen helyetbe kerültél! Hogyha úgy érzed, felettesed méltánytalanul bánt veled, téged okol, holott nem tehetsz semmiről, akkor se beszéld ki őt a háta mögött. Elvesztenéd hiteledet, ha kiderülne, hogy a távollétében mindennek elmondod, ám ugyanezt már nem mered a szemébe mondani. Ráadásul, ha nem vagy szimpatikus neki, és kiderül, hogy „fúrod” őt, villámgyorsan megválhat tőled.

Ne késs!

A cég jól jövedelmező üzlettől esett el, ami neked (is) köszönhető? Egy szakmai kudarc után pályád leszállóágban van? Húzd meg magad, és mindig ügyelj arra, hogy kéznél legyél: ha főnököd keres, ne kelljen az egész házat átkutatnia utánad. Arra figyelj, hogy soha ne késs, akkor sem, ha munkád hagy némi kívánnivalót maga után. Amellett, hogy igyekszel kimászni a gödörből, tartsd be a határidőket is, a megbízhatatlan, szétszórt munkaerőhöz ugyanis egyetlen cég sem ragaszkodik.

Ne teperj!

Hirtelen kezed-lábad töröd, hogy főnököd kedvében járj? Attól még nem fogja elnézni a hibákat, amelyeket munkád során követsz el, ha udvarolsz neki, fölajánlod, hogy hazaviszed - mikor azelőtt soha nem jutott eszedbe, hogy fuvarozd -, vagy behozol a gyerekének egy könyvet, amire a tiédnek már nincs szüksége. A teperéssel nem jó pontokat szerzel, inkább ellenségeket. Arról nem is beszélve, hogy a legtöbb cégvezető nem rajong a talpnyaló alkalmazottakért (sosem lehetnek biztosak benne, hogy a túlbuzgó munkaerő hogy viselkedik, ha nem látják, mit mond róluk a hátuk mögött). Viselkedj természetesen, abból nem lehet baj.