2007. október. 04. 07:10 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. október. 03. 23:26 Karrier

Hogyan szelidítsd meg az új főnököt?

Feszültséggel teli, izgalmas pillanat, amikor előre nem látható változás következik be munkahelyeden. Megválik a csapattól kedvenc kolléganőd, mert külföldön kapott állást? Áthelyezték főnöködet, az új vezetőt pedig senki sem ismeri? Derítsd ki, mi vár a kollektívára!

Csupa jót hallottál új főnökről, mégis kételyeid támadnak, hogy kijössz-e majd vele, meg tudsz-e felelni az elvárásainak vagy változtatnod kell munkastílusodon, netán hozzáállásodon? Ilyenkor természetes, hogy mindenkiben fölmerül a kérdés, milyen változások várnak a kollektívára, nem vész-e el a csapatszellem, ha új vezető veszi át az irányítást.

Ezek a kérdések különösen akkor hangsúlyosak és gyötrőek, ha az előző főnököt mindenki tisztelte, becsülte, volt tekintélye a kollégák között: emberileg és szakmailag is hozzájárult ahhoz, hogy a vállalat hatékonyan működjön, az alkalmazottak zökkenőmentesen dolgozzanak együtt. Ha a régi főnököt az egész iroda egy emberként utálta, valamivel könnyebb a helyzet, hiszen az „ennél rosszabb már nem lehet” -filozófia jegyében eleve előnnyel indul. Adott tehát egy új helyzet, amelyhez a többiekkel együtt neked is alkalmazkodnod kell. Íme néhány ötlet, hogyan fogj hozzá!

Dilemma: a régi jobb volt?
© sxc.hu
Ne ítélj első ránézésre!

Többnyire beigazolódik, hogy az első benyomás helyes, ám ne ítélj csak a látszat alapján! Lehet, hogy leendő főnököd nem olyan daliás, karakán, vagy simamodorú, mint előző felettesed, a hangja sem cseng olyan megnyugtatóan, ám ezek alapján ne skatulyázd be rögtön! Figyeld, hogyan reagál egy-egy helyzetben, hogyan viselkedik alkalmazottaival, miként próbálja meg kivívni a kollégák tiszteletét, megbecsülését, mit tesz le az asztalra, stb., és csak ezek alapján alkoss véleményt róla!


Ne szegezd neki kérdéseidet!

Első találkozásotok talán nem alkalmas arra, hogy választ kapj kérdéseidre – felettesed valószínűleg ezerfelé figyel majd – ezért keresd föl akkor, amikor mindkettőtöknek van egy kis ideje – a munkaidő letelte után vagy reggel, amikor megérkezel az irodába. Ha szeretnéd megtudni, mi vár rád az elkövetkező néhány hónapban, kérdezd meg! Tisztázzátok, hogy milyen elvárásai vannak, mi az, amin változtatni szeretne és ez mennyiben érinti munkádat. Jobb, ha már az elején tisztázzátok a követelményeket, így később nem ér kellemetlen meglepetés – ha a főnök hatékonyabb munkavégzést sürget, több egyeztetést, értekezletet helyez kilátásba. Beszélgetésetekből azt is kiderül, hogy első benyomásod helyesnek bizonyult-e: az új főnök törtető, nem figyel az alkalmazottaira, mindegy neki, milyen hangulatban dolgoztok, csak a profit érdekli; vagy empatikus, széles látókörű vezető, aki nyitott a körülötte dolgozók javaslataira, ötleteire, tanácsaira.

Nézz utána, honnan jött!

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Mielőtt berobbansz főnököd irodájába, hogy kifaggasd, nézz utána, kivel állsz szemben. Azokon az információkon kívül, amit magáról elmondott (vagy amit az érkezése előtt tudni lehetett róla: hogy hívják, mennyi idős, hol dolgozott, mielőtt a céghez került, milyen iskolát végzett, van-e külföldi tapasztalata, milyen tervei vannak, stb.) , kérdezd meg kollégáidat, hátha akad valaki, aki korában együtt dolgozott vele. Munkatársaid beszámolóját, tapasztalatait hallgasd meg, ám ne higgy el mindent! Csak a tények és személyes tapasztalataid alapján alakíts ki egy képet róla.

Segíts neki!

Természetes, hogy az új főnöknek - ahogy egy új kollégának - nem könnyű szimpatikusan viselkedni és gyorsan megnyerni a dolgozók rokonszenvét. Adj időt főnöködnek! Ha látod, hogy tétova, egy-két kollégával nem találja meg a közös hangot, nem ismeri a vállalati szokásokat, nem igazodik ki az iratok között, vagy nem várt nehézségekkel találja szembe magát, segíts neki! Nem kell a nyomában loholnod, és mindenáron bevágódnod nála, de éreztesd vele, hogy számíthat rád. Ha valamit elront, vagy másképp csinál, mint az előző főnök - lehet, hogy ez előnyös a cégnek -, ne beszéld ki a háta mögött! Ne hasonlítsd folyton elődjéhez! Ha valamiben nem értesz vele egyet, vagy úgy érzed, hogy vannak területek - például a vállalati protokoll -, ahol te jobban boldogulsz, beszéld meg vele!