A miniszter azt is elárulta, hogy mikor ült utoljára vonaton, és hányasra értékelte az utazás színvonalát.
Hosszú interjút közölt a Mandiner Lázár János építési és közlekedési miniszterrel. A beszélgetés során szóba került Bátonyi Péter műemlékes szakember és kormányfőtanácsos ügye is, akit a Partizán műsorában tett állításai miatt rúgtak ki a minisztériumból. Bátonyi bizonyítékokkal támasztotta alá, hogyan minősítenek át jogszerűtlenül műemlékeket, hogy a tulajdonosai azokat részben vagy egészben lebonthassák. Bátonyi ezért hivatali visszaélés gyanújával feljelentette Gulyás Gergelyt, a műemlékvédelemért 2022-ig felelős Miniszterelnökséget vezető minisztert, valamint Lánszki Regőt, a terület új gazdáját, az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti államtitkárát.
Lázár János ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott, izgalmas kérdés, hogyan újítsunk meg a magyar örökségvédelmi állományt. Legális vitának nevezte, hogy „mi ízléses, és mi túlterjeszkedő, hol van a közérdek és az üzleti érdek határa, hogyan lehet az örökségvédelmi szempontokat érvényesíteni”.
Bátonyi feljelentésével kapcsolatban Lázár azt mondta, hogy alaposan kivizsgálták az ügyet, és mindent rendben találtak.
Nem éltünk vissza semmilyen jogkörünkkel, minden jogszerűen zajlott 2022-t megelőzően és utána is
– fogalmazott a miniszter.
A lakhatási válsággal kapcsolatban Lázár azt mondta, hogy szerinte a legfontosabb, hogy a lakásépítés és az új lakás iránti legitim társadalmi igény nem mehet a minőség rovására. „Tehát ha egy honfitársunknak szüksége van egy 50 négyzetméteres lakásra fiatalként, biztosítani kell számára azt, hogy jót kapjon. Mi azt tudjuk garantálni, hogy Magyarországon minőségi építkezések valósuljanak meg” – mondta.
Lázár hozzátette, hogy
mindenkinek joga van anyagi helyzettől függetlenül olyan lakhatásra, ami megfelel az igényeinek.
A közlekedésről is kérdezték Lázárt, aki elmondta, hogy utoljára az év elején ült vonaton a gyerekeivel, a szolgáltatás színvonalát pedig egy tízes skálán hetesre értékelte. Hozzátette, hogy 4 vonatból csak 3 késik, a „menetrendtartási képesség” 75-80 százalék, ami nem éri el az európai átlagot, ami 90 százalék felett van. „Nyilván ez a mi célunk is, de ilyen régi struktúrával nehéz megvalósítani” – mondta.
Lázár ugyan nem mondja ki Magyar Péter nevét, de céloz rá. Úgy fogalmaz, hogy új belpolitikai helyzet van, amelyben az új ellenzék „nehézségekkel küzdő területeket” – mint az egészségügy, az oktatás és a közlekedés – a társadalmi közbeszéd fókuszába emel, és ezáltal próbálja bemutatni, hogy milyen rossz az élet Magyarországon. Lázár ugyanakkor biztos abban, hogy a közlekedésről sugallt negatív kép túlzás, a valóságban nem olyan rossz a helyzet. A napokban egyébként a MÁV vezetősége kiadott egy közleményt, amely szerint novemberben egyetlen havazás lerontotta a MÁV egy hónapos késési statisztikáját.
A beszélgetés végén arról is kérdezték Lázárt (a Tisza Párt vagy Magyar Péter megnevezését gondosan kerülve), hogy benne van-e a levegőben, hogy 2026-ban a Fidesz elbukja majd a választásokat. „Tény, hogy látunk vérnyomásemelő méréseket mostanság” – fogalmazott Lázár, hozzátéve, hogy 14 év után elképzelhető, hogy az emberek azt mondják, most már valami mást szeretnének. Ugyanakkor szerinte nem erről van szó, hanem arról, Novák Katalin és Varga Judit olyan súlyos politikai hibát követett el, hogy ezen sem az emberek, sem pedig a Fidesz politikai közössége nem tud túljutni.
Nem magától szervezte újjá magát a politikai ellenzék, hanem mi, két politikustársunk földobott egy labdát, amit az ellenfél – ráadásul félig belülről – leütött
– mondta.