2006. július. 31. 17:08 MTI Utolsó frissítés: 2006. július. 31. 17:08 Karrier

Egységes szakmai irányítás alatt a szakképzés és a felnőttképzés

Az új kormányzati szerkezetben a Szociális és Munkaügyi Minisztériumhoz került a szakképzés, ez lehetőséget ad arra, hogy a szakmai képzés jobban igazodjon a munkaerőpiaci elvárásokhoz - hangsúlyozta Székely Judit a tárca szakállamtitkára.

Így a szakképzést és a felnőttképzést egységes elvek alapján egy államtitkárság irányíthatja a minisztériumban. A szakképzés a korábbi kormányzati berendezkedésben teljes egészében az oktatási tárcához tartozott. Ez a tárca - természetéből adódóan - nagyobb hangsúllyal kezelte az iskolarendszerű képzést, a pedagógia érdekeit.  A munkaerő-piaci igényeknek való megfelelés viszont a két terület egységes irányítását követeli meg.

A gazdaság szereplői már régóta szorgalmazzák, hogy a képzési struktúra jobban igazodjon a munkaerő-piaci igényekhez, a képzések tartalmukban is legyenek gyakorlatiasabbak, adjanak olyan tudást, amely a munkahelyeken azonnal hasznosítható. A pályakezdő fiatalok is azt tapasztalják, hogy az iskolarendszerben megszerzett szakképesítéssel nem mindig tudnak elhelyezkedni. Hogy ez ne így legyen, azon is segíthet a szakképzés, a felnőttképzés és a foglalkoztatáspolitika szorosabb kapcsolata - mutatott rá Székely Judit.

A szakállamtitkár elmondta, az egyértelmű vizsgakövetelményekkel, a szakmai vizsgák új szabályozásával el kívánják érni, hogy az iskolarendszerű és az iskolarendszeren kívüli szakképzésben azonos legyen a bizonyítványok mögött lévő tudás.

Erősíteni kívánják továbbá a gyakorlati képzés szerepét, ösztönözve a vállalkozások és a gazdasági  érdekképviseletek szerepvállalását.

A szakképesítések közötti átjárhatóság feltételeinek tisztázásával egyszerűbbé kívánják tenni az új szakképesítések megszerzését, a régiek megújítását, így is összekapcsolva az iskolai és az iskolarendszeren kívüli képzéseket.

Ezekhez a célokhoz törvények és rendeletek módosítására, a döntési mechanizmusok, intézményi keretek átalakítására van szükség. A finanszírozáshoz hozzájárulhat a Új Magyarország Fejlesztési Terv.

Székely Judit szólt arról is, hogy a Nemzeti Szakképzési Intézet  már kifejlesztett egy modulokból felépülő, új követelményrendszeren alapuló Országos Képzési Jegyzéket. Ezt az oktatási tárca néhány hónapja jelentette meg. Ebben egy-egy szakképesítés egymásra épülő rész-szakképesítésekből áll, amelyek bővíthetők, fejleszthetők.

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.