Az első állásajánlat lesz az utolsó?
Nap mint nap szembesülsz a kellemetlen ténnyel, hogy még mindig a munkanélküliek táborát gyarapítod? Amikor szinte meggyőződéseddé válik, hogy te már sosem találsz munkát, fokozottan figyelj, mert ilyenkor sokan abba a hibába esnek, hogy rábólintanak az első állásajánlatra, amely rájuk talál. Tippek a hvg.hu-tól!
A spórolt pénz mindig jól jön! Hogy malacod legyen. |
Pénz beszél!
Előfordulhat, hogy kényszerből döntesz az azonnali munkakezdés mellett, ám mégha pénzzavarban vagy, akkor is kalkulálj, hogy érdemes-e megragadnod az új lehetőséget.
Mérlegeld a kínálkozó állás előnyeit és hátulütőit: hol, melyik cégnél ajánlottak munkát, milyen munkakört töltesz majd be — ez előrelépést vagy visszalépést jelent-e előző posztodhoz képest — és mennyit fizetnek hó végén. Ha úgy érzed, hogy a legfontosabb kritériumok nem felelnek meg elvárásaidnak, inkább várj a megfelelő ajánlatra! Hogy a szűkös időket gond nélkül átvészeld, érdemes szem előtt tartanod a pénzügyi szakértők tanácsát, akik szerint a viszonylagos anyagi biztonság megteremtéséhez legalább hathavi fizetést bankszámládon kell tartalékolnod. Némi spórolt pénzzel a zsebedben, egy ideig nyugodt szívvel keresgélhetsz az álláspiacon!
Az első állásajánlat az utolsó?
A pénzkereseti lehetőségen kívül más is arra indítja az álláskeresőket, hogy fogadják el a fölkínált munkát, akkor is, ha az nem felel meg alapvető igényeiknek. Ne ess abba a hibába, amelybe oly sokan: ne félj attól, hogy később sem találsz jobb munkalehetőséget! Bizonyosan nem a fölkínált lesz az utolsó! Verd ki a fejedből a „mi van, ha soha nem lesz állásom”- típusú kényszerképzeteket, mert a görcsös elhelyezkedési vágy, a „mindegy hol, csak legyen munkám” – fölfogás gyakran tévútra vezet.
Rettegsz, hogy nem találsz időben állást, és hónap elején be kell fizetned a számláidat? Fokozott erőfeszítéssel, módszeresen szűrd ki azokat a helyeket, amelyek egyáltalán szóba jöhetnek, és ezekre fókuszálj! Küldd el önéletrajzodat a kiszemelt cégekhez, jelenj meg az összes állásinterjún, amelyre hívnak, és alaposan készülj föl előtte — gondold át, hogy mit kérdezhetnek, mit érdemes hangsúlyoznod, és mely témákat kell hanyagolnod ahhoz, hogy jó benyomást kelts leendő főnöködben. Nézz állás után a neten, böngészd az újságokat, és nem árt, ha ismerőseiddel, barátaiddal is tudatod, hogy munkára van szükséged, hátha valamelyikük értesül egy megüresedett posztról, amely számodra éppen ideális lenne.
Hogyan találj rá a megfelelő munkahelyre?
Néhány álláskereső nem sokat teketeóriázik, megragadja az első adódó munkalehetőséget, mondván nem ez álmaik állása, de jobb a semminél. Ne tedd magadévá ezt a felfogást, mert soha nem ösztönöz majd arra, hogy az ocsú közül kiválogasd a búzát, vagyis megtaláld az eszményi munkahelyet!
Mielőtt állásvadászatra indulsz, készíts egy listát alapvető elvárásaidról és igényeidről. Minden egyes potenciális munkahelyet osztályozz és rangsorolj saját szempontjaid szerint. Milyen elvárásoknak nem felel meg az új állás —sokat kell túlóráznod vagy a cég messze van lakóhelyedtől? Melyek az előnyei — rugalmas munkaidő, megfelelő fizetés, kellemes környezet? Gondold át újra és újra, hogy milyen érzésekkel távoztál az állásinterjúról — elégedett voltál vagy csalódott, lelkes, esetleg dühös —, kikkel találkoztál a vállalatnál és milyen hatást gyakoroltak rád. Érzéseid és benyomásaid meghatározóak lehetnek, ha a végső döntésre kerül sor.
A visszautasítás olykor bölcs döntés!
Tanuld meg, hogy mikor kell visszautasítanod egy-egy állásajánlatot, mert a tényleges veszteségnél jóval többet profitálhatsz! A döntéshozatal során ugyanis végérvényesen kiderül, mi az, ami igazán fontos számodra, milyen értékeket tartasz szem előtt, és hogyan képzeled a jövődet. Ennek érdekében el kell különítened a jelentéktelen külsőségeket alapvető igényeidtől, elvárásaidtól. Magabiztos, tudatos viselkedésed arra sarkall majd, hogy a lehető legjobb döntést hozd meg, és könnyedén foglald el helyedet a dolgozók világában.