2006. július. 31. 16:13 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. július. 31. 16:16 Karrier

Négy kérdés, amit feltehetsz a leendő főnöködnek

A leendő főnököd személye sokszor legalább annyit nyom a latba, mint a munkakörnyezet, a várható fizetés, vagy a juttatások. Az alábbiakban négy olyan fontos szempontot vázolunk, amely befolyásolhatja, hogy elfogadd-e az állást, vagy sem.

Leendő főnököd stílusa döntő lehet
az állást illetően
© sxc.hu
Sokszor előfordul, hogy valaki azért hagyja ott az állását, mert nem elégedett a főnökével. Ugyanez fordítva is igaz, ha valaki jó kapcsolatban áll a felettesével, sokkal élvezetesebbnek és produktívabbnak találhatja ugyanazt a munkát. Mi a biztosíték azonban arra, hogy megtalálod a megfelelő hangot a főnökkel? Garancia, illetve tökéletes recept nincs, de már az elején könnyen felismerheted, hogy mire számíthatsz, ha a megfelelő kérdéseket teszed fel.

Az ideális munkaerő
Szeretnéd tudni, hogy mire számíthatsz a leendő főnököd veled kapcsolatos elvárásait illetően? Ne szégyelld megkérdezni, milyennek tartja az ideális alkalmazottat. Ha szereti azokat, akik sokat dolgoznak, s akár túlórákat is vállalnak, számíts rá, hogy ilyen helyzetek előfordulhatnak a munkád során. Ha az olyan munkaerő az „esete”, aki nem szól bele a feladatok végrehajtásába, nem túl bölcs dolog egyből nekiállni átszervezni a munkafolyamatokat. Ha pedig a független, megbízható alkalmazottakat részesíti előnyben, tudhatod, hogy zavartalanul dolgozhatsz majd, nem járnak majd állandóan a nyakadra.

A munkatársak
Főnököd személyéről alkalmazottai is sokat elárulnak. Persze nem ők fognak neked mesélni, de ha megkérdezed, hogy milyen emberekkel fogsz együtt dolgozni. Figyeld, hogy a főnök mennyire ismeri a saját alkalmazottait, emlékszik-e az egyéni teljesítményeikre, illetve a személyükkel kapcsolatos apróságokra. Figyeld meg, hogy milyen hangon, milyen stílusban beszél róluk. Már-már dicsekvő, pozitív hangnemben, vagy némi csalódottság és frusztráció cseng ki a hangjából? Azt is jegyezd fel magadban, hogy mennyi ideje dolgozik együtt a főnök az alkalmazottakkal. Ha gyorsan cserélődnek a kollégák, ez baljós előjel lehet, viszont, ha már jó ideje együtt van a csapat, ez biztató lehet a jövőre nézve.

Eredmények és problémák
Szeretnél jól teljesíteni? Akkor nem árt, ha tudod, hogy a leendő felettesed miként definiálja a jó teljesítményt. Kérdezd meg kerek-perec, mitől számít valaki sikeresnek a munkakörében. Lehet, hogy a fő elvárás, hogy költség-, és időhatékonyan oldd meg a feladatokat. De lehet, hogy bizonyos, előre meghatározott számokat, szinteket kell elérned, például bizonyos mennyiségű bevételt, vagy elégedett vásárlót.

Problémamegoldás
Problémák mindig akadnak. Ha pedig egy ilyen helyzet adódik, jó ha tudod, hogy mire számíthatsz a főnököd részéről. Ezért kérdezd meg nyugodtan, hogy ő hogyan közelít a problémák felé, milyen módon szereti megoldani a felmerülő gondokat. Figyelj nagyon a válaszra, ugyanis talán ebből szűrheted le a legtöbb fontos információt, leginkább a főnök vezetési stílusát illetően. Szereti egyedül meghozni a döntéseket, vagy konzultál a többiekkel, esetleg áthárítja valakire a feladatot?

Végezetül annyit tarts fejben, ha a főnök nyíltan és látszólag őszintén válaszol a kérdéseidre, valószínűleg a munkakapcsolatokat is ekképpen kezeli, ez pedig gyümölcsöző viszonyt vetíthet előre a jövőbeni munkaviszonyodat illetően.