2007. április. 06. 07:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. április. 11. 14:50 Karrier

Öt nyomós indok, amiért érdemes visszautasítani egy állásajánlatot

Túl vagy a fárasztó, többfordulós állásinterjún, már csak arra vársz, hogy megcsörrenjen mobilod, és egy kedves hang közölje: tiéd a megpályázott állás. Kérdés, készen állsz-e arra, hogy a vállalat kötelékébe lépj. Ne ülj ölbetett kézzel, míg a cég döntésére vársz, gondold át, milyen hátulütői lehetnek az áhított munkának, és mindent egybevetve érdemes-e elvállalnod. Tippek.

Könnyen az utcára kerülhetsz?

Mielőtt rábólintasz egy állásajánlatra, mérlegeld, hogy az új munka hosszútávon milyen lehetőségeket rejt. Ne csak arra összpontosíts, hogy lesz-e lehetőséged az előrejutásra, azt is vedd figyelembe, hogy milyen a vállalat piaci helyzete, és hogyan vélekednek róla szakmai körökben. Ha egy ingatag lábakon álló, anyagi nehézségekkel küszködő cég toboroz munkatársakat, nincs rá garancia, hogy munkaköröd nem szűnik meg egyik napról a másikra. Hogyha az anyagi biztonság első helyen áll nálad – márpedig miért ne állna – akkor fontold meg, hogy melyik vállalathoz jelentkezel, és milyen feltételekkel. Még az állásinterjú után is visszaléphetsz, ha menet közben kiderül, hogy a munka több hátránnyal jár, mint haszonnal. Éppen ezért nem árt, ha három hónapig próbaidőn vagy, mert ezalatt eldől, beválik-e az új munkahely.

Jönnek-mennek a kollégák?

Elődeid hamar föladták? Lépj tovább!
© sxc.hu
Tengerentúli felmérések szerint az állásra jelentkezők mintegy egyötöde az utolsó pillanatban - miután kiderült, hogy övé a meghirdetett poszt - dönt úgy, hogy mégsem kötelezi el magát az adott vállalatnál. Ez az arány figyelemreméltó, ám nem lehet messzemenő következtetéseket levonni belőle, hiszen a döntés hátterében vállalati tényezők - elvárások, kötelezettségek, juttatások - mellett személyes okok - például ha valaki „túlképzettnek” tartja magát, vagy kétségei vannak afelől, hogy alkalmas lenne a munkára - húzódhatnak. Az azonban mindenképpen intő jel, ha az állásinterjún kiderül, hogy elődeid nem bírták sokáig a vállalatnál, mi több, meglehetősen sokan betöltötték már előtted a posztot, amelyre te is pályázol.

Pénz beszél!

Nagy igazság, hogy a pénz nem minden, az is fontos, hogy milyen környezetben dolgozol, szereted-e, amit csinálsz, és jól kijössz-e kollégáiddal. Ám nincs az a dolgozó, aki ne lenne elégedetlen, ha ideális körülmények között, nevetségesen alacsony fizetésért húzza az igát. Ahhoz, hogy legyen motivációd, és erődön felül teljesíts - ha kell -, megfelelő kompenzációra van szükség. Úgy érzed, hogy az elvégzett munka mennyisége nem állna egyenes arányban fizetéseddel, mi több kihasználnának? Vagy hatalmas összegért olyan munkát sóznának rád, amiben nincs köszönet, és csak a pénz miatt szegődnél a vállalathoz? Ez esetben kétszer is gondold meg, hogy aláírod-e a szerződést, mert kezdeti elégedetlenséged néhány hét elteltével megkeserítheti munkahelyi mindennapjaidat!

Munka, munka, munka?

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Már a kezdet kezdetén tisztában vagy vele, hogy munkád nem napi nyolc órára korlátozódik? Ha bírod az iramot, és úgy érzed, hogy felkészültél az átdolgozott éjszakákra és hétvégékre, ne habozz, bólints rá az állásajánlatra! Ám ha természetes igényed van a pihenésre, és rendezett, kiegyensúlyozott magánéletre vágysz, ne köss kompromisszumot, a rugalmas munkaidő hátrányait ugyanis hamar megtapasztalod majd. Mérlegeld, hogy értékrendedben karriered hol helyezkedik el, és eszerint dönts! Dolgoznál, de bizonyos körülmények - például egy kisgyermek vagy egy ápolásra szoruló családtag - arra kényszerítenek, hogy időd nagy részét otthon töltsd? Ha megoldható - és számodra ideális - vállalj távmunkát, ez ugyanis rugalmas munkaidőt és teljesítménybérezést tesz lehetővé.

Hírhedt vagy hírneves?

Az állásinterjú után jutott a füledbe, hogy a munkatársat toborzó cég, ahová te is jelentkeztél, kétes hírnévnek örvend? Tanulmányozd a vállalat történetét, nézz utána, hogyan vélekednek róla versenytársai. Előmeneteledet és karriered alakulását tartsd szem előtt, ezért ne vállalj állást olyan cégnél, amelynek megítélése szakmai berkekben nem kifogástalan. A legtöbb vállalatnál elvárják, hogy az alkalmazottak azonosuljanak a cég értékrendjével, amely egy, a „jég hátán is megél” politikát követő vállalat esetében szöges ellentétben állhat etikai elveiddel. Ez esetben nyugodt lélekkel utasítsd vissza a kínálkozó munkalehetőséget, és gondolj arra, hogy az önéletrajzodban amúgy sem mutatna jól egy kétes hírnevű vállatnál töltött szolgálati idő.