2007. október. 09. 07:20 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. október. 08. 21:20 Karrier

A négy legtrükkösebb állásinterjú

Az állásinterjút irányító HR-es egy-egy tipikus kérdezői magatartást felvéve szinte mindent megtudhat a jelentkezőről. Melyek a főbb stratégiák? Hogyan tudhatsz meg minél többet leendő alkalmazottadról – gyengeségeiről, félelmeiről, személyiségéről –, illetve jelentkezőként mire kell ügyelned, ha sikerrel akarod venni az akadályokat?

Jóllehet minden állásinterjú más és más jellegzetességeinél fogva (milyen állást hirdettek meg, mekkora felelősséggel jár a poszt stb.) és a jelentkező kvalitásaiból adódóan, mégis be lehet őket kategorizálni, például aszerint, hogy milyen stratégiát követ az interjúztató. Trükkös kérdések, felvett póz és a hazai pálya előnyének kiaknázása: mindezzel kiküszöbölhető a lehetőség, hogy olyasvalaki kapja meg az állást, aki látszólag megfelel a cég követelményeinek – a kiszámítható kérdésekre betéve tudja a választ, higgadt, magabiztos és viselkedése meggyőző – ám valójában csak jókor van jó helyen.

A kedélyes

Oldott légkör, fesztelen jelentkező
© sxc.hu
Ahhoz, hogy a jelentkezőben föloldódjon a feszültség és ne görcsöljön, megfelelő környezetre, barátságos fogadtatásra van szükség. Ha belépéskor az interjúztató kedvesen üdvözöl, hellyel kínál, megkérdezi, hogy kérsz-e egy italt, majd bevezetésként föltesz néhány udvarias kérdést, valószínűleg kedélyes beszélgetésre számíthatsz, és kicsi az esélye annak, hogy később elkezd „szívatni”. Ilyenkor, ha teheted, az interjúztató mellé ülj le, és ne az íróasztal túloldalán foglalj helyet. Kényelmes, laza testtartást vegyél fel (lábaidat tedd keresztbe, tartásod legyen egyenes, de ne görcsös), ne kapaszkodj a székbe, kezeidet ne tördeld, és ne fond keresztbe a mellkasodon.

A meleg fény oldottá teszi a hangulatot az állásinterjún, a vakító neonfény sokkal személytelenebb: elbizonytalaníthatja, feszültté teheti a jelentkezőt. Az interjúztató nyugodt, melegen csengő hangja, barátságos, közvetlen stílusa a kedélyes állásinterjú sajátossága. Ám akármilyen jól érzed magad ebben a légkörben, légy résen! Maradj határozott, stílusod legyen választékos, és figyelj arra, hogy az interjúztató viselkedésedből meggyőződhessen arról, hogy határozott elképzelésekkel és célokkal érkeztél.

A megfélemlítő

Belépsz a szobába, tekinteted találkozik az interjúztató kárörvendő, szúrós, esetleg lenéző pillantásával, és máris megfagy körülötted a levegő?  Az ellenséges fogadtatás még a bátor, felkészült jelölteket is elrettentheti. Az ilyen interjúk sajátossága, hogy a jelentkező rendszerint az asztal túlsó végén foglal helyet, szemben az interjúztatóval. Az éles neonfény is sokat ronthat a jelentkező kedélyállapotán, emellett szemöldökráncolásra, grimaszolásra késztetheti, ez pedig sokat ronthat megítélésén.

A hatást fokozza, ha az interjúztató széke magasabb, mint a jelentkezőé, így kérdezéskor le kell néznie a pályázóra, erősítve benne alárendelt helyzetének tudatát. Ehhez jönnek a tényszerű – sokszor túlzottan aprólékos, már-már kukacoskodó – kérdések, a szigorúan hivatalos hangnem, a folyamatos szemkontaktus és a személyes érdeklődés hiánya, és a jelentkező máris számolja a perceket, mikor menekülhet ki a helyiségből.

A barátságos

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Akad olyan jelentkező, aki stresszhelyzetben jobban teljesít, ám a legtöbb pályázó, aki eljut egy állásinterjúra, akkor érzi elemében magát, ha mozgását – kifejezésmódját, viselkedését – nem korlátozzák, így önmagát adhatja anélkül, hogy túlzásokba esne. A természetes viselkedéshez ideális közeg egy barátságos helyiség, ahol az interjúztató udvariasan, ám nem túl kedélyesen fogadja a jelentkezőt, s magatartásával  nem készteti kötelező jópofizásra. (Gondoljunk csak a „Hogy van ma reggel?” sablonkérdésre.)

Közvetlen kérdésekre, mérsékelt érdeklődésre számíthatsz az ilyen interjún, sőt, élénk vita is kibontakozhat közted és a kérdező között, ami valószínűleg nem befolyásolja hátrányosan megítélésedet: beszélgetőtársad nem von majd le téves következtetéseket abból, ha ellentmondasz neki, ha véleményeidet érvekkel is alátámasztod.

A sok résztvevős

Belépsz a terembe, és négy-öt kérdezővel találod szembe magad, akik arra várnak, hogy kifaggathassanak? Ha egy egész csapat ül veled szemben, biztos lehetsz benne, hogy olyanokról van szó, akiknek más-más a szakterületük, ráadásul mindegyikük más stílusban kérdez.

Öten egy ellen – nem a legkedvezőbb felállás, ám nem jelent majd gondot, hogy minden kérdésre megfelelj, ha nem arra törekszel, hogy a feltett kérdésekre hasonló hangnemben, stílusban válaszolj. Őrizd meg az egyéniségedet, maradj következetes és összeszedett, így nehezen találnak majd rajtad fogást!

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.