A momentumos országgyűlési képviselő egy év börtönbüntetést kapott, két év próbaidőre felfüggesztve. Hat éve húzódott az ügy, első fokon felmentették Fekete-Győr Andrást, másod- és harmadfokon azonban elítélték a 2018-as, „rabszolgatörvény” elleni tüntetésen történtek, hivatalos személy elleni erőszak miatt.
Harmadfokon is ítéletet hirdetett a Fővárosi Ítélőtábla csütörtökön, eszerint Fekete-Győr András bűnös a 2018-as füstgyertyás ügyben. Párttársát, Szarvas Koppány Bendegúzt is elítélték ebben az eljárásban. A bíróság szerint mindketten hivatalos személy elleni erőszakot követtek el, felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték őket. Fekete-Győrt, a Momentum egykori elnökét egy év börtönbüntetésre ítélték, két év próbaidőre felfüggesztve. A harmadfokú ítélet jogerős, ellene fellebbezési lehetőség nincs.
Fekete-Győr András a procedúrát „koncepciós eljárásnak” nevezte, „a Polt Péter vezette ügyészségen ez egy politikailag motivált eljárás”. Most is elmondta, hogy ártatlannak tartja magát.
Az utolsó szó jogán Szarvas Koppány Bendegúz, az ügy elsőrendű vádlottja is felszólalt. Szarvas elmondta, hogy megígérte az ügyvédjének, nem fog viccelődni, ami nehéz volt az abszurd eljárás után. Kiemelte: a tanúként meghallgatott rendőrök azt mondták korábban, a saját könnygázuk jobban zavarta őket, mint a momentumos politikusok akciója. Kérte, vegyék figyelembe, hogy a Közszolgálati Egyetemen – ahol a mesterképzést végzi – a diplomaszerzés feltétele a büntetlen előélet.
Több momentumos politikus is megjelent az ítélethirdetésen, köztük Bedő Dávid, Hajnal Miklós és Gelencsér Ferenc. De Hadházy Ákos, Széll Bernadett és Tordai Bence is ott volt a bíróságon az ítélethirdetésre várva. Hadházy Ákos az ítélet ismertetése alatt megszólalt: „Szégyelljék magukat!”. A távozók még odakiabáltak, hogy „Vérbírók!”, „Így aludjanak egy évig!”, „Szégyelljék magukat!”.
Az ítélethirdetés után sajtótájékoztatót tartottak az épület előtt. Fekete-Győr András kijelentette: a rendszernek egyetlen célja volt, hogy őt elítélje, ő az első politikai elítélt Magyarországon a rendszerváltás óta. Az ítélet miatt a politikust megfosztják parlamenti mandátumától. Ezzel kapcsolatban a volt pártelnök elmondta, van lehetőség arra, hogy pártja visszadelegálja a parlamentbe, ezt az elnökség egyhangúlag megszavazta, de Fekete-Győr úgy döntött, „nem szeretné megadni az örömöt Kövér Lászlónak”, hogy az eskütételt hónapokig húzhassa, átadja a képviselői mandátumát Cseh Katalinnak, ő pedig a pártalapítványt vezeti majd.
Legfontosabb feladatként a kormányváltást jelölte meg, hozzátette, fontos, hogy tanuljunk a rendszerváltás tapasztalataiból, hogy ne csak gengszterváltás legyen. Az új rendszerváltás új vagyoni viszonyokat, új közmédiát és új politikai kultúrát kell hozzon – jelentette ki. Szerinte a bírók egyre zsarolhatóbbak, minél feljebb kerül egy ügy. Az előadó bíróról azt mondta, Handó Tünde samesza, „ennek utána lehet nézni”. Zárásul elmondta: élete végéig büszke lesz arra, hogy a rendszer ma elítélte, mert küzdött és kiállt ellene.
A többéves procedúra úgy kezdődött, hogy Fekete-Győr András füstbombát dobott a rendőrsorfal mögé 2018. december 13-án, az ellenzék által „rabszolgatörvénynek” nevezett túlóratörvény ellen tartott tüntetésen. A Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség szerint ezzel a politikus akadályozta az épület védelmére felsorakozott rendőrök munkáját. Az ügyben nyomozás indult a politikus ellen, Fekete-Győr a gyanúsítás ellen panasszal élt.
A volt pártelnök szerint a tüntetésen egy veszélytelen, játékboltban kapható füstképzőt dobott el, miután a rendőrök felszólítás nélkül lőtték a könnygázt fiatalok és idősek arcába.
Több eljárás indult 2019-ben momentumos politikusok ellen, erről Fekete-Győr – utalva Szarvas Koppány gyanúsítására – azt mondta, szerinte attól tart a Fidesz, hogy az ellenzéki szavazók új alternatívát látnak a Momentumban.
Fekete-Győr akkor egy Facebook-posztban számolt be vallomástételéről, azt írta, egytől öt évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegették. Szerinte sem köznapi, sem jogi értelemben nem volt erőszakos, és kezdeményezte az ellene folyó eljárás megszüntetését.
A Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség 2020-ban nyújtotta be a vádiratot. A politikus kijelentette, minden tettéért vállalja a felelősséget, de abszurdnak tartja „az Orbán-ügyészség vádját”. A vádhatóság reagált a pártelnök kijelentésére, közleményükben azt írták, mindenkivel szemben azonos módon lépnek fel, Fekete-Győr András alaptalanul rágalmaz, és kétségbe vonja az ügyészség törvényes és szakszerű működését.
Az ügyészség 2020. szeptemberben indítványozta, hogy a bíróság tárgyalás nélkül, büntetővégzéssel szabjon ki 1 év és 6 hónap, 3 év próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztést a politikusra. Ezt megfellebbezték, ezért a bíróság előzetes tárgyalást tartott. Itt Fekete-Győr beismerhette volna a bűncselekményt, és lemondhatott volna a tárgyalás jogáról, de a politikus ragaszkodott a tárgyaláshoz.
Időközben Fekete-Győr lemondott a pártelnökségről, miután egy általa kezdeményezett bizalmi szavazáson 2021 októberében a küldöttgyűlés az új vezetés mellett döntött.
A politikus 2022-ben kérte az Országgyűlési Mentelmi Bizottságától, hogy függesszék fel a mentelmi jogát, hogy „pont úgy ítélhessen a bíróság az ügyemben, ahogy egy nem képviselő állampolgár esetén tenné. Vállalom a tetteim következményeit, akkor is, ha nevetségesnek és politikailag motiváltnak tartom az eljárást”.
Az első fokon eljáró bíróság kimondta, Fekete-Győr nem követett el hivatalos személy elleni erőszakot, az elsőrendű vádlottat, Szarvas Koppány Bendegúzt bűnösnek találták. Ekkor már öt éve húzódott az eljárás, a volt pártelnök meg is jegyezte, „elfogadhatatlanul lassú tempóban zajlanak ezek a politikailag motivált eljárások”. Az elsőfokú ítélet ellen az ügyészség Szarvas Koppány Bendegúz esetében a büntetés súlyosítása miatt jelentette be fellebbezést, Fekete-Győr esetében pedig a bűnösség megállapítása érdekében.
A következő körben, februárban már egyévi, két évre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték Fekete-Győrt. Fellebbezéssel élt, így került az ítélőtábla elé az ügye. Azt mondta, az üggyel a kegyelmi botrányról igyekeznek elterelni a figyelmet. „Pedofilok segítőjét szabadon engedik, miközben családapákat börtönbe küldene a rezsim” – írta akkor egy Facebook-posztban.