A miniszterelnök politikai igazgatójának sikeres doktori védése után megszólalt Unger Anna, az egyik opponense.
Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója kedden megvédte A szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggései című doktoriját az ELTE Egyetem téri épületében.
Ahogy korábban megírtuk, a politikai igazgató doktori védése nagy port kavart. Idén ez volt az egyetlen doktori eljárás, amit rendhagyó módon nem egyhangúlag indított meg az ELTE Jogi Karának Tudományági Doktori Tanácsa. A bírálóbizottság a doktori értekezés, valamint a benyújtott dokumentumok alapján 5 igen, 2 nem szavazattal, 1 tartózkodással engedélyezte Orbán Balázs számára a doktori eljárás megindítását állam- és jogtudományból. A bírálóbizottság és az egyetem oktatói közül többen is sérelmezték, hogy összeférhetetlenségről van szó, arra hivatkoztak, hogy az állami egyetem kiszolgáltatott helyzetben van egy jelenlegi kormánytaggal szemben.
Unger Anna, az ELTE egyetemi docense, Orbán Balázs doktori védésének egyik opponense is megszólalt az ügyben. Facebook-bejegyzésében azt írta, hogy soha semmikor az oktatói munkája során nem vezérelte semmilyen hatalomtól való félelem. Most sem. Oktatóként, azt állítja, nem válogathat hallgatók között aszerint, hogy kit vizsgáztat vagy kinek segíti a diplomaszerzését. „Ebben az esetben az egyetlen világnézeti szempont, amit mérlegelhetek, a tisztesség, és ennek részeként az egyenlő bánásmód” – írta.
Orbán Balázs ugyanis sérelmezte, hogy az utóbbi hetekben politikai alapon támadták. A védés után lapunknak azt nyilatkozta, hogy tiszta a lelkiismerete, majd hozzátette: „Ha velem ezt próbálták páran csinálni, egy radikális kisebbség, akkor vajon mit csinálnak azokkal az emberekkel, akik nem képesek megvédeni magukat?”
Az egyik éles kritika Polyák Gábor, az ELTE Bölcsészettudományi Karának intézetvezetőjétől származott, aki kikérte magának, hogy Orbán az ELTE-n szerezzen doktori fokozatot. „A kormány minden nap beletörli a mocskos talpát az ELTE-be” – írta. „Eljátsszuk, hogy ezek normális munkakörülmények, hogy így lehet egyetemet működtetni”, pedig csak sok ember „totális önkizsákmányolása árán lehet. És a jogi kar, ahol elvileg jogállamiság, emberi jogok, hatalommegosztás is szóba kerül, egy Orbán Balázsnak nem mondja azt, hogy menjél te az NKE-re – írja Polyák, aki szerint a politikai igazgató – a legalja ideológiai keltető MCC ura, az NKE mindenható parancsolója, nagyfőni szeme fénye, aki ’56-ot is büntetlenül kihazudhatja a történelemből.”
Unger nem osztja Polyák véleményét, sőt bejegyzésében többször is utal arra, hogy kollégáitól többször is megkapta a „hogy vállalhattad?”-kérdést. Bírálóinak azt üzeni, hogy ha etikai problémájuk merül fel, azt az egyetem illetékes testületei elé vigyék.
Senkinek nincs joga ahhoz, hogy a bírálóbizottságot egészében, a tagjait külön és az opponenseket különösképpen meghurcolja, szakmai bírálatuk kapcsán politikai befolyást, félelmet sejtessen, objektivitásukat, emberi és szakmai tisztességüket megkérdőjelezze.
Azt állítja soha nem vezérelte oktatói munkája során semmilyen hatalomtól való félelem. A szóban forgó dolgozat elbírálásánál is csak szakmai szempontokat vett figyelembe. Az utóbbi két hétben állítása szerint a “hazugságokkal és félinformációkkal teli cikk- és posztáradattal szemben eddig nem tudták magukat megvédeni a bírálóbizottság és a két opponens”.
Vitassák az objektivitásomat etikai fórumok előtt. De sugalmazni, lejáratni, szakmai és emberi integritását megkérdőjelezni öt embernek mindenfajta érdemi bizonyítás nélkül végtelenül aljas és tisztességtelen.
A politológus, a plágiumvádakra is reagálva azt írta: „létező gyakorlat a doktori kutatóévek alatt elkészült önálló publikációk hivatkozás nélküli beemelése a disszertációba. És létező, bár szintén rossz gyakorlat a társszerzővel írt szövegek hivatkozás nélküli átvétele is. Azt tudom javasolni mindenkinek, aki most plágiumot emleget, tegye fel saját korábbi publikációit, különösképpen a disszertációját, és nézze meg, mit ad ki a plágiumkereső. Lesznek meglepetések.”
A keddi védés után ugyanis, Rácz András Oroszország-szakértő, aki korábban plágiummal vádolta Orbán Balázst, továbbra is úgy gondolja, állításait nem cáfolták meg. “A mai védés során senki, egyetlen opponens vagy hozzászóló sem bizonyította, hogy ne lett volna igazam abban, hogy a disszertáció legalább kilenc oldala nem hivatkozott átvételt tartalmaz, és hogy az eredmény legalább részben biztosan nem Orbán Balázs önálló munkája” – írta. Ezzel együtt az ELTE döntését elfogadja.
Unger szerint “a tudomány feladata nem világnézeti álláspontok akadémiai köntösbe bújtatott elismertetése és kanonizálása, hanem tudományos kérdések tudományos módszerekkel való megválaszolása”.