2005. július. 11. 16:09 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. július. 11. 16:10 Karrier

Regionális szakképzési modell Észak-Magyarországon

Regionális szakképzési modell kialakítását kezdeményezi közösen a Borsod-Abaúj-Zemplén, a Heves és a Nógrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara - jelentették be hétfőn, egy Egerben tartott sajtótájékoztatón.

A piaci igényeknek megfelelő szakképzés kialakítása érdekében a program kidolgozásába bevonják a térség munkaadóit, kezdeményezik a gyakorlati oktatás beindítását már a 9. évfolyamon, illetve szükségesnek tartják a tanulmányi versenyek presztízsének visszaállítását és a gyakorlati szakoktatók továbbképzését - mondta
Bihall Tamás, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.

A szakember szerint a modell sikere esetén, annak tapasztalatait átültetnék az országos gyakorlatba.

Bihall Tamás, aki a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara szakképzésért felelős alelnöke is, elmondta, jelenleg országosan 100 ezer szakmunkás hiányzik a gazdaságból, ami ma már a versenyképesség javulásának az egyik legfőbb korlátja.

Éppen ezért helyeslik a kormány 100 lépés programjának szakképzéssel kapcsolatos intézkedéseit, hiszen ha nem változik a jelenlegi rendszer, 2013-ra már 300 ezer szakmunkás fog hiányozni a gazdaságból - fűzte hozzá.

Hangsúlyozta, hogy ebben a helyzetben, a kormányzati erőfeszítéseket segítendő kidolgozzák a modellprogramot, amelyhez a Nemzeti Fejlesztési Terv forrásaiból elegendő pénz állhat rendelkezésre.

Sós Tamás szakképzésért felelős miniszterelnöki megbízott hangsúlyozta, hogy a kísérletbe be kívánják vonni az Egerben és Miskolcon működő Térségi Integrált Szakképző Központokat (TISZK), egyúttal szükségesnek tartják hasonló intézmény létrehozását Nógrád megyében is.

„Jelenleg 16 TISZK működik országszerte, amelyek összesen, mintegy 100 intézményt fognak össze. A kormányzat újabb 6 TISZK, hosszú távon 2007 után pedig újabb 30 létrehozását tervezi. Ezek már magukban foglalhatnák a mintegy ezer szakképző intézményt” - mondta Sós Tamás.

A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a legnagyobb hiány fémipari szakmunkásokból van, miközben fodrászból, banki ügyintézőből sokszoros a túlképzés.