Korrupciótól és feudális rendszertől tartanak a magyar tudósok, azt követelik, hogy ne nyújtsák be a hálózatok szétverését tartalmazó törvényjavaslatot.
Privatizálná a magyar kormány az MTA egykori kutatóhálózatát az egyetemi átalakításokból ismert alapítványi modell mintájára – írja az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF) a Facebookon. A poszt szerint a jelenleg még véleményezés alatt álló törvénytervezet a jelenlegi kutatóintézetek megszüntetését tartalmazza, és a kutatóhálózat ma még ismeretlen tervek szerinti szervezeti átalakítását vetíti előre.
Az ADF azt írja, a magyar kormány és a kutatóhálózatot felügyelő HUN-REN Központ azt állítja, hogy a kutatókkal és a kutatóhelyek vezetőivel egyetértésben történik az átalakítás. „A valóság ezzel szemben az, hogy a kutatóhálózat közel 700 dolgozója szavazott az ADF és a TDDSZ aláírásgyűjtésén az átalakítás ellen. Az új szervezeti struktúra ugyanis átláthatatlan, és nem tartalmaz garanciákat a munkavállalók számára, az új rendszer pedig privatizálná az Akadémia közvagyonát.”
Az ADF szerint a törvényjavaslat megszüntetné az összes eddig kutatóközpontot és intézetet (köztük akár száz éve fennálló nemzeti intézményeket is), de nem szerepel benne egyetlen új intézet alapítása sem. A munkáltatói jogok gyakorlása tekintetében és minden más módon az összes kutató és más munkavállaló közvetlenül a kormány által politikai alapon kinevezett elnöktől és vezérigazgatótól függne.
A HUN-REN-nek a kormány az ADF szerint tőkeinjekciót ígért, ahogy a modellváltó egyetemeknek is. Ebből úgy látják alig lett valami. Az is aggályos szerintük, hogy az Európai Unió közben szankcionálja az alapítványi formában működtetett egyetemeket, megvonva az EU-s támogatási lehetőségeket. Attól is tartanak, hogy az alapítványi egyetemekhez hasonlóan „a kutatóhálózatban feudális rendszer jönne létre, amelyben sem az MTA, sem más magyar tudományos intézmény, sem a a kutatóhálózatban dolgozók nem kapnának semmilyen szerepet”.
Arra is felhívták a figyelmet, hogy „a tervezet az államháztartás szinte valamennyi szabálya alól kivenné a létrehozandó új szervezetet, amit így a korrupció melegágyává változtatna”.
Az Akadémiai Dolgozók Fóruma azt követeli, hogy a kutatóhálózat szétverését célzó javaslatot ne nyújtsák be az Országgyűlésnek.