Álláskeresés: egyedül nem megy?
Az emberek többsége több mint tíz munkahelyen fordul meg aktív évei során, egy átlagos állást pedig két évig töltünk be. Eszerint akinek jelenleg van munkahelye, pár év múlva az álláskeresők táborát gyarapíthatja. Az álláskereséshez, karrierépítéshez szükséges készségekelsajátítására egész iparág épült, amiből a karrier-tanácsadó szolgáltatók is kiveszik részüket.
A munkahelyváltás időszaka mindig stresszes, a tapasztalat, hogy pont azokra nem számíthatsz igazán, akikre egyébként igen, még az optimista álláskeresőket is megviseli. A család, barátok többnyire nem sokat tudnak segíteni az új munkahely megtalálásában, az irányváltásokat pedig sokan ellenezni szokták. (Ritka kivétel, ha van a környezetedben valaki, aki optimista és sikeres, aki támogathat.) Ilyenkor segíthet egy objektív szakember.
A karrier-tanácsadás folyamata
A hatékony álláskeresés sok gyakorlást és kitartást igényel, ám az emberek jelentős részének szüksége van arra, hogy míg a folyamat zajlik, konkrét feladatokat kapjon, ezek végrehajtására pedig valaki rendszeresen rákérdezzen. A tanácsadó feladata, hogy végigkísérjen az úton, ami ideális esetben elvezet az álláshoz, amire szükséged van. A jó karrier-tanácsadó személyreszabottan kérdez, ötleteket ad, technikákat tanít, de semmi esetre sem mondja meg neked, hogy melyik állásra jelentkezz. Ez a szakma - a karrier-tanácsadás - hivatalosan nem létezik, így nincs is szabályozva. Pszichológushallgatót, marketingest, tanárt, HR szakembert, közgazdászt egyaránt találhatsz a karrier-tanácsadást kínálók között. Mielőtt valamelyiküket felkeresed, érdemes alaposan megnézni, mit ajánlanak, és az megfelel-e a te igényeidnek.
Piaci körkép
© sxc.hu |
Néhány cég online tanácsadást végez, mások csoportos állásinterjú tréninget ajánlanak. Ritka a hosszú, mindenre kiterjedő tanácsadási program, pedig ez az, ami megoldást jelenthet: ameddig ugyanis nincs tisztázva a „miért” és nincsenek meghatározva a személyreszabott célok, addig a „hogyan”, vagyis az egyes technikák elsajátítása (pl. önéletrajzírás) nem igazán hatékony.
Mibe kerül?
URLguru |
Szükséged van rá?
Mivel egy teljes tanácsadási folyamat akár két-három hónapig is eltarthat, érdemes akkor elkezdeni, amikor még nem ég a talaj a lábad alatt. Tekintsd ezt az időt (és pénzt) befektetésnek a jövődbe. Minél felkészültebb, tudatosabb vagy, annál kevésbé érhet meglepetés, és annál inkább a saját elképzelésednek megfelelően alakíthatod ki a munkádat és a jövődet.
Gerlei Béla, karrier-tanácsadó
karrierintézet.hu