Hét kolléga, aki elvágja magát a főnöknél
Különféle, válogatott stratégiákkal még a legtehetségesebb munkatárs is elérheti, hogy a felettes megorroljon rá. Tippjeink segítségével elkerülheted, hogy te legyél az egyik szerencsés.
Könnyen így járhatnak |
A hátbaszúró
Ha valaki a háta mögött másoknak sározza a főnököt, ez a legbiztosabb módja, hogy minél hamarabb kellemetlen beszélgetésbe keveredjen felettesével. Egyesek naivan azt gondolják, hogy a negatív, rosszindulatú pletykák nem találnak utat a vezetői irodába, azonban éppen ellenkezőleg, ezek fognak visszajutni a leghamarabb a főnök fülébe, s akitől származnak, már el is búcsúzhat a megbízható munkaerő látszatától.
Hazugok, csalók, tolvajok
Aki füllent a főnöknek, hogy mentse a bőrét, garantáltan nem nyeri el a kollégák megbecsülését. Ennél is súlyosabb, ha más munkáját, vagy ötletét a sajátjaként tünteti fel, ezzel akár a tettlegességet is kockáztathatja, ha a fény derül a turpisságra. Ha valakit azon kapnak, hogy elemeli az irodai eszközöket, akár rendőrségi feljelentés is kerekedhet az esetből.
A negatív
Nem lopja be magát a főnök szívébe az sem, aki kizárólag azzal traktálja, hogy mit, miért nem lehet (határidőre) elvégezni, illetve, hogy a főnök ötletei miért rosszak, gyengék, feleslegesek, vagy egyszerűen ostobák. Remek módszer az elidegenedésre, különösen ha az illető úgy érzi, hogy kevés nála okosabb ember él a világon.
A felelőtlen
Aki úgy gondolja, hogy azért fizetik, hogy minden nap elkéssen, majd korán eltűnjön legalább másfél órányi ebédszünetre, illetve a betegszabadságán kávézókba, vagy uszodába jár, s aki úgy kezeli a határidőket, és a főnök kéréseit, mint Pató Pál úr, nem fog hosszú karriert befutni egyik cégnél sem.
A rossz hír hozója
Ha valaki csak simán közli a főnökkel a rossz hírt, ezért még nem fogják kirúgni. Aki azonban erőszakosan felettese arcába dörgöli, hogy a negatív esemény az ő hibája, esetleg hozzáteszi, hogy „én megmondtam”, már közelebb kerülhet az ajtóhoz. Ha mindezt alátámasztja a három hónappal ezelőtti e-mailjeinek másolatával, amelyben ő valóban „megmondta”, ezzel csak tovább húzgálja az oroszlán – jelen esetben a főnök – bajszát.
A piszkálódó
Aki rájön, hogy mivel lehet a főnök idegeit pattanásig feszíteni, s ezt utána nap, mint nap gyakorolja, rengeteget árthat a karrierjének. Ha mindezt ráadásul munka helyett csinálja, igencsak felgyorsíthatja az utcára kerülés folyamatát.
A figyelem középpontja
Az a kolléga, aki saját fontosságát a munka elvégzése fölé helyezi, nem jut magasra a karrierlétrán. Sokat ronthat a saját helyzetén, ha erre előszeretettel felhívja a főnöke figyelmét is, különösen, ha mindemellett még fizetésemelésért is folyamodik, esetleg a kollégák munkájának a minőségét, vagy személyiségüket kritizálja, lehetőleg fennhangon.