2006. március. 08. 13:56 MTI Utolsó frissítés: 2006. március. 09. 14:45 Karrier

A törvénysértő munkahelyek aránya 87 százalékos

A munkáltatók által elkövetett munkaügyi jogsértések elszaporodása miatt rendhagyó demonstrációt szervez május 1-jére a Független Szakszervezetek Demokratikus Ligája. Az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége elnöke eközben aróll beszélt, hogy a választási bruttó ígéretek nettó tartalma iszonyúan kicsi.

Gaskó István, a Liga elnöke  elmondta szerint munkaügyi perek ezrei bizonyítják, hogy a munkáltatók semmibe veszik a munkavállalók érdekeit védő törvényeket. Szerinte a magyar munkáltatói gyakorlat, a törvénytelenségek halmaza, arra készteti őket, hogy május 1-jén ne ünnepeljenek, hanem demonstráljanak, mert vélekedésük szerint „csak így lehet ezt a kérdést elrendezni".

A Liga egyik párt mellett vagy ellen sem áll ki a tüntetéssel – hangsúlyozta Kónya Péter, a szervezet társelnöke, aki szerint azt várják, hogy a választási kampányban kiemelt témaként szerepeljen a kérdés, és a pártok konkrét terveket készítsenek ennek rendezésére.

A „munkaharc" megszervezésével a Liga az új parlament illetve az új kormány figyelmét szeretné felhívni az egyik legsúlyosabb jogi probléma rendezésére – mondta Gaskó István.

Követeléseik között szerepel, hogy az új ciklus során a törvényhozók a magyar munkavállalók törvényi védelmét erősítsék. Továbbá a törvénysértéseket a törvények által torolják meg, a szankciók mértékét jelentősen emeljék, és ne csak munka-, hanem büntetőjogi következménye is legyen, ha a munkaadó egészségkárosodást okoz a munkáltatás során – sorolta az elnök, aki reményét fejezte ki, hogy ez lesz az egyik első és legfontosabb feladata az új kormánynak.

Rendkívül súlyos a munkáltatás „nem követési gyakorlata”, a Munkaügyi Hivatal statisztikai adatai szerint a vizsgált helyek 87 százalékánál sértették meg valamilyen szinten a munkaügyi törvényeket – ismertette az elnök.

Nem csak a verseny-, hanem a közszférában is kevésnek bizonyulnak jelenleg a rendszerváltás óta megszületett munkaügyi törvények, utalt a társelnök a tűzoltók munkaidejének kérdésére, és a 13. havi bérek elrendezésének hiányára.

Az elnök elmondta, hogy a probléma kormányokon átívelő, nem látnak különbségeket az egyes kormányok ilyen irányú intézkedési között. Immár hat cég szerepel a Liga által összeállított „szégyenlistán", a munkaügyi jogsértéseket elkövető cégeket tartalmazó internetes feketekönyvben – ismertette az elnök. A három hete indított oldalon csak a jogerős munkaügyi felügyeleti határozattal, vagy elsőfokú bírói ítélettel sújtott munkáltatók neve szerepelnek – tette hozzá Gaskó István.

Autonómok: kicsiny nettó ígérettartalom (Oldaltörés)

Bármilyen összetételű lesz a választást követően a kormányzat, tudomásul kell venni, hogy ők a partnerek, velük kell megállapodni a munkabéke érdekében – hangoztatta Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének (ASZSZ) elnöke kedden Miskolcon.

Marad vagy sem a jelenlegi kormány, mindenféleképpen folytatni kell a kormányzat és a szakszervezetek közötti párbeszédet – szögezte le a szakszervezeti tömörülés vezetője, aki megerősítette, hogy az ASZSZ egyetlen párttal sem köt írásbeli megállapodást a választások előtt. A szakszervezeti vezető ugyanakkor rosszallását fejezte ki azért, mert Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter a napokban kijelentette, hogy csak a magántulajdonban lévő cégek működhetnek hatékonyan.

Az nem igaz – szögezte le Borsik János. SAzerinte ebben az esetben a magántulajdonban lévő társaságok ellen soha nem kellene beadni felszámolási kérelmet, nem indulna csődeljárás, valamennyi társaság kiválóan működne, azonban nincs így. Borsik János a választási kampánnyal kapcsolatban megjegyezte: "a bruttó ígéretek nettó tartalma iszonyúan kicsi, a kampányban sok mindent lehet ígérni".

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.