Délelőtti beszédét az Európai Politikai Közösség budapesti csúcstalálkozóján lekeverte a közmédia, de az ukrán elnök estére sajtótájékoztatót hirdetett a Puskás Arénába, ahova a teljes nemzetközi sajtót meghívta. Volodimir Zelenszkij hosszan beszélt arról, mennyire veszélyes a tűzszünetet emlegetni, főleg olyannak, aki „ölelkezik Putyinnal, de még soha nem állt vele háborúban”.
Először látogatott Budapestre az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij csütörtökön az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozóján vett részt a Puskás Arénában. A plenárison az európai vezetőknek beszédet is mondott, este pedig a sajtóteremben összegyűlt újságíróknak tartott nemzetközi sajtótájékoztatót. Tette mindezt nem sokkal azután, hogy Orbán Viktor és Edi Rama albán miniszterelnök (a követkető EPK-csúcs házigazdája) közösen értékelte a napot, a magyar kormányfő pedig azt is elárulta, hogy vodkát ivott Trump győzelmére Kirgizisztánban.
Zelenszkij külön beszédet nem tartott, lényegében feltűnés nélkül bevonult a terembe, és rögtön a kérdésekkel kezdte. Igaz, nem is harangozták be nagyon az érkezését: Kovács Zoltán kormányszóvivő csak annyit mondott, hogy egy fontos vendég érkezik még, majd Orbán Viktorral együtt a sajtótájékoztató után elhagyták a termet. Ezen az eseményen – az előző sajtótájékoztatóval ellentétben – magyar tolmácsolás sem volt.
Az ukrán elnök így is azzal kezdte, hálás Orbán Viktornak a meghívásért, a csúcstalálkozón rengeteg európai vezetővel találkozhatott. Arról is beszélt, hogy amikor a magyar miniszterelnök Kijevbe látogatott, hosszú beszélgetésük volt, és megegyeztek abban, hogy tiszta lappal kezdik a kapcsolatukat.
Zelenszkijt arról is kérdezték, tart-e attól, hogy Ukrajnát támogató országok száma csökken Donald Trump győzelmének fényében. Az ukrán elnök szerint erről nincs szó, mert az országok békét akarnak, és a számuk sem változik. Említette például, hogy az ENSZ-ben is 140 ország szavazta meg azt meg határozatot, amely elítéli az orosz agressziót.
Határozott nemmel válaszolt arra a kérdésre is, hogy Trump győzelme miatt az európai országok újragondolnák-e a hozzáállásukat a háborúhoz.
Volodimir Zelenszkij hosszan beszélt a tűzszüneti javaslatokról és a budapesti csúcstalálkozó eredményeiről is. Mint mondta, voltak pozitív eredmények, de néhány vezető veszélyes dolgokról beszélt, ilyennek nevezte a tűzszünetet, mert az súlyos veszélyt jelentene Ukrajnára nézve. Egyszer már kipróbálták 2014-ben, elvesztették a Krímet, majd jött a 2022-es teljeskörű invázió. Mint fogalmazott, a tűzszünet csak elpusztítja Ukrajnát, arról csak olyan vezetők beszélnek, akik még soha nem tapasztalták meg a háborút.
Ezek olyan emberek, akik ölelkeznek Vlagyimir Putyinnal, de még sosem álltak vele háborúban
– fogalmazott az ukrán elnök, aki szerint a tűzszünet csak egy befagyasztott konfliktust eredményezne.
Bár az ukrán elnök nem nevezte néven Orbán Viktort, azért utalt rá, hogy a tűzszünetet egy olyan vezető javasolja, aki nem akarja, hogy Ukrajna a NATO tagja legyen. Pedig – folytatta – a tűzszünet csak akkor történik, amikor az áldozat tudja, megkapja a biztonsági garanciákat. Aki nem így vélekedik, az csak egy szónok – tette hozzá.
Zelenszkij a korábbi, Donald Trumppal folytatott tárgyalásait „jónak” nevezte, de a folytatásukra véleménye szerint még mindkét oldalnak fel kell készülnie. Azt ő is látja, hogy Trump szeretné, hogy gyorsan véget érjen a konfliktus, de ez még nem jelenti, hogy így is fog történni, mert ez az „évszázad egyik legbonyolultabb háborúja, és ha gyorsan véget ér, az veszteséget fog jelenteni Ukrajna számára” – vélte Zelenszkij, aki szerint Trump valószínűleg különböző javaslatokkal fog majd előállni. Ukrajnának azonban még időre van szüksége, mert nem gyors, hanem fair véget akar vetni a háborúnak.
Az ukrán elnök elmondta azt is, hogy hálásak a nyugati támogatásért, de megjegyezte, hogy volt, amit csak későn kaptak meg, és a fegyverek felhasználását is korlátozták. Ezzel arra utalt, hogy mélységi orosz célpontok ellen nem vethetők be a fegyverek. Szerinte, ha több támogatást kaptak volna, könnyebben védekeznének az oroszok ellen.
Utalt rá, hogy 300 milliárd dollárnyi orosz vagyon van befagyasztva Európában, ezt ők arra tudnák használni, hogy megerősítsék a védelmi iparukat és a hadseregüket. Ehhez pedig nem kell az Egyesült Államok, elég, ha Európa olyan bátor, hogy egy ilyen döntést meg merjen hozni.
Magyarországnak hálásak a humanitárius támogatásért, de azt kiemelte, hogy a magyar kormány nem küldött fegyverszállítmányokat Ukrajnának.