Évről évre emelik a korai nyugdíjkorhatárt
Az olasz kormány megegyezett a szakszervezetekkel a nyugdíjreform enyhítéséről.
URLguru |
Az előző kormány olyan tervet hagyott hátra, amely már jövőre 60 évre emelte volna a korai nyugdíjazás korhatárát. Az előző, Silvio Berlusconi vezette kormány reformja 2004-ben 65 évben állapította meg a rendes nyugdíjkorhatárt férfiak és 60 évben nők számára, ebben egyelőre nincs változás.
A pénteki megállapodást kéthónapos, kimerítő tárgyalássorozat előzte meg, amelyben az egy éve kormányzó Romano Prodi miniszterelnöknek egyensúlyoznia kellett a kilenctagú kormánykoalíció baloldali pártjai, a szakszervezetek és az Európai Bizottság követelései között: a baloldali pártok és a szakszervezetek a nyugdíjasokat, a brüsszeli bizottság az olasz államháztartást félti.
A lassúbb reform tíz év alatt 10 milliárd eurós többletköltséget okoz, mondta Cesare Damiano munkaügyi miniszter, de ezt más megtakarításokból pótolják majd, vélte viszont a gazdasági miniszter, Tommaso Padoa-Schioppa.
Az olasz statisztikai hivatal tavalyi felmérése szerint Olaszország a "legöregebb" ország az EU-ban: száz 18 éven aluli lakosra 141 65 éven felüli lakos jut. A világon csak Japán „idősebb”: ott száz 18 év alatti lakosra 154 65 éven felüli lakos jut. Ennek ellenére az olaszok az európai átlagnál jóval korábban mennek nyugdíjba, a férfiak átlagosan 60,7 éves korukban.
Olaszország közel 59 millió lakosa közül 16,5 millió nyugdíjas. A nyugdíjasoknak a 24 százaléka havi 500 eurónál kisebb nyugdíjat, a 31 százaléka 500 és 1000 euró közötti nyugdíjat kap.