2005. október. 04. 16:19 MTI Utolsó frissítés: 2005. október. 04. 16:24 Karrier

Lassan nőtt a munkanélküliég az EU-ban

Az euróövezetben a munkanélküliség, szezonális kiigazítással, 8,6 százalékos volt augusztusban, a júliusi 8,5 százalék után, jelentettek az EU statisztikai hivatala.

Az elemzők is átlagosan 8,6 százalékra számítottak augusztusról. Tavaly augusztusban 8,9 százalékos volt a munkanélküliség az euróövezetben. Az egész EU-ban augusztusban 8,7 százalékra növekedett az állástalanok aránya a júliusi 8,6 százalékról. Tavaly augusztusban 9,0 százalékos volt átlagosan a munkanélküliség az EU-ban.

Augusztusban a legkisebb munkanélküliséget Írországban (4,3 százalék), Nagy-Britanniában (4,6 százalék) és Hollandiában (4,7 százalék) mérték, a legnagyobbat pedig Lengyelországban (17,5 százalék), Szlovákiában (15,2 százalék és Görögországban (9,9 százalék), az EU statisztikai hivatalának nyilvántartása szerint.

E kimutatás szerint Magyarországon augusztusban 6,4 százalékos volt az állástalanok aránya, ugyanannyi, mint júliusban. Tavaly augusztusban 5,8 százalékos volt a munkanélküliség Magyarországon, és ezzel a tizenkét havi növekedéssel Magyarország a második a rosszabbodó helyzetű országok között. Ennél nagyobb ütemben csak Luxemburgban (5,5 százalékra 4,9 százalékról) nőtt a munkanélküliség egy év alatt. Ebben a sorban a harmadik helyezett Ciprus (5,5 százalékra 5,0 százalékról), a negyedik Ausztria (5,2 százalékra 4,9 százalékról).

Az augusztussal zárult tizenkét hónapban az EU 17 tagországában csökkent, egy országban változatlan maradt, és hét országban növekedett a munkanélküliség. Augusztusban az euróövezetben 12,6 millióan, az egész EU-ban 18,8 millión voltak állás nélkül, szezonális kiigazítással számolva. Augusztusban az Egyesült Államokban 4,9 százalékos, Japánban 4,3 százalékos volt a munkanélküliség, az EU nyilvántartása szerint.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.