2007. október. 12. 07:50 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. október. 16. 14:27 Karrier

Praktikák tapasztalatlan állásvadászoknak

Eljött a pillanat, kezedben a diploma, amelyért megdolgoztál, és már csak az utolsó lépés van hátra, hogy a védett burokból kilépj az „életbe”: állást kell találnod. Hogyan fogj hozzá? Hol érdemes kezdeni a keresgélést? Ötletek zöldfülűeknek és csüggedt állásvadászoknak.

Hogyan? Hol? Segítséggel vagy anélkül? Kihez érdemes fordulni? Olyan kérdések ezek, amelyek a legtöbb álláskereső fejében megfordulnak, ha szembesülnek a problémával: munka után kell nézniük. A rutinos állásvadászoknak annyiból könnyebb a helyzetük, hogy megvannak a jól bevált módszereik, hogyan találhatnak munkát – kihez fordulhatnak, hol hirdethetnek, hogyan „adhatják el magukat” a leggyorsabban, a legkedvezőbb feltételeket kiharcolva. Más kérdés, hogy esetükben a rutin szerencsével is párosul-e, és kapcsolataiknak, tapasztalataiknak köszönhetően a kezdő álláskeresőknél könnyebben el tudnak-e helyezkedni. Néhány alapvető tudnivalót azonban nemcsak azoknak érdemes észben tartaniuk, akik első munkahelyüket keresik.

Mielőtt fölvásárolod az összes hirdetőújságot, és körbetelefonálod az ismerősöket, hátha valaki hallott egy megüresedett posztról, tisztázd magadban, hogy milyen területen akarsz elhelyezkedni, mely vállalatok, munkakörök jöhetnek szóba, és milyen elvárásoknak vagy hajlandó megfelelni azért, hogy megkapd a kiszemelt állást. Ezután állíts fel magadnak egy ütemtervet! Első körben gondold át, mennyi időt szánsz az álláskeresésre. Ha a lehető leghamarabb el akarsz helyezkedni, minden energiádat fordítsd a keresésre. Ha ráérősebb vagy, és hónapokat is vársz álmaid állására, sőt, még válogatsz is a felkínált lehetőségek közül, módszeresen böngéssz! 

Lapozd át azokat a hirdetőújságokat, amelyekben érdekes álláslehetőségekre bukkanhatsz. Tanulmányozd az egyes állásközvetítő cégek honlapját, és az álláskereső oldalakat! Vannak gyűjtőoldalak – ha nincs konkrét elképzelésed –, ezeken hasznos információkat, linkeket találhatsz többek között a munkaerőt kereső cégekről is.

Álláskeresők. Nincs előre kitaposott út.
© sxc.hu
A legtöbb hasonló oldalon ma már speciális kereső segítségével több ezer ajánlat közül válogathatnak az állásvadászok. Csak be kell írni, hogy az ország mely területén keresel állást, milyen szakmában akarsz elhelyezkedni, és a különböző felkínált lehetőségek szerint tovább szűkítheted a kört, míg el nem jutsz a számodra érdekes ajánlathoz. (Hogy a meghirdetett poszt valóban kecsegtő-e és sikerül-e elnyerned, csak akkor derül ki, ha behívnak egy állásinterjúra.)  A profi álláskereső oldalak a hirdetők (munkaerőtoborzók) és az álláskeresők igényeihez is alkalmazkodnak. A cégek az ezekre az oldalakra feltöltött önéletrajzok segítségével több száz vagy több ezer jelentkező közül válogathatnak, míg a keresgélők - ha leadják önéletrajzukat – akár személyre szabott állásajánlatokat is kérhetnek.

Az is járható út, ha olyan cégek weblapját böngészed, amelyeknél szívesen dolgoznál, előfordulhat ugyanis, hogy éppen munkaerőt keresnek, és ezt honlapjukon is föltüntetik. Ha mégsem járnál sikerrel, legalább tájékozódsz: kik dolgoznak egy-egy vállalatnál, milyen munkaköröket töltenek be, ezek közül téged mi érdekel, stb.

Mindegy, mennyi időt szánsz a keresgélésre, ahhoz, hogy felvehesd a versenyt a többi álláskeresővel, meg kell írnod önéletrajzodat. Erre érdemes több időt fordítani – a CV később tovább bővíthető, alakítható –, mert ez az egyik legfontosabb lépcsőfok. Ma már nincs egységes minta, amelyet követni kell (gondoljunk csak a jó tíz évvel ezelőtti „géppel írt önéletrajz, A/4-es terjedelemben” meghatározásra).

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Az amerikai típusú CV-nél az évszámok mellett vázlatosan fel kell sorolni az elvégzett iskolákat, a tanulmányokat, beszélt nyelveket stb. A multinacionális vállalatoknál egyre népszerűbb az Europass Önéletrajz - egy egységes, nyolc pontból álló „sablon”: a személyes adatokon kívül többek között a betölteni kívánt munkakört, a szakmai tapsztalatokat, tanulmányokat, nyelvtudást, referenciákat is fel kell sorolni.

Önéltrajzodhoz csatolj kísérőlevelet is, amelyben leírod, hogy miért jelentkeztél a meghirdetett állásra, és felsorolsz mindent, ami önéletrajzodból kimaradt – referenciák, szakmai elismerések stb. Mindehhez csatolhatod okleveleidet is. 

Mielőtt elküldöd önéletrajzodat a kiszemelt céghez, alakítsd át úgy, hogy megfeleljen a vállalat által megszabott (formai) követelményeknek. Arra ügyelj, hogy önéletrajzodat, kísérőleveledet ne arról az e-mail címről küldd, amit például cseteléshez, msn-ezéshez használsz. A crazygirl, cicababa, boszika típusú accountok ugyanis nem aratnak osztatlan sikert a cégek körében, mert erősen  megkérdőjelezik a jelentkezők szakértelmét és hozzáállását. Az online álláskeresés nagy előnye, hogy önéletrajzodat számtalan céghez elküldheted egy időben, ingyen, sőt, tanácsot, segítséget is kérhetsz az erre szakosodott oldalakon.  



Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.