Az Alkotmánybíróság döntésére hivatkozva nyújthatják be az „unortodox” költségvetést.
Olyan költségvetést nyújtunk be, ami nem ismeri el az önkormányzatok túladóztatásának jelenlegi kormányzati gyakorlatát – mondta Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója a Népszavának adott interjújában.
Kiss azt mondta, hogy az „Alkotmánybíróság szerint a szolidaritási hozzájárulás intézménye akkor kerül összeütközésbe az uniós joggyakorlattal és az önkormányzatok Alaptörvényben rögzített autonómiájával, ha a település az állam nettó befizetőjévé válik, márpedig Budapest már az idén is többet fizetett be az államkincstárba, mint amennyit állami támogatásként kapott”.
A politikus reagált arra is, amit Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere mondott, miszerint tavaszra eljuthat oda a Fővárosi Közgyűlés, hogy feloszlatják és új választások lesznek. Kiss azt mondta, „a közgyűlés, a bizottságok dolgoznak, születnek döntések. Halad a szekér, ráadásul az úton is tudjuk tartani. Lehetne persze másként. A közgyűlés feloszlatásának két módja van: vagy a fővárosi képviselők döntenek így, erre most nem látok esélyt, vagy az Országgyűlés egy hosszadalmas jogi eljárás végén. Az időmezsgye elég szűk, hiszen a jelenlegi jogszabályok szerint az országgyűlési választások előtt egy évvel nem lehet önkormányzati szavazást kiírni” – tette hozzá.
Szóba került a főpolgármester-helyettesek kérdése is. Kiss Ambrus úgy vélte, jogi szempontból megnyugtatóbb lenne, ha a közgyűlés legalább egy helyettes mellett le tudná tenni a voksát. Szerinte egy ekkora városnak szüksége van a munka, a felelősségi körök megosztására, sok ez egy embernek. „Ez nem presztízs-, hanem városmenedzsment kérdés” – mondta.