Alkalmi munkavállalói könyv: hogyan kell kiszámítani a járulékot?
Múlt évben 419 ezer alkalmi munkavállalói könyvet váltottak ki az érdekeltek, de csak 229 ezer könyvvel jelentkeztek a munkaügyi kirendeltségeken, igazolva a tényleges munkavégzést, a közteherjegy beragasztását - olvasható az Állami Foglalkoztatási Szolgálat elemzésében.
URLguru |
Az elemzés szerint átlagosan egy-egy alkalmi munkavállaló a múlt évben mintegy húsz napot dolgozott, alkalmanként nem egészen két napnyi munkát kapott.
A korábban kiváltott, és még a múlt évben is érvényes dokumentumokkal együtt 2006 decemberében 614 ezer alkalmi munkavállalói könyv szerepelt a nyilvántartásban.
A könyveket csaknem kétharmad részben regisztrált álláskeresők váltották ki, 20 százalékot tett ki azok aránya, akik munkaviszonyban álltak, de további alkalmi munkavállaláshoz szükségük volt a könyvre. Arányuk néhány éve még csak 10 százalék volt. A könyvet 15 százalékban váltották ki a tanuló jogviszonyban állók és nyugdíjasok.
A külföldiek által kiváltott alkalmi munkavállalói könyvek száma több mint tízezer volt a múlt évben.
Az alkalmi munkavállalói könyv 1997-es évközi bevezetését követő évben még csak alig több mint 20 ezer könyvet váltottak ki az érdekeltek. A legális alkalmi munka érdekében kiváltható könyv 2002-ben vált népszerűbbé, amikor a közteherjegy értékét 50 százalékkal, regisztrált munkanélküli foglalkoztatása esetében negyedére csökkentették.
Újabb könnyítés volt, hogy 2005 augusztusa óta már nem csak évi 120 napot dolgozhatnak az alkalmi munkavállalók, hanem 200 napot, ha legalább három természetes személynél, vagy kiemelten közhasznúnak minősülő szervezetnél vállalnak munkát. Az évi 200 nap munkavállalással megszerezhető az álláskeresési segélyhez szükséges legkevesebb munkavégzési idő. Az új szabályok szerint az alkalmi munkavállalót foglalkoztató magánszemély a közteherjegy értékének 75 százalékát leírhatja a személyi jövedelemadójából.
Az alkalmi munkavállalói könyvvel történő foglalkoztatás jóval kisebb járulékfizetést jelent. A járulékot a munkadíjhoz rendelt négy kategória szerint kell kiszámítani: az első kategória az 1800-2399 forintos napi munkadíjhoz 400 forintos napi közteherjegyet rendel, a negyedik szint, a 3600-4600 forintos munkadíjhoz 1100 forintos közteherjegyet.
A könyvet a munkavállalók ingyenesen válthatják ki a helyi munkaügyi kirendeltségeken. A közteherjegyeket a foglalkoztatók vásárolhatják meg, 100, 200, 500, 1.000 forintos címletekben a postahivatalokban.