Az EU nem elégedett. Magyarország viszont úgy fest, el fogja veszíteni a brüsszeli pénzek egy részét.
Úgy tűnik, semmi nem fogja megmenteni Magyarországot attól, hogy két hét múlva több mint egymilliárd eurót, vagyis mintegy 400 milliárd forintot bukjon el a 2021–2027 közötti uniós támogatásokból. A Népszava cikke szerint a hatóságok két év alatt sem hajtották végre a Brüsszel által befagyasztott pénzek feloldásához kötött feltételeket, így ezeket a pénzeket végleg bukja az ország. A lap több forrásból megerősített információi szerint
nem jelentett sikert a közérdekű vagyonkezelő alapítványokról hozott törvény novemberi módosítása sem, ezt várhatóan az Európai Bizottság már e hét elején vissza fogja dobni.
Az Európai Tanács 2022. december 15-én függesztette fel határozatával a Magyarországnak járó felzárkóztatási támogatások közel egyharmadát, vagyis 6,3 milliárd forintot. Ekkor tiltották meg az uniós intézményeknek, hogy támogatást adjanak a magyar közérdekű vagyonkezelő alapítványoknak, valamint az általuk fenntartott közérdekű vagyonkezelő alapítványoknak. Ez azt jelentette, hogy a 21 magyarországi modellváltó egyetem nem vehet részt azóta sem az Erasmus+ oktatási csereprogramban, valamint a Horizont Európa kutatás-fejlesztési programban sem.
A tanács határozata részletesen felsorolta, hogy Magyarország a jogállamisági eljárás áprilisi elindítása óta milyen lépéseket tett a jogállam helyreállítása érdekében, és mely területeken szükségesek további korrekciók, akár jogszabályi változtatások. Ezeket a döntéstől számított két éven belül kell részben, vagy egészben teljesíteni, majd a teljesítésről értesíteni kell az Európai Bizottságot is. A magyar hatóságok azonban a Népszava szerint nem értesítették a Bizottságot, így gyakorlatilag borítékolható a végleges pénzvesztés. Az összeg így nem a brüsszeli kasszában, hanem a tagállamoknál marad, tőlük így le sem fogják hívni az összeget. Ha jövőre, vagy az azt követő évben sem történik semmi, akkor a következő évek végén is komoly összegek fognak eltűnni.