Nem állják a szakképzés költségeit a munkaadók
Nem állják a szakképzés költségeit a munkáltatók annak ellenére, hogy a 2005 októberében elfogadott kereskedelmi törvény a munkaadóra és nem az alkalmazottra ró kötelezettséget, értesült az origo.
Június elsejétől hatályos az új kereskedelmi törvény, melyet 2005 októberében fogadott el a parlament. A jogszabály előírja, hogy az üzletben kereskedelmi tevékenységet végző személynek - külön jogszabályban meghatározott - szakképesítéssel kell rendelkeznie. A törvény a hagyományos kereskedelmi tevékenységen túl a vendéglátás, a turisztika és a kereskedelmi szolgáltatás, például kölcsönzés területére is vonatkozik.
A cég a törvény értelmében kötelezheti alkalmazottját, hogy szerezzen szakképesítést, de a költségeket neki kell állnia. A dolgozót szakképzetlensége miatt nem bocsáthatják el, csak akkor, ha nem akarja vagy nem tudja elvégezni a tanfolyamot. A munkáltató tehát jogellenesen jár el, ha az alkalmazottal fizetteti ki a tanfolyam árát, ám az eladók inkább engednek, mert félnek, hogy elveszítik az állásukat.
Egy tanfolyam elvégzése átlagosan 70-80 ezer forintba kerül. A szakképzés megszerzése során általános gazdálkodói és vállalkozáselméleti ismereteket, kereskedelmi szakmai és szervezési ismereteket, marketing- és menedzsmenttechnikákat, árutant tanulnak a diákok, és szakmai gyakorlaton is részt vesznek. Garay Klára, az OKTÁV továbbképző központ által szervezett tanfolyam illetékese az [origo]-nak elmondta: észrevehetően megnőtt az érdeklődés a tanfolyam után a törvény hatályba lépésével. Hozzátette: a cégeknek nehézségeik vannak, egyrészt a költségek nagyon felborítják a büdzséjüket, másrészt "rettentő tömegek" vannak szakképesítés nélkül, nehéz őket helyettesíteni.