Itthon Kacskovics Mihály Béla 2024. október. 30. 09:51

Önök a következő negyven évben nem vehetik a szájukra '56-ot! - A Horn Gyula sétányról vitatkoznak a fővárosi közgyűlésben

Kacskovics Mihály Béla
Szerzőnk Kacskovics Mihály Béla

“Ez elfolyt, cseszhetjük” – mondta Kiss Ambrus arra az ötletre, hogy magántőke nélkül legyen lakásügynökség. A városnak viszont most ez a legapróbb baja. Úgy fest, egyik nagy fővárosi frakción sem megy át Karácsony szmsz-módosítása, paradox módon ez mégis a főpolgármesternek jön jól. A közgyűlés nem tudott megállapodni a fővárosi cégek igazgatósági és felügyelőbizottsági tagjairól sem, az idő viszont nagyon szorítja őket: november 15-én lejárnak a mandátumai a BKK és a BKV igazgatóságában és felügyelőbizottságában ülő tagoknak is. Eközben a képviselők szinte ordítoztak egymással a diákok előterjesztésével kapcsolatban.

Egy dolog már azelőtt eldőlt a fővárossal kapcsolatban, hogy a képviselők megkezdték volna szerdai ülésüket:

mindenképpen mulasztásos jogsértésbe csúszik a főváros, mivel nincs olyan napirendi pont, amellyel főpolgármesterhelyettest választana a közgyűlés.

Az már október elején kiderült, hogy Karácsony nem választ maga mellé helyettest, miután kiderült, hogy nem lenne többsége, ha beterjesztené Kiss Ambrus nevét. Kissből sem a Fidesz, sem a Tisza nem kért, nélkülük, mivel a két frakciónak tíz-tíz képviselője van, képtelenség bármit is áttolni a testületen. Így, ha nem sikerül megállapodni a következő hónapokban egy helyettesben – ez nem kizárható, de nem is valószínű -, jó eséllyel Budapest fideszes kötődésű főispánja fog helyettest jelölni Karácsony mögé.

Az ülés emellett két párhuzamos tiltakozással indult: a Momentum Nolimpiás kitűzőket osztogatott, közben a Római parti civilek – két helyi szállodatulajdonos vezetésével – jókora molinót tartott fel már az ülést megelőzően. A Római part helyzetéről 2023 tavaszán forgattunk videóriportot, azt itt tudja megnézni. Megjelent az az ADOM diákszervezet is, amellyel a városvezetés egy bizottsági ülés után került konfliktusba, viszont ők nem akcióztak.

Tiltakoznak a római partiak
Kacskovics Mihály Béla

Bár a Momentum alapját valóban az olimpiáról népszavazást kezdeményező kampánya adja, valójában a párt teljesen súlytalanná vált a budapesti közéletben: egyetlen képviselőjük sem jutott be a júniusi választáson a fővárosi közgyűlésbe, a Nolimpiás kitűző pedig ugyan jól néz ki, Karácsony korábbi ígéretével szemben ma nem fognak tárgyalni a képviselők az olimpiáról, nincs erről szóló napirendi pont a közgyűlés előtt. Ez mondjuk nem jelenti azt, hogy maga a téma szóba sem kerülhet a képviselők közötti vitában.

“Képviselői eskütétel következik, kérem Karácsony Gergely képviselő urat…” – kezdte Karácsony Gergely főpolgármester, majd kapcsolt: valójában az alakulóülésről betegsége miatt hiányzó Kovács Gergelyre, a Kutyapárt frakcióvezetőjére gondolt. Korrigálta magát, de bakijának hála hatalmas röhögéssel indult a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülése. Karácsony azzal magyarázta a hibát, hogy azon izgult, nehogy Gergőt mondjon a Gergely helyett. Kovács amúgy rendben letette az esküt.

Karácsony az ülés elején tett egy általa gálánsnak gondolt javaslatot: mivel ismét előkerült a közgyűlésen a főváros szervezési és működési szabályzatának kérdése, ez pedig nagyon bonyolult, a vita után másfél órás szünetet javasolt, majd csak azt követően szavaztatta volna a képviselőket a javaslatcsomagról. Ezt azonban a Fidesz és a Tisza képviselői is vitatták, a fideszes Gulyás Gergely (nem, nem az, ő egy másik!) egyenesen azt mondta, a közgyűlésben felkészült politikusok ülnek, így nem szükséges a szünet.

Ezzel értett egyet Porcher Áron Sommerville tiszás politikus is, Vitézy Dávid pedig még rá is kontrázott: szerinte ezzel a főváros a parlament működését kopírozza, így pont a nyilvánosság nem fogja érteni, hogy valójában mi történik a fővárosi közgyűlésben. Szentkirályi Alexandra, a Fidesz frakcióvezetője pont a transzparenciát, az előzetes egyeztetést hiányolta – mintegy megfeledkezve arról, hogy pont a Fidesz volt az a Tisza mellett, amely nem ment el múlt héten a közgyűlést rendszeresen megelőző frakcióközi egyeztetésre. Karácsony persze pont ezzel szúrt oda válaszában a Fidesznek és a Tiszának: “szívesen egyeztetek azzal, aki a frakcióközire eljön.”

“Akkor én magamra vállalom” – jelentette ki a napirendi vitában Tüttő Kata szocialista képviselő, korábbi főpolgármesterhelyettes. Szerinte a jó döntések érdekében kell a másfél órás szünet. Közben a fideszesek arra intették a főpolgármestert, hogy illene meghajolnia a többség akarata előtt, hiszen a két legnagyobb frakció is arra kéri, ne tartson szünetet az szmsz-szavazás előtt.

Ezzel egyidőben a DK-frakciójának egyik képviselője arra tett javaslatot, hogy vegyék le a 25. napirendi pontot az ülés menetrendjéről. Nem véletlenül kérték ezt: ez az a napirendi pont, amellyel a Fidesz a Horn Gyula sétányt Pesti srácok sétányra neveztetné át. Radics Béla fideszes képviselő ebbe a vitába azonnal bele is állt: arra kérte a DK-sokat, hogy mondják el, miért kérik ezt konkrétan, ne a levegőbe beszéljenek, tegyenek javaslatot. A DK azonban aprócska frakció lett a fővárosi közgyűlésben, akaratuk három képviselőn keresztül aligha érvényesülhetett: a képviselők leszavazták javaslatukat.

A lakhatás, mint a Fidesznek kedves téma

Az elmúlt években a lakhatási válság budapesten is érzékelhetővé vált, ezt nem lehet sem Brüsszelből, sem a Wikipediáról megoldani

– jelentette ki Szentkirályi Alexandra, miután a Fidesz országos és budapesti kommunikációja egyszerre találta meg ezt a témát. Mint mondta, különösen problémás a lakhatás kérdése a fiataloknak, majd külön kritizálta Karácsonyt azért, mert “semmi nem valósult meg” korábbi, a válság orvoslását célzó kezdeményezéseiből, “ami meg megvalósult, az bár ne valósult volna meg”. A Fidesz, bár beszél a témáról, sőt, kollégiumépítést sürget, előterjesztést nem hozott be a szerdai ülésre. Így viszont mással nehéz megmagyarázni a téma előkerülését, minthogy a kormány is most találta meg ezt a témát és országszerte kommunikálja.

A lakhatás témájának emlegetése a Fidesztől különösen pikáns: a kormánypárt 14 éve kormányoz, kiemelt szerepük volt abban, hogy a lakhatás költségei gyakorlatilag az égbe robbantak. Szentkirályinak abban igaza van, hogy szinte megfizethetetlenek a lakások – pusztán azt felejti el, hogy ez nem kizárólag a főváros felelőssége. Szerinte azonban “érdemes partnerként fordulni a kormányhoz ebben a kérdésben”, hiszen nagyon sok olyan lépés elindítható most, amely hatékony segítséget tud jelenteni a főváros számára. Karácsony előterjesztés híján ehhez csak annyit fűzött hozzá, hogy “erről még beszélünk.”

Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere azt mondta, “ha már partner a kormány és két kormányhatározat is van róla, akkor kezdjék el építeni a Diákvárost.” Kiemelte: nem fővárosi, hanem állami feladat a kollégiumépítés. Vitézy is arról beszélt, hogy meg kell valósítani a Diákvárost.

SZMSZ-vita

Bujdosó Andrea, a Tisza képviselője szokatlan gesztust tett Karácsony felé: köszönetet mondott neki. A Tiszának ugyanis rengeteg módosítója volt a főváros szervezeti és működési szabályzatának előterjesztéséhez, ezek közül a főpolgármester egy csomót be is fogadott. Volt azonban egy másik pakk, amit nem, Bujdosó ezeket sérelmezte. Kiemelte: azt szeretnék, hogy ne egy kézben legyen minden jogkör, maguknak, a közgyűlésnek szeretnék ezek egy részét. Karácsony, mint arról már többször írtunk, ahhoz ragaszkodik többek között, hogy nála maradjon a fővárosi cégek vezetőinek munkáltatói jogköre. Bujdosó viszont ezt követeli a közgyűlésnek. A dilemmáról itt írtunk bővebben.

“Azért ez még mindig nem az az szmsz, amit mi tudnánk támogatni”

– jelentette ki Szentkirályi Alexandra. Neki azzal van baja, hogy Karácsony nem fogadta be azt a módosítóját, amellyel csökkentette volna a fővárosi bizottságok számát a spórolás jegyében. Kovács Gergely, a Kutyapárt frakcióvezetője erre azzal szúrt vissza, hogy a XII. kerületben pont a Fidesz frakciója, sőt, annak vezetője, Fonti Krisztina követelt több bizottságot. Bár szavazás még nem volt, most úgy tűnik, sem a Fidesz, sem a Tisza nem támogatja az szmsz-módosítást, így Karácsony előterjesztése várhatóan meg fog bukni. Paradox módon ez mégis neki jó, hiszen így az az szmsz marad érvényben, amely neki szinte korlátlan jogköröket garantált az előző ciklusban.

Vannak persze olyan apróságok, amelyeknek nem sok jelentőségük van: a Fidesz szeretne hosszabban felszólalni például, illetve szeretnék, ha fixen maradna szerdai napokon a közgyűlés, úgyhogy ezek mellett hosszan fel-felszólaltak. Baranyi Krisztinánál egy ponton elszakadt a cérna és közölte: érti, mit akarnak. Érti, mit akar a Fidesz és a Tisza, de Karácsonnyal nem így, jogtechnikai módszerekkel, lényegtelen témákkal, hanem politikai úton kell megküzdeni. Böröcz László, az I. kerület fideszes polgármestere erre azt mondta, szerinte éppen Karácsony bújik jogi módszerek mögé, hiszen egy teljesen új szmsz-t terjesztettek be még úgy is, hogy néhány módosítót a főpolgármester befogadott. Szepesfalvy Anna, aki szintén fideszes és Böröczhöz hasonlóan szintén újonc, gratulált Baranyinak ahhoz, hogy megalakította a Karácsony Gergely Rajongói Klubot.

Voltak a Fidesznek érdemi javaslatai is. Ilyen, hogy lehessen mondjuk közgyűlés közben is módosítóindítványokat betolni a testület elé, Karácsony azonban a vita lezárásakor azt mondta, ezt konkrétan életveszélyesnek tartja. Nem fejtette ki, pontosan miért, de érthető az érvelése: ha valaki közben nyújt be módosítót, a képviselőknek nincs idejük átnézni, értelmezni azt. Az szmsz-módosításról végül nem szavaztak azonnal, bármennyire is kiállt ezellen a Tisza és a Fidesz is, csak jóval később, a viták után fognak.

A Tisza nem érti, miért döntheti romba a város közlekedését, ha nem élnek jelölési jogkörükkel

Nagy szeretettel és mély empátiával hallgattam azokat a hozzászólásokat, hogy a cégek átláthatóbban működjenek. Nyitott kapukat döngetnek: az igazgatósági és felügyelőbizottsági tagok megválasztása pont egy ilyen hatáskör – magyarázta a főpolgármester. Elmondása szerint ezért éli meg nehezen, hogy amikor egyeztetést hív össze, mint múlt héten, akkor arra a frakciók nem mennek el. Ismét kritizálta a Tiszát, amely az egyik legnagyobb budapesti frakció, javaslatot mégsem tettek arra, hogy kik üljenek az igazgatóságokban és a felügyelőbizottságokban.

Karácsony ezzel egyidőben visszavonta saját javaslatát, amely az ig- és fb-tagokra vonatkozott.

Mint korábban írtuk, a főpolgármester előterjesztésében nem szerepeltek nevek. Ez már napokkal ezelőtt utalt arra, hogy a pártok frakciói képtelenek voltak megállapodni arról, hogy kiket jelöljenek ezekre a pozíciókra. Ez azért nagyon necces, mert az ig- és fb-tagok mandátuma november 15-ével legkésőbb lejár három fővárosi cégnél is, köztük a BKK-nál és a BKV-nél is. Déri Tibor DK-s képviselő így azonnal rá is kérdezett arra, hogy lesz-e emiatt a következő pár hétben rendkívüli közgyűlés, Karácsony erre azonban nem tudott egyelőre konkrét választ adni.

Az igazi politikai patthelyzetet a fővárosi cégek igazgatósági és a felügyelőbizottsági tagjainak ügye mutatja meg Budapesten

Úgy tűnik, politikai konfliktusból a főváros új vezetésének egyelőre csak újakat sikerül generálnia, pedig abból van már most is elég, gondoljunk csak a főpolgármester-helyettesek fiaskójára. Ott nem volt megoldás, a Fővárosi Önkormányzat lassan egy hónapja mulasztásos jogsértésben van. A fővárosi cégek vezetésénél lehet megoldás, de egyre gyorsabban kellene. Elmagyarázzuk, miért.

Vitézy Dávid arról beszélt, hogy sajnálja, hogy Karácsony meghátrált, de a …-okat ő sem tudja megszavazni. Nem vicc: a főpolgármester előterjesztésében, mivel esély sem volt a megállapodásra, a nevek helyén valóban … szerepelt csupán.

Nem csak Karácsony nyújtott be az ig- és fb-tagokkal kapcsolatos előterjesztést: a Tisza Párt is benyomott kettőt, ők azt szeretnék, ha teljesen új pályázatot írnának ki ezen testületek tagságairól. Arról korábban is voltak sajtóértesülések, hogy Karácsony a kérdésben összefeszült a Tiszával, viszont most maga a főpolgármester beszélt arról, hogy a párt fővárosi frakcióvezetője, Ordas Eszter múlt héten egy levélben közölte vele: nem kíván egyeztetni személyi kérdésekről a főpolgármesterrel.

De mi van akkor, ha nem tudnak dönteni az ig- és fb-tagokról? – tette fel a kérdést Baranyi Krisztina. Röviden: baj. Kicsit hosszabban előbb linkelt cikkünket tudjuk ajánlani.

Jogszabály szerint viszont az, hogy ebben az esetben minden BKV-s illetve BKK-s vezetői döntés a közgyűléshez kerül. Vitézy itt ajánlotta fel, hogy ő nagyon szívesen az általa vezetett bizottságokhoz delegálja ezeket a jogköröket, ezt némi derültség fogadta.

Bujdosó Andrea tiszás képviselő a vita ezen pontjára már eljutott odáig, hogy szükségét érezze némi mentegetőzésnek. Azt állította, hogy nem akarták megakasztani a kiválasztási folyamatot – pedig pont ezt tették az új pályázatok követelésével -, majd sérelmezte, hogy Baranyi megjegyzéseket tesz rá.

Tüttő Kata szocialista politikus arról beszélt, hogy főpolgármesterhelyettes nélkül működik a város, de közszolgáltatásokat vezető cégek vezetői nélkül nem.

Bujdosó azt mondta, ők várták a neveket az ig- és fb-tagokra. A Tiszának viszont nem csupán “várakozási” joga van egy ilyen esetben, hanem jelölési is. És ők bizony nem jelöltek senkit.

Tüttő sokadjára igyekezett elmagyarázni a Tiszának, hogy azzal, hogy nem javasolnak senkit, konkrét kárt okoznak – sikertelenül. Karácsony közölte: hétfőre új egyeztetést hív össze a frakciók között, azzal még éppen időben lesz az ig- és fb-tagok mandátumának november 15-i lejárata előtt. A képviselők itt sem szavaztak, ment tovább az ülés.

Diákvita

Ha valaki lemaradt volna, itt magyaráztuk el alaposan, hogy mi is történt eddig. Karácsony most arról beszélt, neki politikai-erkölcsi kötelessége a diákokkal leegyeztetett program végrehajtása. Szerinte a bizottsági vita nem arról szólt, hogy mik a javaslatok, hanem

“hogy kik ezek a srácok, hogy kit támogattak, ami állampolgárként a joguk.”

“Én ezt egy nagyon rosszindulatú vitának gondolom. Nem vagyok hajlandó ehhez csatlakozni, semmi okom visszakozni attól a javaslattól, amit benyújtottam.” Mint mondta, a hatalom logikája alapján épülnek fel azok az érvek, hogy ők irányítanák akár a diákszervezeteket, akár másokat. Azt mondta, természetes szövetségeseik azok a civil szervezetek, melyek azokért a célokért küzdenek, amikért ők. Karácsony azt mondta, fenntartja előterjesztését, mellyel megalakítaná a Fővárosi Diákparlamentet, amely fontos partnere lehet a jövőben a fővárosnak.

Ezt követően egy diákaktivista szólalt fel, felszólalását a bizottságban kigáncsoló tiszás képviselők kissé feszengve fogadták. Az aktivista arról beszélt, hogy három ígéretet kaptak programjuk támogatására. Egyet Karácsonytól, hogy behozza javaslatukat a közgyűlés elé, ezt a főpolgármester betartotta. Egyet kaptak Vitézytől, hogy megteszi ugyanezt, őt arra kérték, hogy térjen vissza ehhez az ígéretéhez. Egyet pedig a héten a Tiszától, őket ígéretük betartására szólították fel. Barna Judit Annamária, a Tisza képviselője csupán laptopjáról olvasta felszólalását, de azt mondta, tartani fogja a diákoknak tett ígéretét, így meg fogják szavazni a javaslatot.

Vitézy azt mondta, bizottsága nem politikai okok miatt szavazta le a diákok előterjesztését, hanem azért, mert nincsenek kész a javaslataik. Szerinte a diákok ötletei jók, de ő már jelezte nekik, hogy számos javaslatuk nem valósítható meg. Szerinte ezek az ötletek “kopipésztelve” vannak egy előterjesztésbe, a főpolgármester nem végezte el a munkáját. Kiss Ambrus főigazgató azt javasolta a képviselőknek, legyenek bátrak, adjanak esélyt a diákok javaslatainak, nem érti, mitől tartanak.

Baranyi szerint képmutatás, amit itt és most úgynevezett szakmai vita mögé akarnak rejteni. A bizottsági ülésen elhangzott ugyanis Vitézytől, hogy Karácsony a diákok plakáttépkedését akarja meghálálni a diákoknak, ahogy elhangzott az is, hogy a főpolgármester diákszervezeteiről van itt szó. Az valóban igaz, hogy ezen diákok tépkedték Vitézy plakátjait.

“Ezek a diákszervezetek álltak ki a jövőnkért. És most, hogy idejönnek egy programmal, ami… Ne nyugtatgasson engem, Vitézy képviselő úr! Tudja, hány plakátomat szaggatták le? És emiatt óvodás bosszút állni ilyen gyerekeken?! Önt nem láttam a tiltakozásaikon. Én személyesen találkoztam gyerekekkel a gázsprayozás, tomfázás után. Vállalhatatlan, amit művelnek, de ehhez ne használják fel ezeket a gyerekeket! A módosítókkal kiherélik az előterjesztésüket. Ezek a gyerekek többet tettek a demokráciáért, mint az itt ülők, aztán így bánunk velük!”

– magyarázta. Barna Judit visszautasította Baranyi indulatát, azt mondta, ő is tüntetett a diákokkal, mitöbb, szervezőként is részt vett küzdelmükben. Döme Zsuzsanna Kutyapártos képviselő szerint most csupán arról van szó, hogy a hagyományos politikusok magyarázzák a tegnapi szereplésüket. Hiszen ott “Karácsony ifjúsági CÖF-jének” nevezték a bizottsági ülésen a diákszervezeteket. Döme is arról beszélt, mint Baranyi: nem érti, miért ne indulhatna el a diákok kezdeményezése. Nem érti, hogy mit kell javaslatukon “társadalmasítani”- ahogy a tiszások fogalmaztak.

Vitézy is reagált végül Baranyi szavaira:

mint mondta, ő használja a diákokat, hiszterizálja az ellenzéki közeget, de felszólalása meggyőzte őt arról, hogy “érdemes feltörekvő művészeknek teret adni a Városmajori Szabadtéri Színpadon.”

A Podmaniczky Mozgalom vezére is felkapta a vizet: mint mondta, Baranyi még nem hívta össze a Pénzügyi Bizottságot, aminek szintén volna dolga ezzel az előterjesztéssel. És igen, fenntartja azt a véleményét is, hogy Karácsony használta fel politikai eszközeként a diákokat. Arról beszélt, nem a diákoknak rója fel, hogy előkészítetlen a javaslat, hanem a főpolgármesternek, aki mögött egy város infrastruktúrája és személyi állománya áll.

A Fidesz a vita egy pontján jelezte: nem vesznek részt ebben a szavazásban, mert Karácsonyék politikai célokra használják fel a diákokat. Gulyás Gergely szerint amikor ő diák volt, még inkább azzal voltak elfoglalva, hogyan kérjenek focihoz labdát. Nem mondta ki konkrétan, de hasonlót ajánlott a mostani, a politika iránt szerinte nem is érdeklődő diákoknak.

Döme Zsuzsanna, miután Barna Judit tiszás képviselő bejelentette, hogy támogatja a diákok javaslatait, azt mondta,

ezután ki fognak azért állni, hogy levigyék a választási korhatárt 16, vagy 14 évre, hiszen úgy talán kicsit komolyabban veszik ezt a generációt.

Karácsony a vita végén arról beszélt, egyszerre megfúrni a főpolgármester programjának végrehajtását, majd utána úgy csinálni, mintha mégis támogatnák, majd mégsem szavaznak róla, ez nem korrekt, mitöbb álságos. Szerinte idióta dolog, amikor a politikusok szidják a politikát – utalt Gulyás labdás kiszólására. Beszélt arról is, hogy szerinte helyes, ha a diákok érdeklődnek a politika iránt.

Ismét lakhatás

Meglepő, de örömteli fordulatnak nevezte Karácsony, hogy a kormányoldal is érdeklődik a téma iránt, azonban előterjesztésük a lakhatási témában felhívásuk a kormány felé az is, hogy minél hamarabb szerezzék meg az uniós forrásokat is erre. Azt mondta, egyáltalán nem ért egyet azzal, hogy a közgyűlés újratárgyalja a 20 milliárd forintos lakhatási csomagot, amelyről az előterjesztés is szól. Ebben benne vannak felújítási, átépítési munkák, lakbértámogatás, “szóval csupa olyan dolog, ami azt gondolom, nagyon kell Budapestnek. Így járhatatlan az az út, hogy ezt felfüggesszük.”

A Fidesz módosító indítványa szerint ezt a forrást kollégiumépítésre kellene fordítani – csakhogy ezekből a programokból nem lehet arra költeni a jogszabályi környezet miatt, sőt, Karácsony szerint a kollégiumok építése nem önkormányzati, hanem állami feladat. Szentkirályi már emlegette a Diákvárost, Karácsony viszont azt mondta, ez 2019 óta tartozása a kormánynak, így nem támogatja a Fidesz frakció azon ötleteit, hogy arra is költsenek a fővárosi forrásokból. Szentkirályi erre mintegy reagálva azt mondta, Karácsony állításával szemben nem akar elvonni pénzt a várostól.

Nézzük meg, ki tudja ezt a feladatot jobban ellátni! Aki jobban tudja elkölteni, az döntse el jól

– jelentette ki. Reagált a főpolgármester a kollégiumépítést érintő kritikájára is, majd Karácsony 2019-es programjából idézett, abban ugyanis Karácsony a kollégiumépítések támogatása mellett érvelt. Szerinte sem nem hatékony, sem nem elegáns, hogy valaki “öt év után előkelő idegenként” szab feltételeket a kormánynak.

“Hirtelen, egy pénteki Kossuth rádiós interjú után lett lakhatási válság”

– mondta Kiss Ambrus főigazgató. A volt főpolgármesterhelyettes arról beszélt, hogy a sokat emlegetett húszmilliárdnak csupán töredéke a lakásügynökség. Ennek a programnak szerinte esélyt kell adni, mert a magánszektor bevonása nélkül nem tudnak fellépni a lakhatási válság ellen. Ennek a lehetősége szerinte “elfolyt”, amikor az 1990-es években eltűntek az önkormányzati lakások.

“Ezt cseszhetjük”

– tette hozzá.

Radics Béla fideszes képviselő valamiért beadott egy módosítót a lakhatási témához, amivel arról szeretné szavaztatni a közgyűlést, hogy támogatják-e a rezsicsökkentést, vagy sem. Ezt már Déri Tibor is nehezen bírja, nevetve temette kezei közé az arcát, miközben Radics azon panaszkodott, hogy az utóbbi napokban keveset aludt, mert Gerzsenyi Gabriella tiszás EP-képviselő a rezsicsökkentés kivezetéséről beszélt. Karácsony jó egészséget kívánt Radicsnak. “Ehető gombák közül vegye ki a gyilkos galócát” – mondta ezt követően Bujdosó Andrea Szentkirályi Alexandrának címezve szavait. A Tisza képviselője azt szeretné, hogy a Fidesz vegye ki a rezsicsökkentésről szóló módosítót, akkor tudják azt elfogadni. A tiszás képviselők mindeközben azon hőzöngenek, hogy túl sok a személyeskedés és túl kevés a szakmai vita. Kritikájuk pont most kevéssé érthető: órák óta más sincs, mint szakmai vita.

Barabás Richárd, a Párbeszéd frakcióvezetője keményen beleszállt a Fideszbe: ő a lakhatási válságról azt mondta, az szinte kizárólag annak köszönhető, hogy alacsonyak a bérek. Ez pedig – mint mondta – a 14 éve kormányzó Fidesz hibája.

Sajnos megint megelőztek minket a fideszesek a humorban! – mondta Baranyi Krisztina, amikor meghallotta, hogy a vele szemközti frakcióból elhangzik: a Tisza Brüsszelben a migránsok budapesti betelepítésére szavazott. Hogy ez hogy jött a lakásválság témájához, azt még mi is kutatjuk. Baranyi azért odaszúrt a fidesznek: illegális betelepítés pont Böröcz László kerületében volt jellemző, amikor éppen választás volt ott. Déri Tibornál egy ponton betelt a pohár: ügyrendi javaslatban kérte a főpolgármestert, hogy zárja le a vitát és lépjenek már tovább a következő napirendi pontra. Déri javaslatának van alapja:

öt és fél órája tart az ülés, a közel 30 napirendi pontból pedig még csak az ötödiknél tartanak a képviselők.

Szentkirályi Alexandra aztán ismét visszanyúlt Radics Béla érveléséhez (amit Radics amúgy mintha a rezsicsökkentés prókátorától, Németh Szilárdtól nyúlt volna le): ő is arról beszélt, hogy szerinte nagyon fontos lenne tudni, hogy mit gondol a Tisza a rezsicsökkentésről, hiszen EP-képviselőik – szerinte – a magyarok érdekei ellen szavaztak.

Kultúrkampf a közgyűlésben

21.Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál – ezt is támogatja a Fővárosi Önkormányzat, a fideszes Szécsényi Dániel mégis belekötött, hiszen állításuk szerint a fesztivál külföldről sokezer dollárnyi támogatást kapott. Ez az a fesztivál, ahol például a Fanni kertje című film is nyert. A fideszes ötletet a némi hitetlenkedő derültség fogadta ellenzéki oldalról. Hogy érzékeltessük a “probléma” valódi méretét: a fesztivált amúgy a főváros másfél millió forinttal támogatja.

Ez nem lobbi!

Legalábbis ezzel próbálta magyarázni az egyszer már kartellezésen ért tiszás frakcióvezető, amikor hajós kérdésekkel kezdte nyomasztani a közgyűlés tagjait. Kovács Gergely polgármester többszöri visszakérdezésére elárulta: ő bizony jogtanácsos a Duna-Weser nevű cégnél.

Járatritkítás

Közös kiállást javasolt elvi alapon a HÉV szolgáltatáscsökkentése mellett Vitézy Dávid, Havasi Zoltán fideszes képviselő szerint viszont Lázár János egyértelműen közölte, hogy nem lesz járatritkítás. Ugyanerre hivatkozott Gulyás Gergely is. Azt azért itt rögzítsük: olyannyira volt szó járatritkításról, hogy belebukott a MÁV vezére is az egészbe. A Fidesz szerint műbalhé, hangulatkeltés, a tények azonban kicsit mást mutatnak.

Baranyi szerint az, hogy Lázár azt mondta, nem lesz járatritkítás, két dolgot jelenthet: ósdi járgányokat tart forgalomban, vagy mégiscsak lesz működőképes szerelvények híján ritkítás. A polgármester szerint a HÉV-et egyre kevesebben használják, szerinte az utasok átszoktak a BKK járataira. Keszthelyi Dorottya DK-s képviselő szerint a MÁV hazárdírozik azzal, hogy nem tartja rendesen karban a HÉV-eket, hiszen emiatt tartunk jelenleg itt. Barna Judit szerint nonszensz állítás, hogy ne használnák elegen a HÉV-eket.

Keszthelyi felszólalása után pillanatok alatt eljutottunk ismét a brüsszelezésig: a fideszes Gulyás Gergely szerint DK-s képviselőtársának felszólalása azt jelenti, hogy a DK mégis haza akarja hozni az uniós forrásokat a HÉV-fejlesztésre. Gulyás szerint lassan szólni kellene Dobrevnek, hogy ne az uniós források érkezése ellen dolgozzon.

Közben Kovács Gergelyéknél lassan úgy fest, kezd betelni a pohár:

Magyar Kétfarkú Kutya Párt

5 és fél órája megy a buli, az 5. napirendi pontnál járunk a 40-ből.

Kukagate

A Vitézy vezette Podmaniczky Mozgalom azt szeretné, ha a kukákra fémdobozokat szerelnének, hogy azokba lehessen az üvegeket dobálni. Ez természetesen a Fidesz tetszését nem nyerte el: szerintük a MOHU is valami hasonlóra készül, meg amúgyis, minek az egész. A képviselők pedig húsz perce vitatkoznak kukákra szerelhető alkalmatosságokról. Igen, tényleg: Gulyás Gergely már azon aggódik, hogy városképileg hogyan fog ez kinézni. A kutyapártos Döme Zsuzsanna kicsit méltatlankodott, hogy Vitézyék megelőzték őket, hiszen ők is egy pont ilyen javaslattal készültek, de azért meg fogják szavazni az egykori közlekedési államtitkár ötletét.

“Csak azon gondolkozom, hogy ha ez a sok cukros üdítő itt kiömlik, akkor itt most méhlegelő lesz, vagy darázsgarázs”

– lamentált Karácsony, amikor látta, hogy egyre több képviselő azzal igyekszik magában tartani a lelket, hogy sorra issza a kólákat.

A budapesti vízfej

De Vitézyéknek van még előterjesztésük! Például ha már együttes kiállást kért a Podmaniczky Mozgalom a járatritkítás ellen, gyorsan kértek egy ugyanilyet azellen is, hogy a kormány elvigye a fővárosi múzeumokat vidékre.

Baranyi Krisztina szerint azonban ezeket a vitákat már nem fővárosi szinten kellene megvívni, ez nem tartozik a közgyűlés hatáskörébe. Ilyen jellegű előterjesztésekkel szerinte eddig még csupán a DK élt ebben a közgyűlésben, szerinte nem kellene ezt átvenni tőlük. Hatalmas meglepetés, de Gulyás Gergely életében először egyetért Baranyival: ő is azt kéri, hogy inkább foglalkozzanak azokkal az ügyekkel, amik érdemben érintik a budapestieket.

Szilágyi Anna Margit, a Podmaniczky képviselője viszont meg van döbbenve (!) Baranyi és Gulyás hozzászólásain. Szerinte ki kell állni ezen intézmények mellett, így ki kell használni a közgyűlés felterjesztési jogát is, az országgyűlésen keresztül kell elérni, hogy ezek a múzeumok ne mehessenek sehová. Vitézy viszontválaszában azzal érvelt, hogy az oktatás terén sincs hatásköre a testületnek, mégis megszólal, így ebben az ügyben is lehet, hiszen ez tényleg budapesti ügy.

Vitézyék előterjesztése viszont meg van mentve: Balogh Balázs tiszás képviselő is kiállt mellette, így várhatóan a párt tízfős frakciója is meg fogja szavazni, ezzel pedig valószínűleg át fog csúszni az előterjesztés a testületen. Barna Judit pedig arról beszélt, hogy őt Zalaegerszegről keresték meg, nehogy odaengedjék a Közlekedési Múzeumot, mert nincs, aki odamenne. “Én nem szólítgatok fel a szemközti oldalon ülőket… De most mégis. Gulyás képviselő úr, ön szerint rendben van, hogy Lázár el akarja vinni a múzeumokat?” – kérdezte.

De még nem Gulyás, csak Baranyi kapta meg a kontra lehetőségét, szerinte “ügyes próbálkozás volt”, de tartja, hogy soha nem mondott olyat, hogy egyetértene Lázárral. Azt mondta, az a probléma, hogy Vitézy politikussá válásához használja fel a közgyűlésben korábbi államtitkári intézkedéseit, programjait. Szentkirályi Alexandra bedobta, a Liget-projekt is milyen jól sült el a “sipítozás” ellenére is, mire Döme Zsuzsanna azt mondta, nagyon drága a kávé, kicsit jó lenne ott olcsóbbá tenni, hogy az oda járó családok néha megihassanak egy teát, “köszi”.

Volt egy kisebb ütésváltás még Barna Judit és Böröcz László között is, bár előbbi kicsit mintha magát pofozta volna fel: Szentkirályi ligetes példálózására reagálva azt mondta, ő bizony a Biodómra nem büszke. Erre szúrt vissza Böröcz, hogy nézze már meg a kedves képviselő a Wikipedián, az vajon kihez is tartozik. Amíg Barna Judit böngészi a Wikipediát, eláruljuk, amit már ön is sejtett: bizony, a gigantikus torzó fővárosé.

Kutyák és bringák

Ebben már van is döntés, így Vitézy előterjesztésének sok értelme nincs. Más kérdés, hogy korábban volt, pont azzal vált értelmetlenné, hogy a BKK konkrétan lenyúlta. Szóval: lehet ezentúl bringát és kutyát szállítani bérlettel Budapesten.

Szinte hihetetlen, de itt is kialakult némi vita. Gulyás Gergely szerint az utasok jelentős része nem tudja, milyen szabályok vannak a BKK-n, illetve a sofőrök sem ismerik a szabályokat.

Legyen éjjel is metró hétvégén!

Javasolja Vitézy Dávid. Ez Déri Tibornak is tetszik, de Szaniszló Sándor szerint ha valamire többletforrást kérünk, érdemes megnevezni azt, hogy honnan szeretnénk rá a pénzt. A XVIII. kerületi polgármester szeretné, ha ebben a konkrét esetben is megneveznék, hogy pontosan honnan is szednék erre a pénzt. “Szívemből szólt, polgármester úr” – jelentette ki Karácsony Gergely. Baranyi Krisztina azért tett még egy javaslatot Vitézy Dávidnak:

Kedves Képviselőtársam! A mai közgyűlés után nem gondolkodott azon, hogy megpályázza a BKK vezérigazgatói posztját? Vagy a BKV-ét? Vagy mindkettőjét?

Majd egy napirendi ponttal később megkínálta a Budapest Közút vezérigazgatói posztjábal is.

Ismét Horn Gyula sétány

Erről már sokszor volt szó. Most a Fidesz azt javasolja, hogy a Horn Gyula sétányból legyen Pesti srácok sétány. Mielőtt belemennénk a vitába, lássuk gyorsan, mi volt eddig a témában:

Elvesztette a főváros a Horn Gyula sétányért vívott jogi csatát, a bíróság szerint át kell nevezni a közterületet

A főváros számára kedvezőtlenül ítélt a Fővárosi Törvényszék a Horn Gyuláról elnevezett XIII. kerületi sétány ügyében. A döntés értelmében a volt miniszterelnök “pufajkás” múltja miatt nem viselheti közterület a nevét, a sétányt át kell nevezni.

Radics Béla fideszes képviselő szerint lelkiismereti kérdésről van szó, mindenkitől azt kérte, vegye le a maszkot. Módosító indítványt elfogadott, de csupán egyet, Vitézy Dávidét.

Balogh Balázs tiszás politikus azt mondta, semmiképpen nem szeretnének gátat szabni az ’56-os hősök emlékezetének, de jobb lenne, ha mindenki elő tudna állni egy névjavaslattal. Ők Tóth Ilonát javasolnák, így Tóth Ilona sétányt szeretnének inkább, úgy érzik, ezzel ugyanúgy emléket tudnának állítani az ’56-os hősök emlékének.

Úgy örülök, hogy ilyen sok hozzászólási szándék van! – kommentálta Karácsony, hogy hirtelen bejelentkezett mindenki. Például Szaniszló Sándor, aki egy klasszikust idézett:

„Pont 56-ból kiindulva mi valószínűleg nem csináltuk volna azt, amit Zelenszkij elnök csinált két és fél évvel ezelőtt, mert felelőtlenség, mert látszik, hogy belevitte egy háborús védekezésbe az országát, ennyi ember halt meg, ennyi területet vesztett, mondom még egyszer, az ő joguk, szuverén döntésük, megtehették, de ha minket megkérdeztek volna, akkor mi nem tanácsoltuk volna, azért, mert 56-ban az lett, ami lett. Mert megtanultuk, hogy itt óvatosnak kell lenni, és óvatosan kell bánni a nagyon értékes magyar életekkel. Azokat nem lehet csak úgy odadobni mások elé.”

Radics úr, önök szerintem a következő negyven évben nem vehetik a szájukra a Pesti srácok nevét. Hát önök megadnák magukat és futnának! Mellényúlt ennek az előterjesztésnek – mondta Szaniszló Sándor. Vitézy arról beszélt, hogy nem szerencsés túl hamar elhunytakról elnevezni bármit. Úgyhogy azt javasolta, hogy csak Budapest díszpolgárairól lehessen öt évvel a haláluk után elnevezni közterületet.

Döme Suzi szerint lehetne a sétány neve Horn Gyuláné, így rögtön a női kvótát is kipipálná. Azon csodálkozik, hogy a Fidesz elutasította az ő módosítójukat is, hiszen csak azt javasolták, hogy kérdezzék meg a helyieket, ő ezt belevenné a nemzeti konzultációba is.

Radics válaszában magyarpéterezett, lyukaszászlózott, a Tiszának azt üzente, azt hitte, hogy ők nem fognak angolnázásba kezdeni. Az ő előterjesztésében szerinte annyi van, hogy egy pufajkás helyett nevezzék el hősökről a sétányt. Szaniszlónak azt mondta,

’56 örökösei mi vagyunk, lehet itt orbánbalázsozni, számítottam is rá, magas labda, le lehet csapni. (…) Be lehet dobni ide ilyeneket, de ön most csak azt tette, amit anno a pufajkások: ellehetetlenítik azt, hogy a pesti srácokról sétányt nevezzünk el.

Döme Zsuzsannának azt mondta, ő szereti a humort, de a pesti srácok esetében egy ilyen megszólalást kezdeni méltatlan. “A viccnek helye van a politikában, de azért mindennek van határa” – jelentette ki.

Önök effektíve kárt okoznak a fővárosnak

– fakadt ki a vita egy pontján Karácsony Gergely. Itt már nem sétányokról volt szó, hanem a TOP-projektekről, Böröcz László I. kerületi fideszes polgármester szerint ugyanis a főváros helyett a kerületeknek kellene pályázniuk uniós pénzekért. Ezzel a főváros Karácsonyék szerint több mint negyvenmilliárdtól esnének el.

Vitézyéknek még volt egy javaslatuk arra, hogy legyen vasúti kapcsolat a főváros és a Liszt Ferenc repülőtér között, ő emellett hosszan érvelt. Ilyet amúgy a kormány is szeretne, de egyelőre nem teljesen világos, hogy hogyan, felmerült, hogy a Minidubaj-projekt részeként. A vita végére a közönség ugyan megfogyatkozott, de egy nő kitartóan maradt – majd ordítani kezdett. Nem derült ki pontosan, mit akar, csak annyi, hogy ő Cegléd polgármesterjelöltje volt. A biztonságiak kikísérték a közjáték végén. Update: rövid nyomozással azt azért ki tudtuk deríteni, ki lehetett a bekiabáló. Valóban van egy nő, aki arcra nagyon hasonlít a bekiabálóra, és valóban indult polgármesterjelöltként Cegléden. A neve Knyul Hajnalka Ágnes.

Hirdetés
Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.