2006. június. 06. 11:57 MTI Utolsó frissítés: 2006. június. 06. 11:57 Karrier

Szakmai képzés indul román egészségügyi dolgozóknak

A sürgősségi betegellátással kapcsolatos képzést indít uniós támogatással 2007 januárjától a makói kórház a Romániából érkező nagyszentmiklósi, aradi és temesvári orvosoknak, valamint szakdolgozóknak - jelentette be Baráth Lajos főigazgató kedden a Csongrád megyei városban.

A makói Dr. Diósszilágyi Sámuel Kórház és Rendelőintézet 49,2 millió forintos támogatást nyert az Európai Unió Interreg III/A elnevezésű programjának pályázatán egy sürgősségi betegellátással kapcsolatos képzési központ kialakítására, valamint egy százhatvan főt érintő továbbképzési program lebonyolítására - mondta a főigazgató sajtótájékoztatóján.

Az Európai Unióban az egészségüggyel kapcsolatos szabályozás általánosságban tagállami hatáskörbe tartózik, a sürgősségi betegellátásra azonban egységes követelmények vonatkoznak. Romániában jelenleg a sürgősségi ellátás még a kórházi osztályokon folyik, a műszerezettség pedig komoly kívánnivalókat hagy maga után
- közölte a szakember.

A képzési program célja, hogy amikorra a szomszédos országban kialakul a korszerű sürgősségi betegellátó hálózat, már megfelelően képzett szakemberek álljanak rendelkezésre - tette hozzá. A pályázaton elnyert támogatásból az év végéig felújítják a kórház nővérszállóját: kilenc darab kétszer egyágyas apartmant alakítanak ki, és korszerű oktatástechnikai eszközöket szereznek be.

A képzések során nyolc alkalommal ismertetik meg a szomszédos romániai területek egészségügyi dolgozóinak húszfős csoportjait a korszerű sürgősségi betegellátás elméleti és gyakorlati alapjaival - ismertette a program részleteit Baráth Lajos hozzátéve, ugyanezt a képzést később szeretnék szerbiai orvosok és szakdolgozók számára is elérhetővé tenni.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.