2005. szeptember. 22. 11:30 MTI Utolsó frissítés: 2005. szeptember. 22. 11:31 Karrier

A munkaköltségek 2,3 százalékkal nőttek az euróövezetben

Az euróövezetben az óránkénti munkaköltségek 2,3 százalékkal nőttek a második negyedévben a tavalyi második negyedhez képest, folyó áron, a munkanapok számával kiigazítva, jelentette az EU statisztikai hivatala.

Az első negyedévben az óránkénti munkaköltségek 3,0 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel azelőtt. Az első negyedévi adatot 3,1 százalékról módosították szerdán. Az elemzők 2,8 százalékos többletet vártak a második negyedévről. Az egész EU-ban az óránkénti munkaköltségek 2,6 százalékkal emelkedtek a második negyedévben, az első negyedévi 3,4 százalékos többlet után, ugyancsak az egy évvel korábbiakhoz képest.

A munkaköltség növekedésének lassulása – a második negyedévben a leglassúbb volt három éven belül – újabb adalék ahhoz, hogy az Európai Központi Bank (EKB) továbbra se akarja emelni rekordmértékben alacsony, 2 százalékos refinanszírozási kamatminimumát. Az EKB rendszeresen figyelmeztet, hogy a bérnövekedés inflációs tényező, és tart attól, hogy a magas energiaárak miatt erősödhetnek a bérkövetelések.

A statisztikai hivatal által számolt munkaköltségben az alkalmazottaknak fizetett összegek, a társadalombiztosítási járulékok és a béradók szerepelnek. A munkaköltségek a második negyedévben a legkevésbé Németországban nőttek a tavalyi második negyedévihez képest, 0,8 százalékkal, az első negyedévi 1,2 százalékos emelkedés után, a legjobban Lettországban, 14,2 százalékkal, az első negyedévi 16,2 százalékos növekedés után.

Magyarországon a második negyedévben az emelkedés 6,5 százalékos volt az első negyedévi 9,4 százalék után, az EU statisztikai hivatalának nyilvántartása szerint.

Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.