2008. február. 06. 14:55 MTI Utolsó frissítés: 2008. február. 06. 14:49 Karrier

Felsőoktatási felvételik: új szakok alap- és mesterképzésben

Alkalmazott látványtervező és ipari termék- és formatervező mérnöki szakot is választhatnak a felsőoktatásban alapképzésre most jelentkezők, míg mesterképzésben újabb 50 lehetőséget hirdettek a felvételi tájékoztató kiegészítésében.

Az alkalmazott látványtervező alapszak a Képzőművészeti Egyetemen indul, de a diákok a Miskolci Egyetem ipari termék- és formatervező mérnöki szakát is választhatják - mondta Bakos Károly, az oktatási tárca vezető főtanácsosa.

Új alapképzésként biomérnöki szakot hirdetett a Szegedi Tudományegyetem, és társadalmi tanulmányok alapszakot a Veszprémi Hittudományi Főiskola. Összesen mintegy 10 új alapképzési szak, és azok szakirányait hirdették meg most kiegészítésként. A felsőfokú szakképzések köre is közel húsz újabb lehetőséggel bővült.

Mesterképzésben a felvételi tájékoztatóban meghirdetett mintegy 70 szak további ötven képzési lehetőséggel egészült ki. A bolognai képzési rendszerben csak mesterképzésben lehet tanári végzettséget és szakképzettséget szerezni - tette hozzá Bakos Károly.

A felsőoktatási intézmények több mint 20 tanári mesterképzési szakot hirdettek meg, ilyen képzéseket találnak az érdeklődők az ELTE-n, a Debreceni Egyetemen, a Szegedi Tudományegyetemen, a Nyíregyházi Főiskolán és az Eszterházy Károly nevét viselő egri főiskolán.

A felvételi jelentkezéseket alapszakokon február 15-ig lehet benyújtani, mesterszakokon a határidő március 15. is lehet. A jelentkezés alapdíja 9 ezer forint, ezért háromféle helyet lehet megjelölni, a kiegészítő díj jelentkezésenként 2 ezer forint.

Azon intézmények, amelyek alkalmassági vagy gyakorlati vizsgát tartanak, kérhetnek külön eljárási díjat, ennek összege azonban maximum négyezer forint lehet. A felvételi eljárás során a felsőfokú szakképzésre, alapképzésre és az egységes, osztatlan képzésekre a diákokat a középiskolai teljesítményük és két érettségi vizsgatárgy százalékos eredménye alapján kell rangsorolni.

Új, 400 plusz 80 pontos rendszer lép életbe, amelyben 200 pontot lehet az érettségi eredményekből és 200 pontot a középiskolai eredményekből szerezni. A diákok további 80 pluszponttal növelhetik esélyeiket, de ebből nyelvvizsgáért csak 50 pont szerezhető. A következő tanévben a kormány döntése alapján államilag támogatott képzésben összesen 56 ezren tanulhatnak majd, míg mesterképzésekre 3500 diákot lehet felvenni.