2004. szeptember. 30. 10:37 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Karrier

Foglalkoztatást javító tervek az európai országokban

Az Európai Unió valamennyi tagállama foglalkoztatási akciótervet készít a foglalkoztatási ráta javítása, a munkanélküliség csökkentése érdekében. A Magyar Szakszervezetek Európai Integrációs Bizottsága által kiadott tájékoztató legutóbbi száma részletesen foglalkozik a tagországok akcióterveiben szereplő újdonságokkal.

Svédországban például az a cél, hogy az üres munkahelyeket minél gyorsabban töltsék be. A tartósan munkanélkülieket olyan programokba vonják be, amelyek hatékony felkészítést adnak a munkaerőpiaci részvételre. A képzések, átképzések hatékonyságát mutatókkal mérik. Követelmény például, hogy a képzésekben résztvevők 70 százaléka 90 napon belül elhelyezkedjen. A középiskolai végzettséggel rendelkező fiataloknak felsőfokú szakmai képzést indítottak. A munkaadók és az oktatási intézmények közösen dolgozzák ki a munkahelyi gyakorlati képzés tematikáját, amely a képzési idő egyharmadát teszi ki. Az ilyen képzésekben résztvevő fiatalok 80 százalékának sikerül elhelyezkedni.



Finnországban beváltak az egyéni szükségletek alapján kidolgozott munkakeresési tervek. A munkanélkülieket a vállalatok igényei szerint összeállított átképzésekbe vonják be. A 22 hetes átlagos munkakeresési időszakot néhány év alatt 17 hétre sikerült csökkenteni. A finn kormány a vállalkozásösztönző programja keretében alacsony, stabil kamatot, alacsony inflációt ígér. Mindez számottevően befolyásolja a beruházásokat, az új munkahelyek létrehozását.



Dániában is nagy szerepet kapnak a személyre szóló, a munkavállalást segítő tervek. Azonos figyelmet fordítanak a munkanélküliek és az inaktívak elhelyezkedésének elősegítésére. A csődtörvény olyan módosítását is tervezik, amely a korábbiaknál nagyobb lehetőséget ad az eladósodott vállalkozóknak az újrakezdéshez. A már három éve működő vállalkozásokat mentesítik különféle adminisztrációs terhek alól. A vállalkozások könnyebben juthatnak majd hozzá a kockázati tőkéhez, az állami szerepvállalással működő alapok révén. Ezek a tényezők új munkahelyek létrehozásához járulnak hozzá.



Írországban a jövőben is cél, hogy a versenyképesség érdekében a személyi jövedelemadót, illetve a társasági adót egyaránt alacsonyan tartsák. A GNP 1 százalékát egy olyan tartalékalapban gyűjtik, amelyből negyed évszázad után finanszírozzák majd a nyugdíjakat. Az ír gazdasági eredmények összetevője a cégek igényeihez igazodó képzés is. Szakmai munkacsoportot hoztak létre, és több mint 10, rendszeresen elemzett mutató alapján mérik a képzési igényeket. (MTI)
hvg360 Balla István - Nemes Nikolett 2025. január. 12. 19:30

„Nem szólhat minden videó az orális nyalókendőről” – interjú a Nődokikkal, a TikTok orvos sztárjaival

Elsősorban orvosnak tartják magukat, de szabadidejükben tulajdonképpen megújították a tudományos ismeretterjesztést, amikor pár perces TikTok-videókban magyaráznak el bonyolult nőgyógyászati témákat. A „Nődokikat”, azaz Baradács Istvánt, Czébely-Lénárt Andrást és Csirzó Ádámot kérdeztük a videókról, a tabukról és az orális nyalókendőről.