2008. május. 02. 07:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. május. 08. 20:18 Karrier

Hat tipp, hogy az álláskeresés ne legyen rémálom

Ritka, hogy valaki pár nap alatt rátalál a vágyott állásra, a folyamat a tényleges elhelyezkedésig – a munkaszerződés aláírásáig – hónapokig is eltarthat. Hogyan vészelheted át ezt a bizonytalan időszakot? Ötletek.

Önéletrajz-küldés

Ne bízz benne, hogy egyetlen elküldött önéletrajz és kísérőlevél meghozza a várt eredményt. Böngészd át az állásajánlatokat és gyűjtsd ki azokat, amelyek szóba jöhetnek. Önéletrajzodat küldd el az ezeket meghirdető vállalatokhoz, akkor is, ha egyszerre tíz-húsz lehetséges állásra is pályázol, mert nem biztos, hogy éppen onnan kapsz pozitív visszajelzést, ahol a legszívesebben elhelyezkednél. Minél több állásinterjúra hívnak be – az előszűrés után, ami azt bizonyítja, hogy megfeleltél az alapkövetelményeknek –, annál nagyobb rutinod lesz.

Elvárások

Vésztartalék. Szabad a pálya.
© sxc.hu
Ne várd, hogy minden vállalattól kapsz visszajelzést, előfordulhat, hogy önéletrajzod alapján már az előszűrésen kiesel – ha nem felelsz meg a cég álláshirdetésében megfogalmazott követelményeinek, amelyek az adott pozíció betöltéséhez szükségesek. Iyenkor nem hívnak föl, hogy közöljék veled, kiestél a rostán. Az azonnali visszajelzésre kevés az esély, a beérkezett önéletrajzokat a pályázat határidejének lejárta után nézik át. Ha egy vállalat érdeklődik irántad, előbb-utóbb kiderül, de ne aggódj, a jelentkezés és a megkeresés között akár egy hét is eltelhet. Légy türelmes és várd meg, míg az interjúztató vagy a cég HR-ese jelentkezik, ne sürgesd őket!

Kapkodás, rossz döntés

Ne légy megalkuvó! Az egy dolog, hogy örülsz, ha hosszas keresgélés után találsz állást, de ne bólints rá az első ajánlatra. Különösen akkor érdemes elgondolkodni, ha olyan kompromisszumot kellene kötnöd, amely hosszú távon nem éri meg: órákig tart, míg beérsz munkahelyedre, éjjel-nappal készenlétben kell állnod, hogy ugorj, ha szükség van rád, nem számíthatsz előléptetésre, stb.

Türelmetlenség

A kudarc ne keserítsen el! Ha nem kapsz visszajelzést a vállalattól, amely álmaid álllását meghirdette (holott bíztál benne, hogy legalább egy állásinterjúra behívnak), ne menjen el a kedved a további keresgéléstől. Elszánt vagy, és tudni szeretnéd, hogy miért nem feleltél meg az elvárásoknak? Hívd fel a vállalat HR-esét, aki valószínűleg nem fog emlékezni önéletrajzodra – hiszen előfordul, hogy több száz jelentkező CV-je fordul meg a keze alatt –, azt azonban meg tudja mondani, milyen szempontok alapján választották ki a megfelelő jelölteket, akik az előszűrésen, vagy az első, második interjú-körön továbbjutottak.

Költekezés, üres zseb

Bízol a gyors sikerben? Akkor is ügyelj arra, hogy mindig legyen vésztartalékod, így nem kényszerülsz arra, hogy rábólints az első állásajánlatra. Villámgyorsan elköltöd a pénzedet? Nyiss egy bankszámlát, és különíts el egy összeget a szűkös időkre – ehhez csak akkor nyúlj hozzá, ha muszáj. Amíg alá nem írtad a munkaszerződést, ne fogj esztelen költekezésbe, sőt, még utána is érdemes spórolni, míg első fizetésedet kézhez nem kapod. Nem szerencsés, ha az állásinterjún kiderül, hogy pénzzavarban vagy, ezért két kapsz két kézzel az állás után.

Igényes megjelenés

Spórolsz, megpróbálsz a lehető legkevesebbet költeni, amíg nincs állásod. Arra azért fordíts gondot – akkor is, ha anyagi lehetőségeid szűkösek -, hogy a személyes beszélgetésre, állásinterjúra mindig tiszta és alkalomhoz illő öltözékben jelenj meg. Ha nincs pénzed, keress részmunkaidős állást, amiből a számlákat ki tudod fizetni addig, amíg megfelelő (állandó) munkát nem találsz.