Nyolc praktikus ötlet, hogyan add el önéletrajzodat
Gyors, hatékony és gazdaságos – időt és pénzt takarítasz meg -, ha álláskereséskor nem hagyod figyelmen kívül a lehetőségeket, melyeket az internet kínál: álláshirdetés, önéletrajz-küldés e-mailben, online információszerzés. Hogyan tupírozhatod fel önéletrajzodat, hogy fölkeltse a friss munkaerőre vadászó cégek figyelmét? Tippek.
Ha önéletrajzodat e-mailben küldöd el, szembesülnöd kell azzal, hogy cv-det csak átfutják, esetleg olvasatlanul törlik. Több országban - Amerikában évek óta - ezért a legtöbb vállalat keresőprogramot (Applicant Tracking System - ATS) használ, amelynek segítségével kiszűrik a vállalat számára komolytalan jelentkezőket még azelőtt, hogy a pályázó személyes beszélgetésen bizonyíthatna. Ezek a programok kulcsszavas, esetleg kulcsmondatos kereséssel kimutatják, kik azok, akik képzettségük, képességeik és szakmai jártasságuk alapján alkalmasak lehetnek arra, hogy betöltsék a vállalat által meghirdetett posztot. Legalábbis az alapján, ami önéletrajzukból kiderül. Hogyan teheted kívánatossá cv-det?
Elvárások, követelmények
Kukac, pont ... küldés! © sxc.hu |
Az elvárások között szerepelhetnek olyanok is, amelyek a munkaerő után kutató cég profilját jellemzik: egy kommunikációs igazgatónál például nem hátrány, ha ért a pszichológiához, és azon kívül, hogy jó kommunikációs képességgel bír, tud bánni az emberekkel (problémás ügyfelekkel) is. Az elvárásokon kívül vedd figyelembe a formai követelményeket is: az e-mailben, faxon elküldött önéletrajznál mindig tüntesd föl, hogy a küldemény mit tartalmaz, milyen pozícióra pályázol, így megkönnyíted a besorolást. (Lehet, hogy a cég több állást is meghirdetett, ezért mindenképpen előnyös, ha nem a HR-esnek kell kiböngésznie, vajon a jelentkező melyik posztért száll ringbe.)
Elhivatott pályázó
Ne jelentkezz olyan állásra, amihez nincs meg a képzettséged, csak azért, hogy kipróbáld, sikerül-e. Ha ugyanis a cég legközelebb olyan posztot hirdet meg, amire képességeid és végzettséged alapján alkalmas lennél, már nem biztos, hogy komolyan vesznek, mondván, egyszer már kiestél a szűrőn, most miért maradnál bent – miért hívnának be egy állásinterjúra?
Naprakész jelölt
Ha láttál egy álláshirdetést, és néhány nappal később úgy döntesz, megpályázod az állást – meg is írod cv-det -, mielőtt elküldöd önéletrajzodat, győződj meg róla, hogy az állás még aktuális-e. Könnyen lehet, hogy a poszt már elkelt, így hiába fáradozol.
Munkaerő-közvetítők, online álláshirdetések
Önéletrajzodat több munkaerő-közvetítő céghez is küldd el, így nagyobb az esélye, hogy valamelyik vállalat kiszúrja. Arra azért ügyelj, hogyha több helyre is elküldöd - álláskereső oldalakra is feltöltöd -, kicsit szabd át! Ehhez derítsd ki, hogy az adott oldal mely cégek számára közvetít munkaerőt. Önéletrajzod lényegi (tartalmi) elemein ne változtass, de a formai dolgokkal variálhatsz (kulcsszavak kiemelése, adatok sorrendje, stb.)
Cv-det ne küldd el az összes létező munkaerő-közvetítő céghez, és álláskereső oldalnak, mert ugyan megnő az esélye annak, hogy munkalehetőséghez jutsz, ám leendő munkaadódban joggal merülhet föl a kétség, hogy neked voltaképpen mindegy, milyen állást találsz, a lényeg, hogy valahol dolgozhass.
Kísérőlevél az önéletrajz mellé
Önéletrajzod mellé ne felejts el kísérőlevelet csatolni, melyben röviden, áttekinthetően fölsorolod azokat a követelményeket, amelyeknek megfelelsz. Ne írj többet, se kevesebbet, mint amennyit a cég elvár. Arra különösen ügyelj, hogy azokat a kulcsszavakat - például előző munkahely, gyakorlat, teljesítmény, stb. - ne hagyd ki, amelyeket az álláshirdetésben hangsúlyoz a cég. Kísérőleveledet e kulcsszavak köré építsd föl, még akkor is, ha biztos vagy benne, hogy egy szépen megformázott, aprólékosan kidolgozott cv-vel lehengerelnéd leendő munkaadódat. Ha hiányoznak a kulcsszavak, hiába erőlködtél. Rátermettségedet úgyis csak az állásinterjún bizonyíthatod be, ehhez azonban az kell, hogy önéletrajzod megfeleljen az előírásoknak.
Egyszerű, könnyen átfutható önéletrajzURLguru
A díszes, precíz, szépen formázott „dizájnos” önéletrajz minden bizonnyal felhívja a munkaadó figyelmét a jelölt igényességére, ahogy arra is, hogy komolyan veszi a dolgot, nem brahiból jelentkezik az állásra, ám azt is vedd számításba, hogy a szépen formázott szöveg könnyen „szétesik”. Válaszd a jól bevált Times New Roman betűtípust, kerüld a díszítéseket, az árnyékolást, a bevágott szövegrészeket és a beillesztett képeket!
Csatolt dokumentum kérésre
Kéretlenül soha ne csatold önéletrajzodat egyetlen e-mailhez sem. Előfordulhat ugyanis, hogy a cégek, attól tartva, hogy a csatolmány vírust tartalmaz - mivel a küldő ismeretlen -, egyszerűen törlik leveledet. Önéletrajzodat csak abban az esetben küldd el a vállalatnak e-mailben, ha ezt kérik.
Igényes stílus, kulcsszavak
Sokat ismételt jó tanács, hogy mielőtt elküldöd önéletrajzodat egy céghez, győződj meg róla, hogy nincs-e benne gépelési vagy helyesírási hiba, nyelvileg igényes-e? Ez mit is jelent? Azon túl, hogy nem árt, ha többször átolvasod, figyelj arra is, hogy a szövegben bőségesen forduljon elő ige mellett főnév is, a kulcsszavas keresésnél ugyanis leginkább erre fókuszálnak.