2007. november. 14. 14:20 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. november. 14. 14:54 Karrier

Tippek elszánt karrierépítőknek

Diplomás vagy, több éves szakmai gyakorlattal a hátad mögött? Ez ma már nem lépéselőny, hanem elvárás. A sikeres elhelyezkedéshez más is kell: széles látókör, sokoldalúság, alkalmazkodóképesség. Újkori polihisztorok előnyben! Tanácsok.

A munkaerőpiac jelentős változáson ment át az elmúlt tíz évben - állítja Sheila Curran, az amerikai Duke Egyetem karrier intézetének igazgatója. „Az egyetlen, ami megfelelően fölkészíti a munkavállalókat a rájuk váró feladatokra, (az elhelyezkedésre, munkahelyváltásra) a tapasztalat, illetve képességeik, amellyel erre szert tehetnek. Az egyetem friss felméréséből kiderül, hogy az intézményben végzett hallgatók  43 százaléka az elhelyezkedést követő öt éven belül munkahelyet vált.

© sxc.hu
Azok a diákok, akik tanulmányaik során sokrétű képzésben vesznek részt, ezáltal széles látókörű, a munakerőpiac követelményeihez alkalmazkodó, változtatni kész, és a változásoktól nem félő munkavállalóvá növik ki magukat, ellentétben társaikkal, akik alapos képzésben részesülnek ugyan, de egyetlen területre, kizárólag szakterületükre koncentrálnak - legyen szó szakmunkásokról vagy szellemi foglalkozásúakról - vázolja Curran. A sokoldalúság, rugalmasság a legtöbb vállalatnál elvárás, amelyet sokszor már az álláshirdetésben megfogalmaznak.

Ahhoz, hogy a munkaerőpiacon versenyképes legyél, és eséllyel pályázz egy állásra, alkalmazkodnod kell a farkastörvényekhez. A diploma és minimum egy, de inkább több nyelvvizsgabizonyítvány mellett elvárás az elsajátított nyelvek használata. A papír ugyanis nem minden, ha valaki nem tud idegen nyelven kommunikálni, vagy kerüli azokat a helyzeteket, amikor nyelvtudására szükség lehet, nehezen rúg majd labdába a hasonló kvalitásokkal bíró, jól kommunikáló versenytársaival, akik esetleg ugyanarra a munkára fenik a fogukat.

Az elméleti tudás és a sokat emlegetett szakmai gyakorlat mellett az is lényeges, hogy a munkavállaló hogyan tudja kamatoztatni képességeit: az összehangolt munkavégzés, a szakterületéhez kapcsolódó egyéb területek ismerete, és a szorgalom, tudásszomj az ideális munkavállaló ismérve.

Légy nyitott, vállalj új feladatokat!

A jó munkaerő olyan érték, amit a cégek nem szívesen engednek ki a markukból. Úgy érzed, van még mit javítani hozzáállásodon, hogy egyszer feljebb léphess a ranglétrán, és ne csak egy alkalmazott legyél a sok közül? Szívesen találkoznál új emberekkel, hogy minél több kapcsolatot építhess ki? Ha csak arról van szó, hogy megszervezz egy céges vacsorát, esetleg önkénteseket toborozz egy új feladathoz, ne habozz! A passzív, visszahúzódó munkatárs, akinek hangját sem lehet hallani, és ha teheti, kihúzza magát a közös programok alól - hiába hatékony -, sokak szemében olyan, mintha nem is létezne.

A tanulás nem szégyen!

Mindig van mit tanulni, ezért ne riadj vissza attól, hogy utánanézz egy adatnak, kifejezésnek! Ha valamihez nem értesz, és munkádhoz szükség lenne rá, ne várd meg, míg a főnök hívja fel figyelmedet hiányosságaidra. Az online képzési lehetőségeknek, ösztöndíj programoknak, másoddiplomás képzéseknek, a távoktatásnak és nem utolsó sorban a munkahelyi továbbképzéseknek köszönhetően - melynek költségeit gyakran a munkaadó állja -, bárki visszaülhet az iskolapadba.

Önkéntes munka

Magyarországon még nem örvend akkora népszerűségnek az önkéntes munka, mint az Egyesült Államokban, vagy Nyugat-Európában. Azon  túl, hogy hasznos társadalmi munkát végezhetsz (hátrányos helyzetűek, rászorulók megsegítése, betegek életminőségének javítása, stb.), kapcsolatokat is építhetsz, ha önkéntesként egy-egy civil szervezetnél is dolgozol.