2008. április. 28. 09:59 MTI Utolsó frissítés: 2008. április. 28. 09:03 Karrier

Csak pár száz illegális munkavállaló kap papírt Franciaországban

Az esetek egyenkénti elbírálásával "néhány száz" illegális munkavállalót legalizálni fog Franciaország, de nem többet - jelentette ki Francois Fillon kormányfő a Le Journal du Dimanche vasárnapi számában megjelent interjújában.

Párizsban és környékén az elmúlt héten közel ezer, elsősorban a vendéglátóiparban dolgozó illegális munkavállaló adta be összesen öt prefektúrán legalizálási kérelmét. Köztük az a hatszáz sztrájkoló, akik tíz nappal ezelőtt munkáltatóik támogatásával  azzal a követeléssel szüntette be a munkát,   hogy a kormány enyhítsen azoknak a törvényeknek a szigorán, amelyek akkor sem engedik meg nekik franciaországi letelepedésüket, ha van munkahelyük, és adót, valamint társadalombiztosítási és nyugdíjjárulékot fizetnek. A megmozdulást szervező CGT szakszervezet szerint hétfőn további száz kérelem beadása várható.  

A maga nemében példátlan sztrájkot több munkáltatói szervezet is támogatta, kifejtve, hogy mintegy 150 különböző szakmában szükség van a külföldi munkaerőre, mert franciák nem akadnak a feladatra. Különösen igaz ez az idegenforgalomban az olyan rosszul fizetett munkáknál, mint a tányérmosás és a takarítás. André Daguin, a francia szállodások szövetségének vezetője úgy gondolja, hogy a kormánynak akár 50-100 ezer bevándorló számára is biztosítani kellene letelepedési engedélyt, mert enélkül  "a turizmus egy része meghalhat".

"A köztársasági elnöknek igaza van abban, hogy elítéli egyes vállalkozók kétszínűségét, akik illegális bevándorlókat foglalkoztatnak, majd azok legalizálását kérik" - jelentette ki Francois Fillon kormányfő  Nicolas Sarkozynek csütörtök esti tévéinterjújában elhangzott szavaira utalva. Az államfő úgy vélte, hogy a tömeges legalizálás katasztrófához vezetne. 

A miniszterelnök megerősítette, hogy a kormány ellenzi a tömeges legalizálást, mert az még inkább  arra ösztönözné a munkáltatókat, hogy illegális bevándorlókat alkalmazzanak. Fillon szerint csak néhány száz kérelmező számíthat pozitív elbírálására.     

A Párizs környéki sztrájkolók közül ugyanakkor húszan már pénteken gyorsított eljárásban megkapták május 8-ig szóló munkavállalási engedélyüket, ami arra utalhat, hogy végleges legalizálásuk folyamatban van. Köztük van az a kilenc, Maliból származó alkalmazott is, aki a Nicolas Sarkozy egyik törzshelyének számító, a Neuilly-sur-Seine nevű kisvárosban található Café de Jatte nevű érteremben dolgozik. 

Jelenleg 200 és 400 ezer közé tehető a Franciaországban illegálisan tartózkodó külföldiek száma. Nagy többségük dolgozik, fekete munkát végez. A szakszervezetek azért is követelik a beadott kérelmek kedvező elbírálását, hogy azokat a prefektúrák később ne használhassák fel a kérelmezők kitoloncolására.

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.