2005. december. 05. 10:21 MTI Utolsó frissítés: 2005. december. 05. 10:23 Karrier

A felnőttképzésre 8,906 milliárd forintot költenek

A 2002-2005 között kiírt pályázatok nyerteseinek támogatására 8,906 milliárd forintot használt fel a Nemzeti Felnőttképzési Intézet. A pénzből 39 ezren jutottak képzéshez, illetve körülbelül 1 millió embert tájékoztattak a médián és saját kiadványokon keresztül a felnőttképzés jelentőségéről – áll abban a jelentésben, amelyet az intézet az országgyűlés foglalkoztatási szakbizottsága részére készített.

A 8 milliárd 906 millió forintból 2 milliárd 395 millió forint jutott arra, hogy mintegy 15 ezren a felnőttképzés keretében szakképesítéshez, illetve meglévő képesítése mellé piacképesebb szakképesítéshez jussanak. A képzési támogatásokat elnyerő intézmények a jövő év közéig tesznek eleget vállalásaiknak.

A termelés modernizálásához, a szerkezetváltáshoz hozzájáruló programokra 1 milliárd 208 millió forint támogatást nyertek el intézmények, ebből 18 ezer személy átképzését vállalták. A felnőttképzést népszerűsítő újságcikkekre, rádiós és televíziós műsorokra, rendezvényekre 1 milliárd 676 millió forint jutott.

Az idősek számítástechnikai képzését csaknem 100 millió forinttal támogatták, ebből több mint 2 ezren sajátíthatják el ezeket az ismereteket. A fogyatékkal élők szakképzési programját több mint 20 millió forinttal támogatták, ebből a pénzből a tervek szerint csaknem 3 ezren kapcsolódhatnak be a képzésbe. A kisebbségi önkormányzatoknál dolgozók számítástechnikai képzését 30 millió forinttal támogatták, ebbe a programba a tervek szerint hétszázan kapcsolódnak be.

A tervek szerint a felnőttképzésben résztvevőknek beszámítják majd a korábban szerzett ismereteket. Ez olcsóbbá, rövidebbé, hatékonyabbá teszi a képzést. Az erre szánt 151 millió forintos támogatást felhasználva több mint 50 akkreditált felnőttképzési intézmény vállalta a szintfelméréseket.

A tananyagok, a módszertan korszerűsítésére, a képző intézmények együttműködésének fejlesztésére több mint 400 millió forint támogatás jutott. A cél egyebek között olyan korszerű tananyagok készítése, amelyek javítják a képzés hatékonyságát. A hatékonyabb felnőttképzéshez járulhat majd hozzá a kutató műhelyek 400 millió forintos támogatása.

Mintegy 70 millió forintos támogatásból szerveznek a nyertes pályázók tájékoztatást munkaadóknak a fogyatékkal élők foglalkoztatásáról. A civil szervezetek 77 millió forint támogatást használhatnak fel arra, hogy a hivatalos intézmények által el nem érhető társadalmi csoportokat is mozgósítsák a felkészítő programokban, képzésben való részvételre. Konferenciákra, előadásokra további mintegy 40 millió forint támogatást is elnyertek a civil szervezetek. A pályakezdők tájékoztatását szolgáló kiadványok támogatási összege csaknem 160 millió forint.

Jelentős, 2 milliárd 118 millió forintos támogatást kapott csaknem 500 akkreditált felnőttképzési intézmény korszerű, a képzéshez használható technikai eszközök beszerzéséhez.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.